Trwa ładowanie...

Poślizgnąłeś się na chodniku? Zobacz, kiedy należy Ci się odszkodowanie

Śliskie chodniki i zalegający śnieg to główne przyczyny wypadków zimą. W przypadku poślizgnięcia się i złamania ręki czy nogi, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Należy tylko odpowiednio potwierdzić zdarzenie.

Poślizgnąłeś się na chodniku? Zobacz, kiedy należy Ci się odszkodowanieŹródło: Fotolia, fot: Kathrin39
d1ykmgp
d1ykmgp

Śliskie chodniki i zalegający śnieg to główne przyczyny wypadków zimą. W przypadku poślizgnięcia się i złamania ręki czy nogi możemy ubiegać się o odszkodowanie. Należy tylko odpowiednio potwierdzić zdarzenie.

Za usunięcie śniegu, lodu czy błota na chodniku odpowiada właściciel nieruchomości bezpośrednio przylegającej do chodnika. W przypadku domów wielorodzinnych odpowiedzialność spoczywa na wszystkich mieszkańcach, ale najczęściej ponosi ją zarządca spółdzielni.

Jeśli między nieruchomością a chodnikiem mamy pas zieleni, gdy na chodniku są płatne miejsca parkingowe lub przy nieruchomości znajduje się przystanek – za odśnieżenie terenu odpowiada gmina.

W przypadku biurowców odpowiada za to ich zarządca lub wynajęta przez niego firma. Dla drogi gminnej będzie to wójt lub burmistrz, a dla dróg krajowych i autostrad – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

d1ykmgp

Konieczność utrzymania chodników i dróg jest prawnie uregulowana w ustawie o porządku i czystości w gminach z 13 września 1996 r. Za nieodśnieżenie chodnika przylegającego do posesji, właścicielowi grozi grzywna do 1500 zł.

Jak walczyć o odszkodowanie?

W przypadku poniesienia uszczerbku na zdrowiu - np. złamania ręki czy nogi na śliskim chodniku - można ubiegać się o odszkodowanie. Podstawą jest udokumentowanie zdarzenia - wezwanie straży miejskiej, pogotowia, zrobienie zdjęcia, spisanie danych świadków, którzy widzieli zdarzenie lub zgromadzenie pełnej dokumentacji medycznej, jeśli wypadek był poważniejszy.

O odszkodowanie należy zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za teren, przy którym doszło do wypadku lub jego ubezpieczyciela, jeżeli zarządca posiada wykupione ubezpieczenie OC.

Oprócz samego odszkodowania można starać się o zwrot dodatkowych kosztów, takich jak rehabilitacja czy zakupione leki. Jeżeli zarządca lub jego ubezpieczyciel odmówią wypłaty odszkodowania, sprawę należy kierować do sądu rejonowego.

d1ykmgp

Wypadek a L4

Jeżeli do wypadku doszło w drodze do lub z pracy, to nie przysługuje nam jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Jeżeli wypadek był na tyle poważny, że obrażenia nie pozwalają wykonywać obowiązków zawodowych, pracownik ma prawo do otrzymania pełnego wynagrodzenia do maksymalnie 215 dni. Przez 33 dni wynagrodzenie opłaca pracodawca, a od 34 dnia płaci je ZUS w postaci zasiłku chorobowego, maksymalnie do 182 dni.

d1ykmgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ykmgp