Trwa ładowanie...

Zmiana OFE możliwa od 1 kwietnia. Następna szansa za cztery lata

Pracownicy będą mogli od piątku decydować, czy ich składka emerytalna będzie trafiać wyłącznie do ZUS, czy może również do OFE. Mają na to cztery miesiące. Kolejna szansa będzie dopiero w 2020 r.

Zmiana OFE możliwa od 1 kwietnia. Następna szansa za cztery lataFot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2bkm0h
d2bkm0h

Pracownicy mogą od piątku decydować, czy ich składka emerytalna będzie trafiać wyłącznie do ZUS, czy może również do OFE. Mają na to cztery miesiące. Dotyczy to również 1,7 mln osób, które zapomniały tego zrobić dwa lata temu lub nie wiedziały, że można. Tym razem trzeba pamiętać, bo kolejna szansa będzie dopiero za cztery lata.

Każdy ubezpieczony pracownik w okresie między 1 kwietnia a 31 lipca może zmienić obecny podział swojej składki emerytalnej i zadecydować, gdzie będzie trafiała - tylko do ZUS, czy też zarówno do ZUS, jak i OFE. Kto chce utrzymać obecny podział składki, obowiązujący od okna transferowego z 2014 roku, nie musi podejmować żadnych działań.

Składka emerytalna wynosi 19,52 procent płacy brutto. Ubezpieczeni mają możliwość decydowania o 7,3 proc. ich wynagrodzenia. Ta cześć może być w całości zapisywana na subkoncie w ZUS, można też zaordynować, że do ZUS na subkonto trafi tylko 4,38 proc. płacy, a na rachunek w OFE 2,92 proc. ##Chcesz przejść do ZUS, złóż wniosek - Pierwsze okno transferowe obowiązywało w 2014 roku, ale wtedy regulowały je inne zasady. Brak aktywności ubezpieczonego był równoznaczny z decyzją o przekazywaniu całości składki wyłącznie do ZUS. I choć ponad 2,5 mln osób złożyło wtedy deklarację o przekazywaniu składek także do OFE, to blisko 10 proc. ubezpieczonych nie wiedziało o takiej możliwości lub zapomniało złożyć oświadczenie. Wszystkie te osoby, za które wtedy zdecydowało państwo, będą mogły w okresie od 1 kwietnia do końca lipca wyrazić swoją wolę powrotu do OFE - tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Liczba członków OFE przed rozpoczęciem poprzedniej rundy zapisów wynosiła 16,7 mln osób. Te 10 procent to może być nawet 1,7 mln osób. Poprzednio deklarację pozostania przy OFE złożyło 2,6 mln ubezpieczonych.

d2bkm0h

Chęć przenoszenia składek do OFE będą mogli wyrazić także pracujący, którzy przez brak informacji nie złożyli oświadczenia o przystąpieniu do funduszu emerytalnego w ciągu czterech miesięcy od podjęcia pierwszej pracy, a chcieliby to zrobić. Od 2014 roku osoby podejmujące pierwszą pracę nie są informowane przez ZUS o możliwości przystąpienia do OFE.

Aby decyzja o tym, że część składki chcemy lokować w OFE była skuteczna, musi zostać złożona w formie deklaracji zgodnej z urzędowym wzorem. Deklaracja będzie dostępna w oddziałach oraz na stronie internetowej ZUS. Deklarację można składać osobiście w oddziałach ZUS, za pośrednictwem poczty oraz wykorzystując platformę internetową ePUAP. ##Reklamy OFE powrócą - Dzięki zniesieniu niekonstytucyjnego zakazu reklamy OFE w czasie okna transferowego branża będzie mogła komunikować się z pracującymi. Izba będzie prowadzić działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym skierowane do ogółu pracujących, a poszczególne PTE będą indywidualnie się kontaktowały się ze swoimi członkami informując o okienku transferowym - informuje Rusewicz.

Okno transferowe nie dotyczy osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało dziesięć lub mniej lat. Zgodnie z obowiązującą ustawą, ich składki w całości będą przekazywane do ZUS, gdzie w comiesięcznych ratach trafi także zgromadzony przez nie w OFE kapitał (mechanizm tzw. "suwaka”).

Kolejne okna transferowe będą obowiązywały w analogicznych okresach co 4 lata, najbliższe dopiero w 2020 roku.

d2bkm0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkm0h