Trwa ładowanie...

Złoto już dawno nie było tak drogie. Te dwa czynniki wpływają na jego wartość

Ostatnie wydarzenia w Wielkiej Brytanii sprawiły, że notowania kruszcu lekko straciły na wartości.

Złoto już dawno nie było tak drogie. Te dwa czynniki wpływają na jego wartośćFot: Zentilia/Istock
d1wu9tl
d1wu9tl

Notowania złota od początku czerwca poszybowały w górę o ponad 5 procent. Sprzyjają temu obawy inwestorów przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Cena żółtego metalu jest również mocno uzależniona od notowań dolara.

Referendum w Wielkiej Brytanii dotyczące dalszej obecności tego kraju w UE zaplanowano na czwartek 23 czerwca. Ostateczne wyniki poznamy jednak dopiero wieczorem, dlatego na właściwą reakcje inwestorów przyjdzie nam poczekać do piątkowego poranka.

Część inwestorów chcąc uchronić swój kapitał przed nadmiernymi zawirowaniami, chętnie lokuje go w złocie. Rezultatem jest wzrost cen tego kruszcu o prawie 70 dolarów za uncję w ciągu 3 tygodni. Swój szczyt złoto osiągnęło w ubiegłym tygodniu, gdy sięgnęło poziomu 1,3 tys. dolarów za uncję. To najwyższy poziom od początku maja, gdy rynek także próbował przerwać tą barierę. Zmiana układu sił w sondażach na korzyść przeciwników Brexitu pogorszyła jednak sytuację.

Notowania złota w czerwcu

d1wu9tl

- Dobra passa kupujących na rynku złota została przerwana. Już w minionym tygodniu cena tego kruszcu nie umiała przekroczyć trwale psychologicznej bariery na poziomie 1,3 tys. dolarów za uncję. Natomiast w środę cena złota osunęła się w dół o 1,7 procent, docierając w okolice 1,27 tys. dolarów za uncję, a w czwartek rano porusza się wciąż w rejonie ostatniego zamknięcia - komentuje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

- Sprzedającym na rynku tego kruszcu pomogły informacje z Wielkiej Brytanii, które wskazują obecnie na przewagę zwolenników pozostania tego kraju w Unii Europejskiej. Im mniejsze prawdopodobieństwo Brexitu, tym gorzej dla cen złota - a kulminacją spekulacji na ten temat ma być końcówka bieżącego tygodnia, kiedy to zostaną opublikowane wyniki referendum. W przypadku pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, notowania złota znajdą się pod jeszcze większą presją podaży.

Odwrócenie trendu to także efekt droższego dolara. Amerykańska waluta poszła w górę we wtorek o 6 groszy osiągając poziom 3,92 zł. Wyższa cena dolara sprawia, że złoto jest droższe dla inwestorów z poza Stanów Zjednoczonych. To natomiast powoduje, że popyt na kruszec jest mniejszy, a w konsekwencji jego cena spada.

Zobacz, jak zmieniała się cena dolara w stosunku do złotego w tym tygodniu

d1wu9tl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wu9tl