Trwa ładowanie...

Rachunki za prąd wzrosną, ale nie tak, jak chcieli operatorzy

O ile stawki za dystrybucję rosną, opłaty za samą energię elektryczną spadną - średnio o 4,6 proc.

Rachunki za prąd wzrosną, ale nie tak, jak chcieli operatorzy
d4kd6fk
d4kd6fk

Gospodarstwa domowe zapłacą w 2017 roku o niecałe 4 proc. więcej za prąd niż obecnie. Taki jest efekt zmian taryf dla energii elektrycznej, jakie przyjął Urząd Regulacji Energetyki. Średni wzrost stawek opłat wynosi 5,6 proc., co oznacza, że wzrost opłat za dystrybucję jest znacznie poniżej oczekiwań dostawców prądu.

"Wszystkie wnioski taryfowe przedłożone przez operatorów systemów dystrybucyjnych zawierały wyższe kwoty i różniły się znacząco od tych uznanych oraz zatwierdzonych przez regulatora" - napisał URE w komunikacie.

Prezes URE 16 grudnia zatwierdził nowe taryfy dla energii elektrycznej dla Operatora Systemu Przesyłowego oraz czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator oraz Energa Operator. Tylko częściowo została za to zaakceptowana taryfa firmy innogy Stoen Operator.

d4kd6fk

Jak tłumaczy URE, wzrost średniej stawki w dystrybucji wynika przede wszystkim ze znacznego wzrostu stawek opłaty przejściowej, a także nowej stawki opłaty OZE, wynoszącej 3,70 zł/ MWh. Wcześniej było to 2,61 zł/MWh. Opłata OZE jest związana z zapewnieniem dostępności energii ze źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Stawka opłaty OZE jest częścią rachunku pobieranego przez operatorów systemów dystrybucyjnych. Opłaty te dystrybutorzy mogą zacząć pobierać od 1 lipca 2016 roku, tj. od dnia wejścia w życie rozdziału 4 ustawy o OZE. Opłata OZE została uwzględniona w taryfach przedsiębiorstw energetycznych na 2016 r.

O ile stawki za dystrybucję rosną, opłaty za samą energię elektryczną spadną - średnio o 4,6 proc. W przypadku Enei spadek ten wynosi nawet 4,8 proc. Najmniejsza obniżka ma miejsce w przypadku Energi - 4,3 proc.

Zgodnie z wyliczeniami URE, w grupie taryfowej G11 przy średnim zużyciu 1777 kWh rachunki wzrosną - w zależności od operatora - od 1,43 proc. do 3,86 proc. Według taryfy G11 rozlicza się cztery piąte Polaków. W przypadku taryfy G12 (średnie zużycie 3335 kWh) opłaty zmienią się w zakresie od -2,88 proc. do 1,76 proc.

d4kd6fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kd6fk