Trwa ładowanie...

Rewolucja w prawie spadkowym. Koniec z dziedziczeniem długów!

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Dzięki nowelizacji kodeksu cywilnego, osoby, które obawiały się dziedziczenia długów po zmarłym – odetchną z ulgą. Od niedzieli 18 października, spadkobierca odziedziczy majątek bez długów spadkodawcy. Zmiany mają zapobiegać zadłużaniu się Polaków.

Rewolucja w prawie spadkowym. Koniec z dziedziczeniem długów!Źródło: Fotolia
d1o6e6t
d1o6e6t

*Koniec z bulwersującymi historiami, jak ta, o której kilka lat temu rozpisywały się gazety. Do rodziców czterolatka wtargnął komornik, żądając od małoletniego chłopca spłaty długów po dziadkach. Od niedzieli takie sytuacje będą niemożliwe. W życie wchodzi bowiem nowelizacja prawa spadkowego, która wyklucza nieświadome dziedziczenie długów. *

Teraz w przypadku niezłożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, spadkobierca automatycznie przyjmie spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że nawet jeśli długi przekraczają wartość majątku spadkodawcy, to osoba, która je odziedziczyła odpowiada przed wierzycielami tylko do wartości spadku. Jeśli ich wysokość jest wyższa, nie mogą żądać spłaty od spadkobierców.

Do tej pory było tak, że spadkobierca, który w ciągu 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o schedzie, nie złożył oświadczenia w sprawie przyjęcia lub odrzucenia spadku – dziedziczył go wprost, czyli wraz ze wszystkimi ewentualnymi długami spadkodawcy. Jeśli ich wartość przekraczała wartość spadku, to różnicę musiał dopłacić z własnej kieszeni. Niestety, niekiedy zdarzało się, że dzieci i krewni zmarłego nie mieli pojęcia o jego zobowiązaniach. Przyjmowali spadek, a gdy okazywało się, że trzeba spłacać długi zmarłego, było już za późno, by się z dziedziczenia wycofać.

Rewolucyjna zmiana

Ustawodawca w uzasadnieniu nowelizacji napisał wprost, że celem zmian prawa spadkowego jest ograniczenie odpowiedzialności finansowej spadkobierców za dziedziczenie długów po zmarłych. Wprowadzenie przyjęcia spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza ma zapobiec procesowi rosnącego zadłużania Polaków.

d1o6e6t

Zmiany te wiążą się z dodatkowymi obowiązkami. W przypadku dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza, konieczne będzie sporządzenie wykazu wszystkich przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej. Będzie to mógł uczynić sam spadkobierca lub komornika. Do tej pory wycena z udziałem komornika była odpłatna. Nowe rozwiązanie ogranicza ponoszenie kosztów z tego tytułu. Gotowy wzór ustalony przygotowany i udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ograniczy konieczność płacenia za usługi rzeczoznawców. Dzięki temu złożenie wykazu z inwentarza nie będzie nic kosztowało spadkobierców.

Wykaz musi zawierać przedmioty należące do spadku, przedmioty zapisów windykacyjnych z uwzględnieniem ich wartości, a także długi spadkowe. Dane mają dotyczyć stanu z chwili otwarcia spadku. Wykaz powinien być złożony przed notariuszem lub sądem.

Wysoka odpowiedzialność

Jeśli spadkobierca pominie w wykazie inwentarza lub umyślnie nie poda do spisu inwentarza przedmiotów, które należą do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych - nie będzie miał możliwości przyjęcia spadku z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości spadku bez długów. Automatycznie będzie musiał przyjąć schedę wraz ze wszystkimi zobowiązaniami, nawet jeśli przekraczają one jej wartość. Podobnie jest w przypadkach odwrotnych, kiedy spadkobierca dopuści się celowych nadużyć i w wykazie lub w spisie inwentarza, umyślnie poda nieistniejące długi.

d1o6e6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o6e6t