Trwa ładowanie...

Zaskakujący efekt 500+. Polki ruszyły do salonów

Jak pokazują najnowsze badania trzy razy więcej kobiet, niż przed rokiem planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy kupić samochód. Te ustalenia wspierają też dane o rosnącej liczbie rejestrowanych w Polsce samochodów. Czy rzeczywiście rządowe wsparcie dla rodzin mające zwiększać dzietność w naszym kraju wspomaga też rynek motoryzacyjny?

Zaskakujący efekt 500+. Polki ruszyły do salonówFot: Jacek Bereźnicki
d24d8c4
d24d8c4

Jak pokazują najnowsze badania, trzy razy więcej kobiet niż przed rokiem planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy kupić samochód. Te ustalenia wspierają też dane o rosnącej liczbie rejestrowanych w Polsce samochodów. Czy rzeczywiście rządowe wsparcie dla rodzin mające zwiększać dzietność w naszym kraju, wspomaga też rynek motoryzacyjny?

Choć Deutsche Bank, który przeprowadził to badanie, nie pytał respondentek o to, czy rzeczywiście to za sprawą programu 500+ planują taki zakup, to inne analizy pokazują, że to podejrzenie może być uzasadnione. Według ustaleń CBOS pieniądze z tytułu świadczenia wpływają głównie na konta matek. Zatem w ocenie analityków, mogą one wpływać na ich większą finansową niezależność.

Co więcej te dodatkowe środki właśnie dla kobiet są szczególnie istotne. To właśnie one, jak pokazują raporty CBOS, wypełniają wnioski o świadczenie i dysponują tymi dodatkowymi środkami. – Kobiety zyskują stabilność i przełamują dotychczasowe stereotypy coraz częściej świadomie zarządzając domowym budżetem – mówi Małgorzata Bombol, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Często to one dbają o wychowanie, ubiór i nakarmienie dzieci. Dodatkowe pieniądze trafiające na ich konto i przez nie dysponowane, dają im niezależność i pozwalają odważniej planować finansową przyszłość rodziny - dodaje.

To, że 500+ może też ożywczo wpływać na rynek motoryzacyjny, pokazują dane o liczbie rejestrowanych w Polsce samochodów. Szczególnie wyraźnie widać to w tych regionach kraju, gdzie średnie wynagrodzenia są mniejsze niż w innych województwach. I tak np. w porównaniu z okresem kwiecień-czerwiec ubiegłego roku, w tym samym czasie w 2016 r. tylko w Białymstoku przybyło ich o 17 proc.

d24d8c4

Pytanie, na ile to właśnie działanie 500+ może wpływać na większe obroty dealerów? Potwierdzać to mogą ostatnie badania wśród ich klientów. Z sondażu przeprowadzonego przez "AAA Auto" na próbie 2 tys. osób wynika, że aż 78 proc. planujących zakup auta używanego chce sfinansować to z 500+.

Również analizy Deutsche Banku wykazują, że pieniądze z rządowego programu zwiększają gotowość polskich rodzin do podejmowania stałych zobowiązań finansowych, nie tylko w codziennej konsumpcji. Dzieje się tak też dlatego, że jak przekonuje Waldemar Jarek, odpowiedzialny za ofertę kredytową dla Klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw w DB, w niektórych bankach świadczenie wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej.

Daje też konsumentom poczucie bezpieczeństwa, że będą w stanie spłacić kredyt. Przekłada to się też na planowanie większych wydatków. Z badania wynika dodatkowo, że nasi rodacy śmielej planują remonty, wakacje, imprezy rodzinne i właśnie zakupy samochodu. To ostatnie planuje 3 razy więcej kobiet niż w badaniach z 2015 roku.

- Dodatkowe pieniądze są bardzo konkretnym wsparciem dla rodzin. Z pewnością wiele z nich przeznaczy je na bieżące wydatki, takie jak żywność czy ubrania. Nie da się jednak wykluczyć, że rodzice, swobodnie dysponujący tymi środkami, przeznaczą pieniądze z programu 500+ na zakupy pośrednio związane z dziećmi, takie jak zakup samochodu czy remont mieszkania - mówi profesor Małgorzata Bombol.

500+ funkcjonuje już ponad pół roku. Prawo do programu otrzymało 2,7 mln rodzin. Świadczeniem zostało objętych 3,78 mln dzieci, a według danych MRPiPS do rodzin trafiło już 11,3 mln złotych.

d24d8c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24d8c4