Kiedy mogą odciąć prąd?

Twój dostawca prądu nie może ot tak sobie odciąć ci dostępu do energii. Zdarzają się takie sytuacje, w których operator energii postępuję bezprawnie, a potem domaga się opłaty za ponowne przyłączenie do sieci - podaje "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kiedy mogą odciąć prąd?
(Fotolia)

Gazeta opisuje historie młodego małżeństwa z dwójką dzieci, któremu zakład energetyczny odciął prąd bez ostrzeżenia. Wcześniej dostali jedynie SMS-a, że mają zapłacić 370 zł. Jednak w internetowym systemie obsługi klienta nie było żadnej informacji o zaległości. Nie dostali też żadnego pisma, że dostawy prądu zostaną wstrzymane - co jest obowiązkiem dostawcy.

- System pokazywał, że wszystkie faktury są zapłacone, więc SMS potraktowałam jako wysłany przez pomyłkę - powiedziała "RP" pani Danuta.

Jak podaje gazeta, po kilku dniach przyszedł kolejny SMS, a trzy tygodnie później małżeństwu odłączono prąd. Jak zaznacza prawnik Ewelina Milan, wykładowca na Uczelni Łazarskiego, zgodnie z ustawą dostawca ma prawo odłączyć prąd, jeśli odbiorca nie zapłaci zaległych rachunków w ciągu 14 dni od powiadomienia. Jednakże powinno ono być dostarczone w formie pisemnej. Sam SMS o zaległości, ale bez informacji o ewentualnych konsekwencjach, nie jest takim powiadomieniem.

W takiej sytuacji odbiorca ma prawo do złożenia reklamacji, który ma obowiązek wznowienie dostaw w ciągu trzech dni i zapewnienie ich ciągłości do momentu jej rozpatrzenia.

Dopiero po pewnym czasie okazało się, że kilka miesięcy wstecz jeden z rachunków został uregulowany w niepełnej kwocie. System jednak tego nie pokazywał, a SMS informował tylko o kwocie niedopłaty. Małżeństwo musiało jeszcze zapłacić 90 zł za ponowne przyłączenie do sieci. Jednak w takiej sytuacji jest ona niezasadna, bo dostawca nie powiadomił pisemnie o odłączeniu prądu.

Pobór dodatkowych opłat przy ponownym podłączeniu znalazł się już pod lupą UOKiK-u. Za żądanie od klientów pieniędzy nałożył karę w wysokości ponad 92 tys. zł dla spółki Energetyczne Centrum.

**Chcesz zaoszczędzić? Sprawdź ceny mierników zużycia energii i wybierz najlepszą ofertę!**

Polub WP Finanse