Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
erp
Artykuł Sponsorowany
12-04-2023 09:29
Artykuł sponsorowany Nav24

Kolejny krok w rozwoju firmy - dlaczego warto wdrożyć system ERP?

Każdy przedsiębiorca dąży do rozwoju swojej firmy. Rosnąca liczba klientów, zwiększająca się sprzedaż i, co za tym idzie, coraz lepsze wyniki finansowe to istota prowadzenia działalności. Wraz z rozwojem pojawiają się jednak wyzwania związane z zarządzaniem zachodzącymi w firmie procesami.

 Źródło: materiały partnera
dptyy2d
dptyy2d

Brak odpowiednich narzędzi powoduje chaos organizacyjny i skutkuje problemami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Skutecznym rozwiązaniem jest jeden system pozwalający na zarządzanie wszystkim, co dzieje się w firmie – ERP. Jednak jego wdrożenie kojarzy się powszechnie z wysoką ceną, długim czasem i dużym ryzykiem. Niektórzy wychodzą również z założenia, że ich firma jest za mała na takie narzędzie. Udowadniamy, że się mylą i pokazujemy, jak wdrożyć system ERP szybko i stosunkowo niskim kosztem – bez względu na wielkość organizacji.

Brak odpowiedniego systemu informatycznego – jakie są skutki?

Szybki dostęp do aktualnych i prawdziwych danych jest kluczowy, by skutecznie zarządzać firmą. Brak automatyzacji powoduje, że osoby decyzyjne otrzymują istotne informacje z opóźnieniem. Nierzadko też okazują się one nieprawdziwe – przy ręcznym zbieraniu danych łatwo o popełnienie błędu. Brak automatyzacji wpływa również negatywnie na efektywność pracowników. Zamiast skupić się na pracy, marnują oni czas na wypełnianie kolejnych kart czy tabelek w Excelu.

To wszystko powoduje, że właściciele firm zaczynają się rozglądać za narzędziami, które usprawnią – przynajmniej w teorii – część procesów. Niestety, często szukając oszczędności decydują się na rozwiązania tymczasowe, niespełniające wszystkich potrzeb. Ta oszczędność jest jednak pozorna – po wprowadzeniu np. programu do zarządzania czasem pracy, okazuje się, że potrzebny jest też system do monitorowania produkcji, stanów magazynowych czy rozliczania sprzedaży. Pojawiają się kolejne, niepowiązane ze sobą narzędzia, które zamiast usprawniać pracę, tylko ją komplikują. Dlaczego? Problemów jest wiele, skupimy się jednak na kilku najważniejszych:

  • brak połączenia między systemami powoduje rozproszenie danych i wymaga wprowadzania tych samych informacji wielokrotnie, co w efekcie wydłuża czas trwania procesu zbierania danych. Nie eliminuje też ryzyka popełnienia błędów, przez co informacje gromadzone w różnych systemach mogą okazać się niespójne;
  • korzystanie z różnych systemów, pochodzących od różnych dostawców, jest kosztowne. Każde oprogramowanie wymaga wykupienia osobnej licencji. W przypadku systemów utrzymywanych na własnych serwerach (on-premise) doliczyć też trzeba bardzo wysokie koszty utrzymania sprzętu;
  • rozwiązania pochodzące od mniejszych dostawców często są nierozwijane i z czasem przestają być dostosowane do aktualnej sytuacji. Starsze systemy z biegiem lat mogą całkowicie stracić wsparcie;
  • poszczególne narzędzia różnią się między sobą funkcjonalnością, sposobem obsługi czy interfejsami. W efekcie pracownicy muszą się uczyć korzystania z każdego z nich z osobna. Utrudniony jest także onboarding nowych pracowników.

Tym samym korzystanie z różnych systemów, zamiast ułatwić, utrudnia pracę, a pożądana oszczędność okazuje się pozorna. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jeden, zintegrowany system, który pozwoli na sprawne zarządzanie wszystkimi ważnymi aspektami w firmie. Co więc wstrzymuje firmy przed wdrożeniem takiego narzędzia?

Dlaczego firmy zwlekają z wdrożeniem systemu ERP?

Powodów jest kilka. Dużą część firm nie ma świadomości, jakie korzyści może przynieść wdrożenie systemu ERP. Często systemy te kojarzone są też z rozwiązaniami, które sprawdzają się tylko w dużych przedsiębiorstwach, co oczywiście nie jest prawdą. Wśród firm mających nieco większą świadomość w temacie rozwiązań ERP, blokadą jest często obawa o wysokie koszty wdrożenia. Jak już jednak zauważyliśmy, szukanie oszczędności może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Czy nie lepiej od razu zainwestować w system, który zaopiekuje wszystkie obszary naszej działalności, będzie stale rozwijany i aktualny? Obawy przedsiębiorców dotyczą też długiego czasu wdrożenia i związanego z nim ryzyka. Tutaj rozwiązanie jest proste – im wcześniej zdecydujesz się na system ERP, tym łatwiej będzie go wdrożyć. Namnożenie procesów wymagających kontroli czy duża ilość różnych narzędzi, z których trzeba zaimportować i zsynchronizować dane, faktycznie mogą skutkować wydłużeniem czasu trwania projektu i zwiększają ryzyko niepowodzenia.

dptyy2d

Wdrożenie systemu ERP szybko i niskim kosztem – dowiedz się, jak to zrobić

Jeżeli chcesz przekonać się, jak system ERP może pomóc Twojej firmie i poznać sposób na jego szybkie i tanie wdrożenie, dołącz do nas podczas bezpłatnego webinaru "Kolejny krok w rozwoju firmy". Podczas wydarzenia przedstawimy nowe podejście do wdrożenia systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central. Dowiesz się między innymi, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie. Przedstawimy też szacowany czas i koszt przeprowadzenia projektu wdrożeniowego.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Webinar poprowadzą Arkadiusz Leśniak, współzałożyciel Nav24 oraz Marek Jaworek, Business Development Manager w Nav24. Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 10.00. Zachęcamy do zapisu poprzez formularz na tej stronie.

Artykuł sponsorowany Nav24
dptyy2d
dptyy2d