Trwa ładowanie...

Koniec z dymkiem! Papierosy zabronione jak narkotyki?

Do Trybunał Sprawiedliwości trafiła sprawa, która może sprawić że Unia Europejska będzię musiała zakazać sprzedaży papierosów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

Koniec z dymkiem! Papierosy zabronione jak narkotyki?Źródło: Jupiterimages
d24uxqo
d24uxqo

Do Trybunał Sprawiedliwości trafiła sprawa, która może sprawić, że Unia Europejska będzie musiała zakazać sprzedaży papierosów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Sprawę wniósł belgijski działacz antynikotynowy Baudouin Hubaux. Jego zdaniem palenie jako szkodliwe dla zdrowia jest niezgodne z Kartą Praw Podstawowych. Belg najpierw sprawę skierował do lokalnego sądu, a ten pod koniec maja przekazał ją do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Zdaniem Hubaux'a przyszłe pokolenia ze zdziwieniem będą patrzyły na to, jak nieudolnie w XX wieku walczono z paleniem papierosów.

Jak mówi dla "Dziennika Gazety Prawnej" Dagmar Schiek z uniwersytetu w Leeds teoretycznie wyrok korzystny dla aktywisty może prowadzić do zakazu sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych na terenie całej Wspólnoty. Trybunał może bowiem uznać krajowe ustawodawstwo za niezgodne z prawem unijnym.

Palacze i koncerny tytoniowe mogą na razie jednak spać spokojnie. Najpierw Trybunał Sprawiedliwości musi stwierdzić, czy samo zapytanie jest zasadne.

WP / Dziennik Gazeta Prawna

d24uxqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24uxqo