Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany BNP Paribas

Konto walutowe nie tylko dla pracujących za granicą. Zobacz, kiedy jeszcze na nim skorzystasz

Mieszkasz za granicą? A może często podróżujesz? Myślisz o mądrym inwestowaniu zarobionych pieniędzy i waluty wydają się interesujące? Sprawdź, czy warto założyć konto walutowe i jak działa w praktyce.

 Źródło: materiały partnera
d1jnzyn
d1jnzyn

Wokół kont walutowych krąży wiele mitów. Jedne mówią o horrendalnie wysokich kosztach prowadzenia rachunku, inne o skomplikowanych procedurach i utrudnionym korzystaniu z nich w kraju zamieszkania. Jak jest w rzeczywistości? Czas to sprawdzić!

Konto walutowe przyda się częściej, niż Ci się wydaje!

Zacznijmy od podstaw i poznajmy bliżej konto walutowe. Jak działa? Takie konto to nic innego, jak rachunek bankowy, dokładnie taki sam, jak ten do codziennych płatności w złotówkach. Otrzymujesz do niego kartę debetową, kontrolujesz transakcje w aplikacji bankowej. Bez problemów zrobisz z niego przelew czy zapłacisz mobilnie, np. telefonem z NFC.

Rachunek walutowy to duża wygoda dla osób, które często przeprowadzają transakcje w obcej walucie. Mowa tu nie tylko o pracownikach zatrudnionych za granicą i pobierających wynagrodzenia np. w euro. Kiedy jeszcze warto rozważyć otwarcie takiego rachunku? Przekonaj się!

d1jnzyn

Często płacisz za zakupy w obcej walucie

Korzystasz z zagranicznych serwisów streamingowych? A może wybierasz zagraniczne marki odzieżowe, których próżno szukać w kraju? Może co miesiąc płacisz subskrypcję za programy do pracy, które nie są u nas dostępne? Zakupy online w obcej walucie są z reguły dużo tańsze, kiedy płacisz za nie z rachunku walutowego. Naturalnie możesz opłacić zamówienie z tradycyjnego rachunku w złotówkach, jednak opłaty za przewalutowanie i kurs liczony w danej chwili (a nie kupiony okazyjnie) może generować niepotrzebne koszty.

Wyjeżdżasz na wymianę studencką

Programy studenckie (np. ERASMUS) zazwyczaj trwają miesiącami, a nawet latami. Przez cały ten czas wygodniej będzie używać karty płatniczej, na której jest lokalna waluta, niż tracić środki na każdej pojedynczej transakcji przez koszty przewalutowania. Konto walutowe dla studenta to często standardowy rachunek walutowy założony na koncie osobistym. W Banku BNP Paribas taki rachunek mogą otworzyć również osoby, które się uczą – i np. planują dłuższy wyjazd na wymianę zagraniczną.

Regularnie podróżujesz za granicę

Osoby, które często podróżują (w celach turystycznych lub biznesowych) również mogą przekonać się o zaletach posiadania konta walutowego. Dlaczego? Wymiana gotówki w kantorach jest problematyczna i czasochłonna. W dodatku ciężko trafić na dobry kurs, a Ty jesteś poniekąd zmuszony skorzystać z takiego, jaki oferuje w danym momencie punkt wymiany. W przypadku konta walutowego możesz kontrolować to z aplikacją i wymienić pieniądze wtedy, gdy kurs jest korzystny.

Czy konto walutowe się opłaca? Jeśli na swoim obecnym rachunku często korzystasz z innej waluty i chcesz ograniczyć koszty takich transakcji, to bez wątpienia warto rozważyć takie rozwiązanie! Pamiętaj przy tym, że Twoje oszczędności również są podatne na wahania kursów, a także zmieniające się oprocentowanie. To z kolei może wpływać na rentowność takiego konta.

Artykuł sponsorowany BNP Paribas
d1jnzyn
d1jnzyn