Trwa ładowanie...
Jacek Bereźnicki
19-05-2018 09:03

Kosmicznie drogi wynajem mieszkań w Dublinie. Polacy mają coraz większy problem

Wynajem mieszkań w centrum Dublina podrożał niemal dwukrotnie od 2010 roku, a ceny dalej rosną w szalonym tempie. To poważny problem dla naszych rodaków, którzy mieszkają w stolicy Irlandii.

Kosmicznie drogi wynajem mieszkań w Dublinie. Polacy mają coraz większy problemŹródło: Pixabay.com
daifsfu
daifsfu

"Wynajem mieszkania w Dublinie stał się nieosiągalny dla większości obcokrajowców, w tym Polaków mieszkających w Irlandii. Za dwuosobowy pokój trzeba zapłacić około 1600 euro miesięcznie i to nie jest górna granica" - napisała czytelniczka WP przez dziejesie.wp.pl.

Według pani Patrycji jeszcze kilka lat temu za taką kwotę "można było wynająć dom z ogrodem i kilkoma sypialniami".

Wideo: czym przyciąga Dublin?

Jak podaje "Irish Times" średnia cena wynajmu mieszkania w Dublinie jest nawet wyższa i wynosi obecnie 1869 euro miesięcznie.

daifsfu

Od kryzysowego roku 2010, gdy ceny wynajmu mieszkań w Dublinie spadły wraz z załamaniem gospodarki, wzrost wynosi już 81 proc. i nawet 90 proc. w centrum miasta. Co gorsza szybki wzrost cen cały czas postępuje. Tylko w ostatnim roku ceny poszybowały aż o 10,9 proc.

Jak pokazują badania, ceny ustabilizują się lub zaczną spadać dopiero po osiągnięciu pułapu 2500 euro miesięcznie.

Bez mieszkania nie ma pracy

Drogi wynajem mieszkań to olbrzymi problem dla mieszkających w Dublinie Polaków. Jak wskazuje nasza czytelniczka, zgodnie z irlandzkim prawem, aby podjąć legalną pracę należy mieć nadany irlandzki numer PPS, odpowiadający naszemu numerowi PESEL. "Jednak by móc się o niego starać należy posiadać pismo od właściciela nieruchomości, którą wynajmujemy. I koło się zamyka" - pisze.

"Prawdziwa fala poszukujących pracy w Irlandii dopiero nadejdzie na przełomie czerwca i lipca. To wówczas przybywa na Wyspy Brytyjskie najwięcej sezonowych pracowników. Tylko, czy to jeszcze będzie się opłacać?" - zastanawia się pani Patrycja.

daifsfu

Według spisu powszechnego z 2016 roku, w Irlandii mieszka 135 tys. osób posługujących się polskim językiem. Liczbę polskich obywateli ustalono na 122 tys.

Największy napływ Polaków do Irlandii nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. To właśnie ten kraj jako jeden z pierwszych otworzył swój rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich.

Jak pokazują dane demograficzne, od kilku lat liczba Polaków w Irlandii nie rośnie, a nawet lekko spada. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska są rosnące koszty życia.

Mieszkasz w Dublinie i masz problem z wynajmem mieszkania? Podziel się swoją historią przez dziejesie.wp.pl

daifsfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daifsfu