Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Kto wciąż musi podawać numer REGON na dokumentach i drukach firmowych?

Rejestr Gospodarki Narodowej to ogromny zbiór, który jest z nami już blisko od pół wieku. W tym czasie zgromadzono tam ogromne ilości danych, które mają zastosowanie w wielu różnych sektorach rynku i w statystyce. Jaka jest obecnie rola tego rejestru?

Share
Kto wciąż musi podawać numer REGON na dokumentach i drukach firmowych?
Kto wciąż musi podawać numer REGON na dokumentach i drukach firmowych?Źródło: materiały partnera
d3zllc5

Co to jest REGON? 

Nazwa tego zbioru to akronim od słów Rejestr Gospodarki Narodowej. Nazwa po raz pierwszy pojawiła się w oficjalnych dokumentach w 1975 roku, jednak wolę stworzenia takiej bazy danych w Polsce wyrażono o wiele szybciej, bo już w 1966 roku.

Zupełnie inne zadania stały przed bazą REGON w rzeczywistości socjalistycznej, a inne wyznacza się jej obecnie, w ustroju wolnorynkowym. Kiedyś indeks pełnił dużą rolę w analizowaniu kondycji państwowych firm i zakładów. Dlaczego miało to tak duże znaczenie?

Polska Rzeczpospolita Ludowa - tak samo jak inne „demokracje socjalistyczne” bazowały na centralnym planowaniu. W naszym kraju szczególnie przyjęły się tak zwane pięciolatki. Były to wyznaczane przez władze państwa plany, które miały skutkować kolejnymi wielkimi skokami cywilizacyjnymi kraju.

d3zllc5

Dla przykładu, w ramach trzeciego planu pięcioletniego realizowanego w latach 1966-1970 państwo wyznaczyło sobie za cel wzrost bazy surowcowej. Aby zapewnić sobie odpowiednie zaplecze do wykonania zadania, władze musiały wiedzieć, czy dysponują odpowiednią ilością zasobów ludzkich i firm do wykonania planu. Właśnie w takich sytuacjach pośrednio mogła przydać się centralna baza REGON.

Jak wygląda numer REGON? 

Początkowo składał się on z siedmiu cyfr. Szybko okazało się, że taka wielkość bazy jest niewystarczająca. Rząd podjął więc decyzję o wydłużeniu identyfikatora o dwie cyfry. Stare działalności, które miały wcześniej identyfikator złożony z siedmiu cyfr dodały tylko do niego z przodu dwa zera, w ten sposób spełniając nowe wymogi prawne.

Dwie pierwsze cyfry identyfikatora są zarejestrowane dla województwa. Po reformie terytorialnej z 1999 roku „nadprogramową” część oznaczeń przeznaczono dla niektórych grup społecznych, na przykład dla kościołów i związków wyznaniowych.

Przeglądając bazę firm - ALEO.com - możemy czasem natrafić na identyfikator REGON, który jest dłuższy, bo składa się aż z czternastu cyfr. O czym to świadczy? Tak długi numer jest obecnie zarejestrowany dla firm, które prowadzą działalność i mają swoje siedziby w więcej niż jednym województwie.

d3zllc5

Jakie informacje znajdują się w bazie REGON? 

Pod wieloma względami mają one raczej walory statystyczne i nie są tak szeroko wykorzystywane w biznesie, jak choćby NIP. Nie można jednak stwierdzić, że Rejestr Gospodarki Narodowej jest w pełni bezużyteczny dla biznesu.

Można odnaleźć tam między innymi numer NIP przedsiębiorstwa, a także informacje teleadresowe, w tym choćby dane siedziby czy podane numery telefonów i informacje o właścicielu. Ciekawą właściwością bazy REGON jest możliwość analizowania wpisów tam zawartych pod kątem obszaru. Jeśli na przykład szukamy firm zajmujących się elektromechaniką pojazdową w województwie dolnośląskim, które zatrudniają do 10 osób, to REGON może być niezwykle użyteczny.

Kto musi używać identyfikatora REGON na dokumentach? 

Należy rozgraniczyć dwie kwestie, które często są mylone przez młodych przedsiębiorców. Chodzi tutaj o różnicę między posiadać a używać. REGON sam w sobie jest wymagany, co reguluje ustawa z 1995 roku. Muszą posiadać go na przykład stowarzyszenia rejestrowe.

To, że mamy ten identyfikator, nie oznacza jednak, że musimy umieszczać go na wszystkich dokumentach. Wraz z kolejnymi nowelami prawa przedsiębiorców, o wiele większą rolę odgrywa Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli NIP.

d3zllc5

Dziś REGON niemal nie występuje już na fakturach, jakie wystawiają na przykład jednoosobowe działalności gospodarcze. Jeszcze kilka lat temu można było używać go zamiennie z numerem NIP, gdy czekaliśmy na jego przyznanie, jednak obecnie - za sprawą CEIDG - proces jest zautomatyzowany, a nasz identyfikator podatkowy jest nadawany niemal z marszu, zwykle w ciągu 2-3 dni od założenia firmy przez internet.

Nie oznacza to jednak, że REGON to „martwy” rejestr. W niektórych sytuacjach wciąż musimy się do niego dopisać. Można to zrobić dzięki ogólnodostępnemu formularzowi zgłoszeniowemu RG-1. Co ważne, można go uzupełnić i wysłać zarówno metodą tradycyjną, jak i z wykorzystaniem internetu.

Praktyka pokazuje, że zwłaszcza teraz, w erze pandemii i związanych z nią obostrzeń, lepiej zdecydować się na wysłanie dokumentu drogą elektroniczną. Zwykle skutkuje to znacznie szybszym uzyskaniem naszego identyfikatora REGON niż wtedy, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z tradycyjnego - urzędowego - obiegu dokumentów.

Artykuł sponsorowany
d3zllc5

Podziel się opinią

Share
d3zllc5
d3zllc5