Trwa ładowanie...
d20hgiy

KUKE: Eksport wzrósł o 8,1% r/r w 2015 r., zwiększy się o 8,6% w 2016 r.

Warszawa, 02.02.2016 (ISBnews) - Eksport z Polski wyniósł 13,506 mld euro w grudniu i był o 12,9% niższy od notowanego w listopadzie i jednocześnie o 9,3% r/r, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych. Według KUKE, w 2015 r. eksport wzrósł o 8,1% r/r do 171,4 mld euro, zaś w 2016 roku wzrost wyniesie 8,6% do 186,1 mld euro.

Share
d20hgiy

"Liczony w złotych eksport wyniósł 57,95 mld, tj. o 12,1% mniej niż w listopadzie i równocześnie o 11,0% więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - czytamy w komunikacie.

KUKE wskazuje, że grudniowa korekta w zakresie obrotów eksportowych jest zjawiskiem typowym, niejako odreagowaniem wyższej sprzedaży w okresie wrzesień - listopad, na który to przypada zwiększone zaopatrzenie produkcji po okresie wakacyjnym, ale również zwiększone dostawy dla handlu na okres okołoświąteczny.

"W grudniu dostawy zazwyczaj okazują się już dużo mniejsze. W związku z faktem, że dane listopadowe prezentowały się istotnie lepiej niż zakładano, grudzień dla odmiany może przynieść nieco głębszą niż zwykle korektę. Na taki obrót spraw wskazują grudniowe wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła okazać się niższa od notowanej w listopadzie. W miejsce 12,6% pojawi się w statystykach 9,3%" - czytamy dalej.

d20hgiy

Korporacja wskazuje, że trzeba jednak mieć na uwadze, iż szacunki grudnia są tym razem obarczone wyjątkowo dużą dozą niepewności.

"Z jednej bowiem strony wyjątkowo dobry listopad mógł być jedynie efektem przesunięcia z października czy grudnia terminu części dostaw. W takiej sytuacji faktyczne dane za grudzień okażą się słabsze od szacowanych przez nas. Z drugiej jednak strony, dobry listopad mógł być anonsem istotnej poprawy pozycji naszych eksporterów i przyspieszenia tendencji wzrostowych w zakresie wymiany z zagranicą. Na taki obrót spraw wskazywałoby wykonanie istotnie wyższe od szacowanego"- czytamy w materiale.

Według statystyk Narodowego Banku Polskiego, eksport w okresie styczeń-listopad 2015 wyniósł 157.913 mln euro okazując się o 8% większym r/r. W 2015 roku eksporterom sprzyjała słaba wyceno euro względem dolara. Równocześnie nasze dobra zaopatrzeniowe i konsumpcyjne istotnie zyskały na konkurencyjności w stosunku do sprowadzanych z dalekiego wschodu - zwłaszcza z Chin.

"W ostatnim jednak czasie znacznie owego czynnika zaczyna już słabnąć. Ponadto ostatnie niepokoje na rynku finansowym Chin spłyciły popyt konsumpcyjny i inwestycyjny generowany przez Chiny. W konsekwencji zmniejszeniu uległo tempo wzrostu naszego eksportu (zwłaszcza w zakresie dóbr zaopatrzeniowych używanych przez producentów z krajów Starej Unii)" - czytamy także.

d20hgiy

Korporacja oczekuje, że w okresie grudzień 2015 - luty 2016 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 4,7% w euro, w wymiarze złotowym zaś o 8,3%.

"Uwzględniając szacunki eksportu w grudniu można oczekiwać, że w roku 2015 eksportu zamknął się kwotą 171,4 mld euro, co stanowiło wynik o 8,1% wyższy niż w roku 2014. W ujęciu złotowym eksport w roku 2015 prawdopodobnie zamknął się kwotą 717,1 mld co odpowiadało wzrostowi o 8,0% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014" - podała KUKE.
W roku 2016 tempo wzrostu eksportu opierać się będzie głównie na rosnącym poziomie popytu u naszych głównych partnerów (krajach Unii Europejskiej), wspieranym dynamiczną sprzedażą do krajów rozwijających się, ale również na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów.

"W związku z tym w roku 2016 dynamika eksportu, okaże się wysoka na poziomie 8,6% w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 186,1 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 782,2 mld co oznaczać będzie wynik o 9,1% wyższy niż w roku 2015"- czytamy także.

(ISBnews)

d20hgiy

Podziel się opinią

Share
d20hgiy
d20hgiy