Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

L4 online czyli zwolnienie lekarskie podczas teleporady

Specjalista może wystawić zwolnienie również w trakcie wizyty online, jeśli w drodze wywiadu uzna, że stan zdrowia pacjenta wymaga odpoczynku i pozostania w domu. Podobnie jak w przypadku e-recepty, wszystko odbywa się bez konsultacji bezpośredniej i jest w pełni zgodne z prawem.

Share
 Źródło: Pexels
d2sqwqu

Teleporada i zwolnienie lekarskie

Od czasu gdy w życie wszedł obowiązek wystawiania e-recepty, żadnego pacjenta już nie dziwi brak papierowych recept. Tymczasem wciąż jeszcze nie wszyscy przyzwyczaili się do eZwolnienia. Niekiedy pacjenci mają wątpliwości, czy tego typu zwolnienia, wystawione w czasie konsultacji online, są tak samo ważne z punktu widzenia formalnego.

Warto wiedzieć, że każde zwolnienie lekarskie (online lub klasyczne) wystawione przez specjalistę na podstawie wywiadu i umotywowane powodami medycznymi, jest w pełni legalne i ważne.

Teleporady, a tym samym uzyskiwanie L4 online, stały się codziennością lekarzy w okresie pandemii. Wiele placówek medycznych świadczy usługi wyłącznie online.

Zwolnienie elektroniczne - jak działa?Źródło: materiały partnera

Zwolnienie elektroniczne - jak działa?

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej wystawiane są od 1 grudnia 2018 roku. Znacznie przyspieszyło to automatyzację procesów związanych z formalnościami dotyczącymi zasiłków chorobowych, macierzyńskich i innych związanych z niesprawnością do pracy.

d2sqwqu

W przypadku korzystania z e-wizyty pacjent również ma prawo otrzymać e-zwolnienie. Przez pewien czas zasadność takiej procedury była niejasna, jednak coraz to nowsze rozporządzenia dotyczące telemedycyny zmieniły ten stan.

Pandemia koronawirusa znacznie przyspieszyła rozwój telemedycyny i rozwiązań formalnych z nią związanych. Od dwóch lat każdy lekarz ma możliwość wystawić L4 w czasie telekonsultacji. Nie różni się ono niczym od zwolnienia otrzymanego w trakcie tradycyjnej wizyty w placówce medycznej.

Jak otrzymać elektroniczne L4?

Przed przystąpieniem do teleporady, pacjent powinien odpowiednio się przygotować, aby usprawnić przebieg telewizyty, a tym samym ułatwić lekarzowi diagnozę, wydanie zaleceń, wypisanie stosownych recept oraz zwolnienia.

W czasie teleporady lekarz przeprowadza pełny wywiad lekarski. Obejmuje on ogólny stan zdrowia pacjenta, objawy które u siebie zaobserwował, przyjmowane aktualnie leki, a także historię choroby, jeśli problemem jest choroba przewlekła. W niektórych przypadkach konieczne jest także przedstawienie wyników badań diagnostycznych, które zazwyczaj pacjent przesyła drogą elektroniczną na wskazany adres placówki.

d2sqwqu

Warto pamiętać, że lekarz może poprosić o zweryfikowanie tożsamości pacjenta - na przykład poprzez pokazanie dowodu osobistego (w czasie wizyty online) lub podanie numeru PESEL na początku rozmowy telefonicznej.

Obecnie dzięki centralizacji danych dotyczących pacjentów lekarz od razu ma dostęp do danych pracodawcy - nie ma już potrzeby, tak jak kiedyś, podawać NIP firmy, w której jesteśmy zatrudnieni.

Gdzie znajdę swoje e-zwolnienie?

Obecnie wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane są przez lekarzy za pośrednictwem specjalnego systemu komputerowego, który automatycznie wysyła stosowne informacje do pracodawcy i ZUS. Jeśli chcemy samodzielnie sprawdzić status zwolnienia, czas jego trwania lub przypomnieć sobie nazwisko lekarza, możemy znaleźć stosowne informacje na Internetowym Koncie Pacjenta. Tam dostępne są wszystkie informacje dotyczące historii medycznej, recept, zwolnień i skierowań.

Kto może wystawić e-zwolnienie?

E-zwolnienie może być wystawione przez lekarza każdej specjalizacji - niezależnie od tego, czy już wcześniej byliśmy przez niego leczeni, czy jest to nasza pierwsza wizyta. Dlatego korzystając z usług placówek medycznych online otrzymujemy dostęp do wszystkich świadczeń medycznych, w tym otrzymania recepty czy zwolnienia z pracy, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Artykuł sponsorowany
d2sqwqu
d2sqwqu
d2sqwqu