Trwa ładowanie...
d284z2j

Luwr "ofiarą" strajkujących związków zawodowych. Po tygodniach chaosu pojawia się jednak światełko nadziei

"Przylecę do Paryża już w piątek, będę miał więcej czasu na zwiedzanie" – mógł pomyśleć niejeden turysta. Ku ogromnemu rozczarowaniu z listy atrakcji musiał skreślić Luwr, który z powodu blokady strajkujących przeciwko reformie emerytalnej był w piątek zamknięty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W piątek protestujący uniemożliwili wejście do Luwru
W piątek protestujący uniemożliwili wejście do Luwru (Shutterstock.com)
d284z2j

Rano dziesiątki przeciwników rządowej reformy emerytalnej zablokowało wejście do Luwru, demonstranci manifestują przy szklanej piramidzie na dziedzińcu muzeum – informuje PAP.

- W samym sercu Luwru przy piramidzie, miejscu, które prezydent Emmanuel Macron wybrał na swoje zaprzysiężenie, wznosi się przeciwko niemu front opozycji związkowej - napisali protestujący w komunikacie prasowym, podkreślając, że warunki pracy w muzeum pogarszają się z dnia na dzień, głównie z powodu ubożenia placówki i braku wsparcia państwa.

d284z2j

Z powodu blokady dyrekcja zdecydowała się zamknąć muzeum dla zwiedzających.

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Z kolei w podparyskim Wersalu związek zawodowy adwokatów zorganizował taneczny pokaz jako flash mob przeciwko reformie emerytalnej. Adwokaci manifestują pod pałacem ubrani w togi, czapki z czerwonymi grzebieniami i maski kurczaków.

d284z2j

W Caen na północy Francji adwokaci zorganizowali protest przed budynkiem sądu.

Ale są też dobre – dla turystów oraz niestrajkujących Francuzów - wiadomości: w piątek sytuacja w transporcie publicznym zdecydowanie się poprawiła. Po raz pierwszy od początku protestów, trwających od 5 grudnia, odsetek strajkujących pracowników państwowych kolei SNCF spadł do 4,6 proc, a strajkujących maszynistów nie przekroczył 20 proc. W piątek w regionie Ile-de-France i w Paryżu wprawdzie metro i kolejka RER nadal nie kursują według rozkładu, ale w godzinach szczytu w trasę wyjechało już dwie trzecie składów, a poza godzinami szczytu jedna trzecia. Kursuje też 80 proc. autobusów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d284z2j

d284z2j
d284z2j