Trwa ładowanie...

"Magiczne" produkty na koronawirusa pod kontrolą. W Polsce trwa walka z zawyżaniem cen

Herbatki, olejki, nalewki, a nawet srebro - to tylko część nielegalnie sprzedawanych produktów, które miały rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wystosowała pisma ostrzegawcze do siedmiu firm sprzedających fałszywe artykuły w USA. W Polsce z kolei nagminnie zawyża się ceny środków higienicznych i żywności.

"Magiczne" produkty na koronawirusa pod kontrolą. W Polsce trwa walka z zawyżaniem cenŹródło: East News, fot: Jakub Kamiński
d6zyhoh
d6zyhoh

FDA uważa, że sprzedaż i promocja nieuczciwych produktów, które rzekomo mają pomóc w walce z COVID-19, stanowi zagrożenie dla zdrowia. - Będziemy nadal agresywnie ścigać tych, którzy zagrażają zdrowiu publicznemu i pociągać złe podmioty do odpowiedzialności - czytamy w oficjalnym komunikacie umieszczonym na stronie internetowej FDA.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wymieniła nazwy siedmiu firm, które powinny zaniechać sprzedawania produktów "na koronawirusa". Sprawdziłam, o jakich artykułach mowa.

Jednym z produktów było srebro koloidalne, którego hasło reklamowe brzmiało: "w tym roku podejmij walkę przeciwko wirusom, w tym koronawirusowi". Co ciekawe FDA ostrzegała wcześniej, że srebro koloidalne nie jest ani bezpieczne, ani skuteczne w leczeniu jakiejkolwiek choroby lub stanu.

d6zyhoh

Jim Bakker, amerykański kaznodzieja telewizyjny, sprzedawał różne produkty ze srebrem, które według niego miały pomóc w walce z koronawirusem. Za zestaw specyfików żądał 125 dolarów.

Oglądaj także: Koronawirus. Firmy w potrzasku. "Walczymy o wakacje czynszowe dla najemców"

W Polsce swoje kontrowersyjne "metody leczenia" promuje Jerzy Zięba, który stwierdził, że w walce z koronawirusem pomoże witamina C i perhydrol, czyli substancja o właściwościach żrących. Na szczęście coraz więcej firm wycofuje np. książki Zięby ze swojej oferty. Nie można już ich kupić na Allegro, w Biedronce i Carrefourze. Pierwszy zamknął kanały Zięby YouTube.

- Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu - piszą w oświadczeniu Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny i Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

d6zyhoh

W USA sprzedawano również olejki, które oznaczano hasłem "antywirusowe". Jeden z producentów posunął się nawet dalej i umieścił na aukcji napis "Gminy Wuhan zadeklarowały, że ludzie powinni stosować czyste olejki eteryczne jako terapię zapobiegawczą". Zdaniem Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków to czyste oszustwo.

Po interwencji FDA producenci musieli wyeliminować z opisów aukcji lub z innych źródeł informację, że produkt ma jakikolwiek wpływ na leczenie koronawirusa. Niektóre "magiczne" artykuły całkowicie zniknęły z rynku.

A jak to wygląda w Polsce? - Działamy efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (w komunikacie prasowym).

d6zyhoh

W polskim internecie nie znajduję magicznych herbatek czy nalewek do walki z koronawirusem. Pojawiają się jednak oferty przeróżnych oczyszczaczy powietrza, które mają niszczyć wirusy i bakterie. Co prawda, w tytule aukcji nie ma słowa "koronawirus", ale w tagach, po których możemy wyszukiwać dane produkty - już tak.

najlepszefiltry.pl
Źródło: najlepszefiltry.pl

Problem, który najbardziej dotknął Polskę

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów - czytamy w komunikacie prasowym UOKiK.

d6zyhoh

Z tym problemem borykamy się najbardziej. Ceny zarówno żywności, jak i produktów higienicznych, wystrzeliły w górę i właśnie temu zarówno UOKiK, jak i Inspekcja Handlowa mają przeciwdziałać.

Na Allegro i OLX nie można sprzedawać maseczek ani żeli antybakteryjnych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że sprzedawcy i producenci tego typu produktów żerują na koronawirusie. A ustanowione przez nich ceny są niedopuszczalne. Szef rządu dodał, że wiele z tych produktów jest niewiadomego pochodzenia. W związku z tym oba serwisy miały zablokować oferty sprzedaży maseczek i środków dezynfekujących, nie umieszczać nowych ofert sprzedaży, a także wpisać do regulaminu serwisu punkt, z którego powinno wynikać, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

d6zyhoh

Serwis Allegro wprowadził dodatkowo zakaz używania przez sprzedawców słowa "koronawirus" (oraz powiązanych - "COVID-19", "SARS-CoV-2") w tytule aukcji. Po wprowadzeniu któregoś z tych słów, wyświetla się błąd.

Sprawdziłam zarówno Allegro, jak i OLX. Po wpisaniu w pasku wyszukiwań hasła "koronawirus" pojawia się informacja, że nie istnieje żaden produkt z tym słowem w tytule.

olx.pl
Źródło: olx.pl
allegro.pl
Źródło: allegro.pl

UOKiK apeluje, aby konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, zgłaszali ten fakt na adres monitoring@uokik.gov.pl

d6zyhoh

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d6zyhoh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zyhoh