Trwa ładowanie...
d2mk7by
nauka

MG: polskie instrumenty kosmiczne w misji JUICE (komunikat)

...

Share
d2mk7by

26.03. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Sonda Jupiter Icy Moons Explorer Mission (JUICE) będzie badała gazowego giganta Jowisza i jego największe księżyce za pomocą 11 instrumentów naukowych. Dwa z nich to polskie eksperymenty: plazmy i fal radiowych oraz fal submilimetrowych opracowywane z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN).

JUICE jest pierwszą dużą misją realizowaną w ramach programu Cosmic Vision 2015-2025 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jej start planowany jest na 2022 rok, a przylot do Jowisza w 2030 r. Tak wczesny wybór instrumentów był konieczny, aby mieć pewność, że misja JUICE będzie gotowa do startu w 2022 roku.

d2mk7by

Komitet Programu Naukowego ESA zatwierdził listę instrumentów jakie znajdą się na sondzie. Będą tam m.in. kamery, spektrometry, wysokościomierz, czy też radar do badań pokrywy lodowej. Statek zabierze ze sobą również magnetometr, mierniki plazmy i cząstek elementarnych.

Z misją JUICE polecą także polskie przyrządy, które powstają z udziałem Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednym z nich jest eksperyment radiowy (RPWI), czyli zestaw przyrządów plazmowych RPWI. - Dzięki nim dowiemy się w jaki sposób silne, pochodzące z Jowisza pola elektryczne i magnetyczne oddziałują na największe księżyce tej planety - Ganymedesa i Europę - wyjaśnia prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor CBK PAN. - Tworzona w Polsce część RPWI będzie mierzyła widmo fal elektromagnetycznych w dużym zakresie częstotliwości od bardzo niskich (20 Hz) do bardzo wysokich (45 MHz) - dodaje.

Drugi przyrząd, który powstaje z udziałem polskich inżynierów i naukowców to SWI - instrument służący do obserwacji fal submilimetrowych generowanych przez wzbudzone molekuły w atmosferze Jowisza. Za jego pomocą można też obserwować emisję promieniowania z powierzchni i atmosfer Ganymedesa, Europy i Kallisto (kolejnego księżyca planety Jowisz). - Za pomocą tych narzędzi będziemy mogli zbadać procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w środkowej atmosferze Jowisza oraz ocenić grubość i scharakteryzować pokrywy lodowe jego księżyców - tłumaczy dyrektor CBK PAN.

Zdaniem Alvaro Gimenez Canete, dyrektora ESA ds. nauki i bezzałogowej eksploracji, wybór instrumentów JUICE jest kluczowym krokiem dla tej flagowej misji ESA do zewnętrznych krańców Układu Słonecznego. - Jest ona niebywałą okazją do pokazania europejskich możliwości technologicznych i kompetencji naukowych - mówi Alvaro Gimenez Canete.

d2mk7by

Przez co najmniej 3 lata sonda będzie prowadziła szczegółowe obserwacje Jowisza i trzech jego największych księżyców. Mogą one skrywać pod swoją lodową powierzchnią rozległe wodne oceany. JUICE będzie miała za zadanie wykonać mapy ich powierzchni, sondować wnętrze i ocenić możliwości podtrzymania życia przez te wody.

Celem JUICE będzie obserwacja atmosfery oraz magnetosfery Jowisza i poznawanie oddziaływań między księżycami a gazowym gigantem. Sonda wykona też kilkanaście przelotów koło Kallisto. W końcu trafi na orbitę Ganymedesa - największego księżyca w Układzie Słonecznym, jedynego, który posiada własne pole magnetyczne. Stąd JUICE będzie badała jego powierzchnię i wnętrze, w tym hipotetyczne podpowierzchniowe oceany.

Jak przekonuje Dmitrij Titov, naukowiec z zespołu sondy JUICE, Jowisz i jego lodowe księżyce tworzą swoisty mini układ słoneczny. - Te obserwacje są szansą dla europejskich naukowców i naszych międzynarodowych partnerów na poszerzenie wiedzy o możliwościach zamieszkania światów wokół innych gwiazd - ocenia Dmitrij Titov.


11 instrumentów misji JUICE opracowują zespoły naukowe z 16 krajów europejskich: Polski, Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Prace nad nimi są finansowane z oddzielnych funduszy każdego z tych państw.

d2mk7by

Lista instrumentów:

JANUS: Jovis, Amorum ac Natorum Undique Scrutator, camera system - kamera

MAJIS: Moons and Jupiter Imaging Spectrometer - spektrometr obrazujący

UVS: UV Imaging Spectrograph - spektrograf obrazujący UV

d2mk7by

SWI: Sub-millimetre Wave Instrument - eksperyment fal submilimetrowych - powstaje z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

GALA: Ganymede Laser Altimeter - wysokościomierz laserowy

RIME: Radar for Icy Moons Exploration - radar do badań podpowierzchniowych

J-MAG: Magnetometer for JUICE - magnetometer

d2mk7by

PEP: Particle Environment Package - zestaw detektorów cząstek elementarnych

RPWI: Radio and Plasma Wave Investigation - eksperyment plazmy i fal radiowych - powstaje z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

3GM: Gravity and Geophysics of Jupiter and Galilean Moons

PRIDE: Planetary Radio Interferometer and Doppler Experiment - eksperyment wykorzystuje VLBI - Very Large Base Interferometry - do badań radiowych. Nie posiada własnego sprzętu na pokładzie sondy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2mk7by

Podziel się opinią

Share
d2mk7by
d2mk7by