ycipk-1b2qva
Parkiet
wytwórnia filmowa

MGM złożył w sądzie wniosek o upadłość

Metro-Goldwyn-Mayer, powszechnie znany na świecie producent i dystrybutor filmowy, w sądzie federalnym na Manhattanie złożył wczoraj wniosek o upadłość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MGM złożył w sądzie wniosek o upadłość
(PAP/EPA)
ycipk-1b2qva

Wcześniej odrzucił ofertę przejęcia przez firmę Lions Gate Entertainment Corp. i miliardera Carla Icahna.

Firma mająca siedzibę w Los Angeles ma poparcie wierzycieli dla planu przewidującego umorzenie 4 mld USD długu i przejęcie zarządzania przez menedżerów ze Spyglass Entertainment Group, firmy, która wyprodukowała film „Szósty zmysł”. Celem wspomnianego planu jest skrócenie i uproszczenie procedury upadłościowej i obniżenie jej kosztów, zwłaszcza z tytułu opłat księgowych i prawnych.

MGM zapewnił też, że wierzyciele „w przygniatającej większości” poparli propozycję firmy Spyglass przewidującą zamianę długu na akcje studia filmowego MGM, co byłoby korzystniejsze od konkurencyjnej oferty Lions Gate.

ycipk-1b2qva

Firma Lions Gate z siedzibą w Vancouver proponowała około 1,7 mld USD w akcjach i obligacjach dla wierzycieli MGM, co miało jej zapewnić 55 proc. udziałów w połączonej spółce.

W celu zyskania poparcia większej liczby wierzycieli MGM, Carl Icahn, który jest największym udziałowcem Lions Gate i posiada około 10 proc. długu MGM, zaproponował po 53 centy za każdego dolara uprzywilejowanych kredytów MGM, a więc o około 18 proc. więcej niż 45 centów oferowanych na rynku przed ofertą Lions Gate z 12 października.

Icahn oświadczył, że zawarł porozumienie z MGM, które da mu prawo wyboru zarządu firmy po zakończeniu procedury upadłościowej. Tak czy owak wygląda to na kres MGM. Jednym z jego założycieli był Samuel Goldwyn z Warszawy. W latach świetności MGM produkował 40 filmów rocznie. Zatrudniał największe gwiazdy kina – Gretę Garbo, Clarka Gable’a, Jamesa Stewarta, Bustera Keatona i Elvisa Presleya.

Jerzy Boćkowski
PARKIET

ycipk-1b2qva
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1b2qva

ycipk-1b2qva
ycipk-1b2qva