Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

MIT: nie można zmienić sprzedawcy prądu

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że sprzedawcy prądu nie można zmienić. Często wynika to z faktu, iż wprowadzając się do mieszkania czy domu, z reguły mamy już zapewnioną tam energię elektryczną. Kiedy wszystko działa sprawnie, rzadko kiedy zastanawiamy się nad zmianą. Co jeśli jednak obecny sprzedawca nie spełnia Twoich oczekiwań, a ceny wciąż idą w górę? Dziś obalamy jeden z często powielanych mitów: sprzedawcy prądu nie można zmienić. Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że sprzedawcy prądu nie można zmienić. Często wynika to z faktu, iż wprowadzając się do mieszkania czy domu, z reguły mamy już zapewnioną tam energię elektryczną. Kiedy wszystko działa sprawnie, rzadko kiedy zastanawiamy się nad zmianą. Co jeśli jednak obecny sprzedawca nie spełnia Twoich oczekiwań, a ceny wciąż idą w górę? Dziś obalamy jeden z często powielanych mitów: sprzedawcy prądu nie można zmienić.

Share
Źródło: materiały partnera
d3trkau

Czy sprzedawca i dostawca prądu to pojęcia wymienne?

Nie. Powinieneś wiedzieć, że dostawca prądu odpowiada za wyprodukowanie i dostarczenie energii elektrycznej, jednak jej sprzedażą zajmuje się już inny podmiot. Dziś w Polsce za dystrybucję prądu odpowiada 5 dużych spółek (innogy Polska, PGE, Tauron, Enea, Energa), a każda z nich posiada monopol na dany obszar kraju. Oznacza to, że nie możesz zmienić dystrybutora energii. 

Sprzedawca prądu to zupełnie inna kwestia. Co ciekawe, najwięksi sprzedawcy i dystrybutorzy energii należą z reguły do tych samych grup kapitałowych. Tym samym prąd w większości przypadków nabędziesz bezpośrednio od dystrybutora. Pamiętaj jednak, że także mniejsi sprzedawcy dysponują korzystnymi ofertami.

Dlaczego warto zmienić sprzedawcę prądu?

Odpowiedź jest bardzo prosta: aby zwiększyć oszczędności w domowym budżecie. Każda firma oferująca sprzedaż prądu proponuje całkiem inne warunki. Robiąc dokładne rozpoznanie rynku i sprzedawców, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz firmę, która zaproponuje ci korzystniejszą umowę od tej bieżącej.  

d3trkau

Sprzedawcy, aby pozyskać nowych klientów, często kuszą atrakcyjnymi zniżkami i programami lojalnościowymi. Pod uwagę weź również fakt, że cena za kilowatogodzinę różnić się może nie tylko u poszczególnych sprzedawców, ale zależy także od wybranej przez ciebie taryfy energetycznej: nocnej, weekendowej lub standardowej. 

Na co zwrócić szczególną uwagę, zmieniając sprzedawcę?

Aby zmiana sprzedawcy prądu była naprawdę opłacalna, przed podpisaniem umowy koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów:

  • czas trwania umowy,
  • warunki wypowiedzenia,
  • dodatkowe usługi w cenie,
  • opłata handlowa,
  • ogólne warunki umowy (np. gwarancja stałej ceny za kilowatogodzinę itp.).

Bywa, że firmy oferują umowy na czas określony i wówczas korzystna opłata za prąd dotyczy tylko tego wskazanego w dokumencie okresu. Po jego upływie ceny mogą wzrosnąć. Ponadto wypowiedzenie umowy przed jej końcem może skutkować wysokimi karami. Dlatego tak ważne jest, aby przeczytać dokładnie umowę i zapoznać się z jej warunkami. 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Zależy Ci na tym, by proces przebiegł bezproblemowo i szybko? W takim razie najlepszą opcją będzie pozostawienie tej kwestii ekspertom. Obecnie sprzedawcy prądu oferują, iż dokonają tych zmian w Twoim imieniu. Jedyne, co musisz zrobić, to udzielić im pełnomocnictwa.  

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim Ty jako konsument nie musisz przejmować się formalnościami, ponieważ większość z nich załatwi za Ciebie nowy sprzedawca prądu. To znaczy w Twoim imieniu: 

  • wypowiada bieżąca umowę,
  • informuje Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy.

Na tę zmianę ma 30 dni, jeśli jednak jest to już Twoja druga zmiana sprzedawcy, wtedy czas ten wynosi jedynie 14 dni. Jeśli zdecydujesz się przejść przez ten proces samodzielnie, załatwienie wszystkich formalności może potrwać znacznie dłużej. 

d3trkau

Jednocześnie powinieneś wiedzieć, iż każda zmiana sprzedawcy jest bezpłatna i możesz jej dokonywać tyle razy, ile potrzebujesz. Procedury związane z wypowiedzeniem aktualnej umowy sprawiają jednak, że nie da się tego zrobić "od ręki". Aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, przejrzyj dokładnie dostępne oferty na rynku i precyzyjnie określ swoje potrzeby oraz taryfę energetyczną, która najlepiej je zaspokaja.   

Prosty krok ku oszczędności

Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej sprawił, że konsumenci zaczęli poszukiwać skutecznych metod na oszczędzanie. Jedną z nich jest właśnie zmiana sprzedawcy prądu, na co z roku na rok decyduje się coraz więcej klientów — indywidualnych i biznesowych. 

Okazuje się, że zmiana sprzedawcy może wygenerować w Twoim gospodarstwie oszczędności nawet na poziomie 15% w skali roku! Wystarczy tylko wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. W ten sposób prawdopodobnie będziesz w stanie zniwelować skutki rosnących cen i zyskasz od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych dodatkowych funduszy na koniec roku. 

Warto więc już dziś rozważyć zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, jeśli czujesz, że obecny nie spełnia Twoich potrzeb. 

Artykuł sponsorowany
d3trkau

Podziel się opinią

Share
d3trkau
d3trkau