Trwa ładowanie...
dyrvprf

Nagrody Indeksu Patriotyzmu Polskiego Biznesu rozdane

PKO Bank Polski, SaMASZ, Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz APS Energia to laureaci nagród głównych w konkursie Indeksu Patriotyzmu Polskiego Biznesu. Na gali obecny był wicepremier Jarosław Gowina oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Share
dyrvprf

Podczas wtorkowej gali rozdania nagród "Indeksu Patriotyzmu Polskiego Biznesu" na warszawskiej Giełdzie uhonorowano firmy, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Polski. Konkurs został zorganizowany we współpracy redakcji dziennika Rzeczpospolita oraz Fundacji Patriotyzmu Gospodarczego.

Organizatorzy wskazali przedsiębiorstwa, których działalność w największym stopniu przyczynia się do rozwoju Polski i bogacenia się społeczeństwa. W ich ocenie nagrodzeni w szczególny sposób przyczyniają się do budowania silnej pozycji gospodarki kraju, nie uchylając się przy tym od swoich powinności względem państwa i społeczeństwa.

"Giełda Papierów Wartościowych to idealne miejsce aby rozmawiać o polskiej gospodarce, polskich przedsiębiorcach i przedsiębiorstwach" - powiedział prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski. Wyraził nadzieję, że przekonywanie polskich przedsiębiorców, by korzystali z zasobów, którymi dysponuje rynek, stanie się elementem polityki gospodarczej kraju.

dyrvprf

Obecny na gali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił o patriotyzmie gospodarczym. Według niego jest to bogacenie się i niezapominanie przy tym o solidarności z własną rodziną - wspólnotą narodową. "Obowiązkiem moralnym państwa jest tworzenie lepszych warunków dla rozwoju gospodarczego i to bez zróżnicowania na kapitał" - podkreślił wicepremier. Zauważył, że większość polskiego kapitału to małe i średnie przedsiębiorstwa i to im trzeba pomagać.

Nagrody otrzymało łącznie 11 spółek. Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach. Wśród dużych spółek laureatem został PKO Bank Polski. Kategorię średnie spółki wygrała firma SaMASZ zajmująca się produkcją maszyn rolniczych i komunalnych. Wśród małych spółek nagrodzone zostały dwie: Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz APS Energia.

Wśród spółek giełdowych wyróżniona została spółka COMARCH. Synthos otrzymało wyróżnienie jako duża polska spółka. W kategorii małe spółki polskie przyznano dwa wyróżnienia - ponownie dla firmy SaMASZ oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów. Samsung Electronics Polska zwyciężył jako duża firma kontrolowana przez kapitał zagraniczny. Z kolei wśród małych spółek kontrolowanych przez kapitał zagraniczny zwyciężył FAMOT Pleszew Sp. z.o.o.

Partner gali Narodowe Centrum Kultury przyznało nagrodę specjalną "Kultura w biznesie" dla spółki Rossmann. Zdecydowała się ona wydać książkę dla dzieci, która opowiada o tym czym jest ekonomia, giełda i czym są pieniądze.

Kryteriami decydującymi o zwycięstwie były: zatrudnienie, płaca, zapłacone podatki, wydatki na badania i rozwój oraz działalność prospołeczna i charytatywna.

dyrvprf

Podziel się opinią

Share
dyrvprf
dyrvprf