Trwa ładowanie...
d1qwfvz

Najlepsze benefity oferowane pracownikom

Pracownicy mają różne oczekiwania względem pracodawców, ale jak sprawdził portal Pracuj.pl dla większości specjalistów ważne jest to, by oferował on pracę atrakcyjną pod względem finansowym. Nie bez znaczenia są również benefity, ale jak się okazuje, potrzeby pracowników i oferta pracodawców w tym zakresie nieco się rozmijają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najlepsze benefity oferowane pracownikom
(© Minerva Studio - Fotolia.com)
d1qwfvz

Służbowy telefon, dodatkowe ubezpieczenie, pakiet medyczny, auto. To najpopularniejsze benefity, na które mogą liczyć pracownicy w Polsce. Firmy w innych krajach cechuje większa pod tym względem fantazja, np. jeden z pracodawców w USA oferuje podwładnym spotkanie z Oprah Winfrey.

Pracownicy mają różne oczekiwania względem pracodawców, ale jak sprawdził portal Pracuj.pl dla większości specjalistów ważne jest to, by oferował on pracę atrakcyjną pod względem finansowym. Nie bez znaczenia są również benefity, ale jak się okazuje, potrzeby pracowników i oferta pracodawców w tym zakresie nieco się rozmijają.

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Specjalista na rynku pracy”, przeprowadzonego wśród ponad 4 tys. osób z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym, idealny pracodawca to taki, który przede wszystkim dobrze płaci, daje gwarancję zatrudnienia i dba o przyjazną atmosferę pracy.

d1qwfvz

W top 5 wskazań znalazło się również umożliwienie rozwoju i nauki oraz godzenia pracy zawodowej z życiem prywatnym. Co ciekawe, szeroko komentowany w środowisku HR i mediach, elastyczny czas pracy znalazł się w opinii specjalistów poza pierwszą dziesiątką tego zestawienia.

Znalazły się w nim za to tzw. świadczenia pozapłacowe. Ich dość odległe, bo 10. miejsce w zestawieniu może wynikać z tego, że pracownicy nie są do końca zadowoleni z tego, co oferują im pracodawcy.
Jak wynika z danych Pracuj.pl blisko połowa pracodawców proponuje służbowy telefon komórkowy i ubezpieczenie grupowe, a tylko nieco ponad 1/3 laptopa i bezpłatne szkolenia, podczas gdy te ostatnie są na pierwszym miejscu w rankingu oczekiwań pracowników. Na 2. miejscu pracownicy wymienili pakiet medyczny dla członków rodziny, który oferuje zaledwie co 5. pracodawca.

- Wynagrodzenie będzie zawsze ważnym czynnikiem w ocenie „idealności” pracodawcy. Ale nawet, gdy firma oferuje bardzo intratne warunki zatrudnienia, a poza wypłacaną na czas pensją nie spełnia innych oczekiwań pracownika, takich, jak: atmosfera, szacunek, poczucie bezpieczeństwa czy rozwój, to znacznie obniża to efektywność i zaangażowanie - tłumaczy Iza Bartnicka, specjalista ds. projektów Employer Branding w Grupie Pracuj.

- Warto też podchodzić indywidualnie do pracowników i ich potrzeb w zakresie benefitów. Ale nie do wybranych osób, tylko do wszystkich. Przykładowo – każdy pracownik ma możliwość decydowania wspólnie z przełożonym o działaniach rozwojowych (szkolenia, udział w konferencjach, certyfikaty itp.), ale budżet, jaki ma do wykorzystania na ten cel, jest uzależniony od poziomu stanowiska - dodaje Bartnicka.

d1qwfvz

Na jakie inne, nietypowe benefity mogą liczyć pracownicy w innych krajach? Najciekawiej pod tym względem jest w amerykańskich firmach. Magazyn "Fortune" wyselekcjonował dodatkowe świadczenia oferowane przez przedsiębiorstwa notowane na liście 100 najlepszych miejsc do pracy.

W zestawieniu znalazła się spółka prawnicza Bingham McCutchen, która oferuje podwładnym wejściówki na mecze baseballowej drużyny Red Sox. Cooley, firma prawnicza mieszcząca w Palo Alto, czyli centrum nowych technologii, przyznaje tzw. certyfikaty "Snooze or Cruise". Pracownicy w dowolnym terminie mogą przyjść dwie godziny później do pracy lub wyjść dwie godziny wcześniej.

TOP 10 benefitów w zagranicznych firmach (wg "Fortune")

Cooley - certyfikaty "Snooze or Cruise",
Quicken Loans - pomoc mieszkaniowa,
The Container Store - organizacja corocznego "We Love Our Employees Day",
Google - talent show pracowników,
Kiewit - zabawy dla pracowników podczas szkoleń,
Qualcomm - bogaty pakiet dla stażystów,
Intuit - 15-minutowe sesje wzmacniające,
Ernst & Young - szybka pomoc finansowa dla rodziny zmarłego pracownika,
Discovery Communications - spotkanie z Oprah Winfrey,
Bingham McCutchen - bilety na mecz Boston Red Sox.

AK/WP.PL

Najnowsze oferty pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesującą Cię branżę!

d1qwfvz

Podziel się opinią

Share

d1qwfvz

d1qwfvz