ycipk-33eerb
IAR
oszczędności

Największy program oszczędnościowy w historii RFN

Niemiecki rząd zamierza w ciągu czterech lat zaoszczędzić 80 miliardów euro. Gabinet Angeli Merkel przyjął założenia największego programu oszczędnościowego w historii RFN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Największy program oszczędnościowy w historii RFN
(PAP/EPA)
ycipk-33eerb

Drastyczne oszczędności są konieczne, aby skonsolidować budżet, którego zadłużenie tylko w tym roku wyniesie 80 miliardów euro. Dlatego rząd w Berlinie podczas dwudniowego posiedzenia poszukiwał sposobów na ograniczenie zadłużenia.

- Musimy do 2014 r. zaoszczędzić 80 miliardów, aby finansowa przyszłość naszego kraju znów stanęła na solidnych podstawach - powiedziała po zakończeniu spotkania kanclerz Merkel. Tylko w przyszłym roku oszczędności wyniosą ponad 11 miliardów.

Najwięcej - 3 miliardy w przyszłym roku - chadecko-liberalny rząd chce zaoszczędzić na cięciach zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń rodzicielskich. Oszczędności mają przynieść także między innymi likwidacja 10 tysięcy miejsc pracy w administracji państwowej, redukcja liczebności niemieckiej armii o 40 tysięcy żołnierzy i odsunięcie w czasie kosztownej odbudowy zamku Hohenzollernów w Berlinie.

ycipk-33eerb

Kanclerz Merkel podkreśliła, że cięcia budżetowe nie obejmą wydatków na oświatę i badania naukowe. Jej rząd nie planuje też podwyższenia podatków dochodowego i VAT.

Niemiecka opozycja skrytykowała rządowy program twierdząc, że koszta walki z zadłużeniem najbardziej odczują najubożsi.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-33eerb

ycipk-33eerb
ycipk-33eerb