Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nbp
10-06-2013 (15:20)

NBP uruchomił nowy system do rozliczeń międzybankowych

Narodowy Bank Polski uruchomił w poniedziałek nowy system SORBNET2, za pomocą którego prowadzony jest np. rozrachunek międzybankowy dla płatności w złotych - podało biuro prasowe NBP. System zapewnia także m.in. prawidłowe działanie ELIXIRA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NBP uruchomił nowy system do rozliczeń międzybankowych
(Thinkstockphotos)
WP

Po ponad trzech latach przygotowań nowy system zastąpi działający od 1996 roku system SORBNET.

NBP w przesłanym komunikacie podkreśliło, że SORBNET2 jest "kręgosłupem" systemu płatniczego w Polsce.

Jak wyjaśniło Biuro Prasowe, nowy system jest najważniejszym polskim systemem płatności. Za jego pomocą rozliczane są operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe z rynku finansowego i wysokokwotowe zlecenia klientowskie. SORBNET2 obsługuje także inne systemy płatności w tym m.in. ELIXIR.

WP

NBP przypomniało, że w zeszłym roku w poprzednim systemie SORBNET zrealizowano 3 mln zleceń o łącznej wartości 67,8 bln złotych. Dziennie średnio było to 11,8 tys. zleceń o wartości ok. 270 mld zł. "Obroty w systemie SORBNET rosły dynamicznie przez cały czas jego funkcjonowania, m.in. w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przetworzonych zleceń rosła rocznie średnio o 15 proc., a ich wartość o 11 proc." - dodano.

System SORBNET2, tak jak jego poprzednik, jest systemem typu RTGS (Real Time Gross Settlement). Zlecenia płatnicze realizowane są zgodnie z zasadą rozrachunku brutto (przetwarzanie zleceń pojedynczo, tj. bez ich wzajemnego kompensowania) oraz zasadą rozrachunku w czasie rzeczywistym (przetwarzanie zleceń na bieżąco w ciągu dnia, a nie w wyznaczonych momentach dnia).

"Dzięki uruchomieniu SORBNET2 nie tylko nastąpiło unowocześnienie polskiego systemu RTGS, ale także poprawiło się bezpieczeństwo jego działania. Przejście na rozwiązania oferowane przez międzynarodową sieć telekomunikacyjną SWIFT oraz zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych zwiększyło niezawodność funkcjonowania systemu oraz jego wydajność, a w efekcie także bezpieczeństwo i efektywność obrotu międzybankowego" - oceniło NBP.

Przejście na sieć SWIFT ma także doprowadzić do dostosowania wszystkich polskich banków do rozwiązań telekomunikacyjnych przyjętych w globalnych systemach płatności.

WP

W systemie SORBNET2 uczestniczy 48 banków, NBP, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. W przyszłości w tym systemie będą mogły uczestniczyć także podmioty zagraniczne.

Polub WP Finanse
WP
WP