WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
14-03-2014 (17:05)

Odsetki za opóźnienie w wypłacie dywidendy dla ok. 1700 osób od PGE GiEK

Blisko 1700 osób otrzyma odsetki za opóźnienie w wypłacie dywidendy od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - zdecydował Sąd Okręgowy w Łodzi. Łączna kwota roszczeń sięga ponad 8,5 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jak poinformował PAP w piątek Artur Wnuk z inicjatywy Wspólna Reprezentacja, decyzją sądu, która zapadła w środę, odsetki mają otrzymać akcjonariusze spółek energetycznych z dawnej Grupy BOT (w jej skład wchodziły elektrownie Bełchatów, Opole, Turów - PAP) oraz Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

Wspólna Reprezentacja to inicjatywa zrzeszająca osoby pokrzywdzone w procesie konsolidacji sektora elektroenergetycznego w latach 2009-2010.

WP

Jak tłumaczy Wnuk, w 2010 r. PGE jako akcjonariusz większościowy nie wypłaciła akcjonariuszom mniejszościowych spółek - pracownikom kopalń i elektrowni oraz inwestorom - dywidendy za rok 2009. Wtedy Wspólna Reprezentacja skierowała sprawę do sądu. Postępowania sądowe trwały od 2010 r. i zakończyły się sukcesem w 2013 r.

W lutym ubr. Sąd Najwyższy oddalił skargę PGE GiEK w sprawie dotyczącej dywidendy za 2009 rok. Wcześniej sądy dwóch instancji orzekały o jej wypłacie. Akcjonariusze otrzymali dywidendę na łączną kwotę 200 mln zł.

Niektórzy z nich jednak otrzymali swoją dywidendę za 2009 r. z dużym opóźnieniem np. w Elektrowni Bełchatów przekroczyło ono 470 dni. Wówczas sprawa o odsetki od dywidendy została skierowana do sądu.

"Wygrana dotyczy osób, które jako pierwsze zdecydowały się na współpracę z nami" - mówi Wnuk. Dodaje też, że dywidendę otrzymali wszyscy akcjonariusze, odsetki jednak uzyskają już tylko osoby, które złożyły pozwy sądowe indywidualnie lub w ramach Wspólnej Reprezentacji, gdyż sprawy pozostałych się przedawniły.

WP

Wspólna Reprezentacja zajmuje się też innymi sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań dla pokrzywdzonych podczas konsolidacji sektora energetycznego w Polsce. Np. 6 lutego br. w Sądzie Okręgowym w Warszawie złożyła pozew w imieniu 6 504 osób. Domaga się w nim od Skarbu Państwa ponad 160 mln zł dla poszkodowanych akcjonariuszy .

Wcześniej, 5 lutego 2013 roku, w imieniu 1088 właścicieli akcji Zespołu Elektrowni Dolna Odra, do szczecińskiego sądu trafił pozew przeciw Skarbowi Państwa na ponad 13 mln zł. Podobny pozew, na ponad 270 mln zł, złożono w Sądzie Okręgowym w Warszawie w imieniu 11 256 osób.

Obecnie pozwy złożone przez Wspólną Reprezentację przeciw Skarbowi Państwa opiewają na blisko 450 mln zł. Jednak - według szacunków inicjatywy - mogą sięgnąć nawet ponad 1 mld zł i dotyczyć ok. 50 tys. osób.

Wspólna Reprezentacja zajmuje się roszczeniami akcjonariuszy, którzy zamienili swoje akcje kopalń, elektrowni lub zakładów energetycznych na akcje spółek Tauron Polska Energia, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGE Energia oraz Energa. Zdaniem Reprezentacji Skarb Państwa w czasie wymiany akcji zaniżył ich wartość.

WP

Z zarzutami akcjonariuszy nie zgadza się resort skarbu.

Polub WP Finanse
WP
WP