Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
bieda
13-07-2010 (20:15)

ONZ: więcej ubogich w Indiach niż w Afryce

W ośmiu stanach Indii żyje więcej ubogich ludzi niż w 26 najbiedniejszych krajach Afryki łącznie. W sumie połowa ubogich mieszkańców Ziemi żyje w Azji Południowej, a co czwarty w Afryce - obliczono na podstawie nowego wskaźnika pomiaru poziomu ubóstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ONZ: więcej ubogich w Indiach niż w Afryce
(AFP)

O nowym wielowymiarowym wskaźniku (ang. Multidimensional Poverty Index - MPI), opracowanym przez uniwersytet w Oksfordzie przy wsparciu ONZ, media poinformowały we wtorek.

Wskaźnik bierze pod uwagę różnego rodzaju niedostatki - także w dostępie do edukacji, służby zdrowia czy usług - i nie ogranicza się jedynie do określenia liczby ludzi utrzymujących się za dolara czy dwa dziennie. MPI kompiluje dane statystyczne ze 104 krajów reprezentujących 5,2 miliarda ludzi, czyli 78 proc. ludności Ziemi.

- MPI pozwala na bardziej kompletny pomiar poziomu ubóstwa niż tradycyjna metoda oparta na dziennym przychodzie w dolarach - wyjaśniła dyrektorka Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Jeni Klugman. Z kolei Sabina Alkire z ośrodka badawczego w Oksfordzie dodała, że nowy wskaźnik jest jak soczewka ukazująca "całe spektrum wyzwań, przed którymi stają najbiedniejsze rodziny".

I tak według nowego wskaźnika liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie sięgnęła 1,7 miliarda, a nie 1,3 miliarda, jak przy zastosowaniu dotychczasowej metody - podała agencja AFP.

Najbiedniejsze indyjskie stany, w tym Bihar, Uttar Pradeś i Bengal Zachodni, mają 421 milionów biednych mieszkańców, a najbiedniejsze afrykańskie kraje - 410 milionów.

Nowy wskaźnik pojawi się w 20. raporcie UNDP w październiku. (PAP)

Polub WP Finanse