Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Opłaty rosną, jak wybrać dobre konto bankowe w 2021 roku?

Masz wrażenie, że nadchodzi koniec darmowych kont bankowych za 0 zł? Jak się okazuje, wraz z początkiem nowego roku wielu klientów otrzymało od swojego banku informację o zmianie opłat za prowadzenie i korzystanie z konta osobistego i karty płatniczej. Czy oznacza to, że teraz będzie już tylko drożej? Niekoniecznie. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz dobre konto bankowe w 2021 roku. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.
Share
Jak wybrać dobre konto bankowe?
Jak wybrać dobre konto bankowe?Źródło: materiały partnera
d27b1hw

Czym jest konto osobiste?

Na początek wyjaśnijmy dokładnie, czym jest konto osobiste. To inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, udostępniany przez banki osobom fizycznym.

Dzięki temu:

 • nie musisz trzymać gotówki w domu,
 • otrzymujesz wypłatę, emeryturę czy też inne świadczenia na indywidualne konto, do którego masz stały dostęp,
 • możesz przelewać środki na inne konta,
 • możesz opłacać rachunki bez wychodzenia z domu,
 • zapłacisz bezgotówkowo w sklepach i punktach usługowych.
d27b1hw

Korzystanie z konta bankowego w 2021 roku jest nie tylko wygodne, ale i powszechne. Praktycznie nie da się bez niego obejść we współczesnym świecie, a pierwsze rachunki bankowe mają nawet nastolatki.

Problem polega jednak na tym, że jeszcze do niedawna prowadzenie i korzystanie z konta osobistego w wielu bankach było darmowe lub wiązało się z symboliczną opłatą. Ewentualnie wystarczyło spełnić kilka prostych warunków, aby koszt prowadzenia konta wyniósł 0 zł. Natomiast obecnie opłaty związane z kontem bankowym są coraz wyższe i coraz trudniej ich uniknąć.

Jakie są najważniejsze opłaty za konto bankowe?

Skoro mówimy o opłatach za konto bankowe, warto przyjrzeć się, za co dokładnie musimy płacić. Są to przede wszystkim:

 • opłata za prowadzenie konta,
 • opłata za posiadanie z karty płatniczej,
 • prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu,
 • opłata za przelewy bankowe,
 • opłata za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku.
d27b1hw

Większość opłat to kwota rzędu około kilku złotych, ale jeśli podsumuje się je pod koniec miesiąca, to może wyjść z tego całkiem spora suma. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie poznać warunki prowadzenia konta bankowego w 2021 roku, które pozwolą nam uniknąć części opłat.

Warto przede wszystkim pamiętać, że banki promują aktywnych klientów. Stąd bank nie pobierze w danym miesiącu niektórych opłat, jeśli na przykład:

 • zapewnimy na koncie odpowiednie wpływy,
 • wykonamy określoną liczbę transakcji kartą płatniczą,
 • wykonamy określoną liczbę przelewów z naszego konta.

Poza tym banki zachęcają nas do samodzielnej obsługi konta. Stąd niektóre usługi bankowe są płatne, gdy chcemy skorzystać z nich w placówce banku. Tak jest na przykład w przypadku wypłacania gotówki z konta. Lepiej zrobić to w bankomacie, przy czym musi być to bankomat należący do banku. W przeciwnym razie również zapłacimy prowizję.

d27b1hw

Dlaczego opłaty za korzystanie z konta bankowego rosną?

Jeszcze kilka lat temu banki prześcigały się w ofertach kont osobistych za 0 zł. Teraz coraz częściej musimy płacić za posiadanie i korzystanie z rachunku bankowego. Skąd taka zamiana?

Przede wszystkim odpowiadają za to coraz niższe stopy procentowe. Musimy sobie uświadomić, że banki to przedsiębiorstwa nastawione na zysk. Przy wyższych stopach procentowych dość dobrze zarabiają na oprocentowaniu kredytów, więc mogą zaproponować klientom darmowe konta osobiste i powiązane z nimi usługi.

Jednak, gdy stopy procentowe maleją, zmniejsza się też zysk banków. Stąd muszą one zarabiać w inny sposób, na przykład naliczając opłaty za korzystanie z konta osobistego.

d27b1hw

Gdzie szukać porównań kont osobistych?

Czy rosnące opłaty za konto bankowe oznaczają, że musimy pogodzić się z większymi wydatkami z tego tytułu? Niekoniecznie. Banki w dalszym ciągu organizują promocje, w których można założyć konto osobiste i korzystać z niego przez około 12 miesięcy za darmo. Wprawdzie jest ich mniej, ale warto z nich korzystać.

Co jednak ważne, polowanie na konto bankowe na atrakcyjnych warunkach wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że skorzystasz z porównania w serwisie kontomaniak.pl: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-osobistych, w którym porównasz oferty poszczególnych banków. Dane w takim zestawieniu są na bieżąco aktualizowane, także zawsze masz dostęp do aktualnych informacji. Dzięki temu bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić, który bank oferuje najlepsze warunki współpracy akurat, gdy tego potrzebujesz.

To, że opłaty za prowadzenie i korzystanie z konta bankowego w 2021 roku rosną, jest faktem. Warto jednak poszukać takiej oferty, która wiąże się najniższymi kosztami. Przy odrobinie wysiłku możesz zaoszczędzisz w ten sposób całkiem niezłą sumkę.

Artykuł sponsorowany

d27b1hw

Podziel się opinią

Share
d27b1hw
d27b1hw