Trwa ładowanie...

Pierwsze dostawy nowych nieoznakowanych radiowozów. Szybkie BMW 330i już czekają na odbiór policji

Proces rejestracji wszystkich 140 nowych radiowozów policji ma się skończyć za rok, a pierwsza dostawa błyszczących BMW już czeka na odbiór na parkingu dealera, który wygrał przetarg na nowe nieoznakowane radiowozy.

Pierwsze dostawy nowych nieoznakowanych radiowozów. Szybkie BMW 330i już czekają na odbiór policjiŹródło: Fot. Jakub Tujaka
dccy835
dccy835

Jako pierwsi dysponujemy zdjęciami 29 samochodów, które właśnie trafiły na parking dealera obsługującego umowę z mundurowymi. Auta są częścią planu rozbudowania floty policji. Komenda Główna ma łącznie wydać na nowe radiowozy 78 mln zł. Za tę sumę funkcjonariusze mają dostać aż 600 oznakowanych i 140 nieoznakowanych pojazdów. Grupa 40 samochodów ma wyjechać na drogi do 30 listopada 2017 roku, a pozostałe 100 sztuk do 20 października 2018 roku.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Za 27 milionów złotych Policja ma dostać 140 nowych samochodów wyposażonych w silnik o pojemności większej niż 1950 cm3 i mocy minimum 245 KM.
Wyłoniony w przetargu zwycięzca to BMW 330i XDrive. Auto ma silnik o mocy 252 KM i napęd na cztery koła dzięki czemu przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,8 s. Prędkość maksymalna radiowozu to 250 km/h.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Dlaczego policja kupiła BMW?

Jak wcześniej szacowaliśmy, najtańszym autem (według oficjalnym cenników) spełniającym kryteria przetargu jest Skoda Superb, ponieważ wersja pasująca do wymagań policji kosztuje około 140 tysięcy złotych. BMW 330i xDrive w cenniku kosztuje 185 tys, ale oferta dealera BMW musiała przebić ofertę Skody.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Kontrowersje dotyczące wyposażenia nowych radiowozów

BMW serii 3 mają być wyposażeone w urządzenia Videorapid 2A. Inwestycja może okazać się jednak nietrafiona. Posłowie partii Kukiz’15 wskazują na nieprawidłowości związane z wideorejestratorem. Urządzenia te są już zamontowane w nieoznakowanych radiowozach poruszających się po polskich drogach. Pomiary dokonywane przez policjantów przy ich pomocy od dawna wywołują kontrowersje. Wideorejestrator wskazuje prędkość pojazdu, w którym jest zamontowany. By zmierzyć prędkość drugiego auta, radiowóz musi więc utrzymywać od niego stałą odległość. Taka procedura budzi – słusznie zresztą – sporo wątpliwości i posłowie złożyli już w tej sprawie interpelację.

dccy835

Jak rozpoznać takie auto?

Samochody z zewnątrz nie wyróżniają się niczym szczególnym, co będzie z pewnością sporym utrudnieniem dla piratów drogowych chcących uniknąć mandatu. Policja będzie wyposażona w auta po faceliftingu. Oznacza to, że radiowozy będą miały światła LED do jazdy dziennej. To istotne – wcześniej bazowe warianty wyposażeniowe BMW Serii 3 miały zwykłe światła pozbawione LED-ów. W praktyce mało kto kupował właśnie takie wersje i były one łatwo rozpoznawalne, jednak w przypadku nowych egzemplarzy, już się tak nie wyróżniają.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Jeśli chodzi o kolory, to do BMW 330i XDrive dostępna jest cała paleta odcieni, ale w dokumentach przetargowych były zawarte zapisy, że auta będą miały lakier z palety metalizowanych. Trudno zgadywać dlaczego policji zależy akurat na estetycznym, ale droższym malowaniu. W konfiguratorze BMW występuje tylko kilka takich lakierów. Jeden z nich prawdopodobnie będzie występował na większości aut. Jest to odcień nazwany "szafirowoczarny metalik", czyli po prostu czarny metaliczny.

Zamówienie jest bardzo duże, więc auta występują także w innych kolorach. Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed kilku miesięcy, radiowozy są też szare, srebrne, brązowe i oczywiście granatowe.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Oprócz tego wszystkie nowe nieoznakowane samochody policyjne marki BMW będą miały z tyłu podwójne końcówki wydechów (jak każda wersja 330i XDrive). Być może ten detal nie będzie jako pierwszy rzucał się w oczy, ale jeśli kierowca zauważy przed sobą nowe BMW w ciemnym kolorze i będzie miało dwie końcówki wydechów, to może spodziewać się nieoznakowanego radiowozu.

dccy835

Identyczne koła

Dodatkowo wszystkie radiowozy BMW będą miał takie same koła. W standardzie dla wersji 330i XDrive są to 17-calowe felgi opisane w konfiguratorze jako V Spoke 395. Koła te nie wymagają dopłaty, dlatego też są jednymi z najpopularniejszych wzorów w tym rozmiarze występujących w BMW serii 3.

Jak widać, nowe policyjne radiowozy będą doskonale zakamuflowane, więc ich rozpoznanie na drodze nie będzie należało do łatwych. Sugerujemy zawsze stosować się do przepisów drogowych – to najlepszy i niezawodny sposób na uniknięcie mandatu.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Przypominamy też, że radiowozy mają dodatkowe nadajniki i odbiorniki radiowe, dlatego często mają jedną lub dwie anteny na dachu lub na klapie bagażnika. To cecha charakterystyczna wszystkich pojazdów wykorzystywanych przez policję.

dccy835
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dccy835