Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
pit-37
Artykuł Sponsorowany
08-11-2022 11:45
Artykuł sponsorowany E-pity

PIT 37 w pigułce. Co warto o nim wiedzieć?

PIT-37 to jeden z najpopularniejszych dokumentów w Polsce, który uzupełniany jest przez podatników uzyskujących dochody za pośrednictwem płatnika lub innego podmiotu wypłacającego wynagrodzenia np. z tytułu umowy o pracę. Kwoty wpisywane są w odpowiednie pola formularza na podstawie informacji zawartych w PIT-11. Czym jest rozliczenie PIT 37? Co należy wiedzieć o tej deklaracji PIT?

Share
 Źródło: materiały partnera
d4ku4gm

Jak rozliczyć się w danym roku podatkowym? Rozliczenie od wysokości dochodów

Zacznijmy od definicji PIT. To skrót od angielskich słów "Personal Income Tax" i oznacza podatek od wysokości osiągniętego dochodu. Warto zaznaczyć, że opodatkowaniu podlegają różnego rodzaju dochody, chyba że ustawodawca przewidział inaczej. To np. wprowadzona już jakiś czas temu ulga dla młodych.

Podlegające opodatkowaniu dochody to te, które uzyskaliśmy w ubiegłym roku. Deklarację PIT 37 wypełniamy na podstawie PIT 11, który powinien być dostarczony do naszych rąk do 2 marca. Podatek dochodowy rozliczany za pomocą PIT 37 to jeden z najczęściej wypełnianych rodzajów podatkowej deklaracji. Wypełniają go nie tylko osoby rozliczający się na podstawie umowy o pracę.

PIT 37 materiały partnera
PIT 37Źródło: materiały partnera

Zeznanie podatkowe PIT-37 - dla kogo?

Formularze PIT 37 jest dokumentem, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez osoby uzyskujące przychody z tytułu umowy o pracę, spółdzielczego stosunku pracy, umowy zlecenie, czy umowy o dzieło. W takim zeznaniu podatkowym udział mogą wziąć także osoby, które nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej.

d4ku4gm

Na tym lista podatników, którzy korzystają z PIT 37, się nie kończy. Przeznaczony jest także dla rencistów i emerytów, osób, które pobierają zasiłki oraz przedemerytalne świadczenia. Korzystają z niego również podatnicy rozliczający przychody z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.

Na podstawie PIT 37 możemy rozliczyć przy zastosowaniu skali podatkowej. Nie rozliczą się natomiast tak osoby, które uzyskują przychody z tytułu działalności gospodarczej rozliczanej liniowo, czy na zasadzie ryczałtu.

Rozliczenia PIT. Jak rozliczyć pit 37? Najłatwiej przez internet

Niezależnie od tego, z jakich ulg podatkowych korzystamy, oraz do jakiego Urzędu Skarbowego należymy, istnieje jeden, najłatwiejszy sposób rozliczania się z działalności wykonywanej osobiście oraz z tytułu umów o pracę. Chodzi tutaj oczywiście o rozliczenie przez internet.

To bardzo bezpieczny sposób. Cały proces możemy przeprowadzić, nie wychodząc z domu, bez dodatkowych opłat. Aktualnie możemy skorzystać z wygodnych programów, które uwzględniają różne ulgi podatkowe i właściwie cały podatek wyliczają same. Nie potrzebujemy do tego nawet podpisu elektronicznego. Wystarczy jedynie przedstawić niezbędne dane, które udowodnią, że faktycznie jesteśmy rozliczanym podatnikiem.

d4ku4gm

Mowa tutaj o takich podstawowych informacjach jak imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, NIP, czy kwota przychodu z ubiegłorocznego rozliczenia.

Program jest w stanie samodzielnie sprawdzić i poinformować nam, gdy wykryje błędy w formularzu. Na koniec wyśle automatycznie PIT do wybranego urzędu skarbowego i udostępni Urzędowe Poświadczenie Odbioru podatkowego zeznania.

Program sam sprawdzi, czy wszystko dobrze zaznaczyliśmy, poinformuje, jeśli którekolwiek z okienek pominęliśmy. A na koniec wyśle PIT do skarbówki i udostępni Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Jakie ulgi możesz uwzględnić w deklaracji PIT-37?

Złożenie deklaracji PIT 37 przewiduje także możliwość skorzystania z różnych ulg podatkowych. Jedną z najbardziej popularnych jest ulga prorodzinna. Przysługuje głównie opiekunom prawnym oraz rodzicom dziecka. Możemy także skorzystać z ulgi na internet, przysługującej podatnikom używającym internetu.

d4ku4gm

Warto także wspomnieć o termomodernizacyjnej uldze. Skorzysta z niej każdy, kto w danym roku na terytorium rzeczypospolitej polskiej poniósł koszty w związku z ociepleniem domu.

Z kolei ulgi na leki przysługują osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom. Dla takiej grupy ustawodawca przewidział także ulgi na samochód, oraz ulgi rehabilitacyjne. Z ulg mogą skorzystać także krwiodawcy.

Rozliczenie z małżonkiem 2023 z wysokości osiągniętego dochodu

Należy pamiętać, że druk PIT i sposób jego wypełniania jeżeli rozliczamy się z małżonkiem, uległ nieco zmianie wraz z wejściem w życie zasad Polskiego Ładu. Z przychodów opodatkowanych w Polsce wspólnego złożenia deklaracji PIT mogą dokonać małżonkowie, którzy pozostają w związku we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego.

Przed wejściem w życie Polskiego Ładu nowożeńcy, którzy zawarli akt małżeństwa, nie mogli rozliczać się już w pierwszym roku małżeństwa, co uległo zmianie.

d4ku4gm

Rozliczenie PIT 2023 - do kiedy należy go rozliczyć?

Każdy podatnik w Polsce musi rozliczać się ze stosunku służbowego, biorąc pod uwagę wysokości dochodu oraz podlegający mu Urząd Skarbowy. Bardzo częstym pytaniem jest do kiedy należy rozliczyć PIT 37. Otóż warto zrobić to odpowiednio wcześnie, aby uniknąć np. opłaty odsetek za zwłokę. PIT 37 za 2022 rok należy złożyć do 02.05.2023.

Termin zwrotu podatku zależy głównie od formy złożenia deklaracji. Najszybciej zwrot otrzymamy, rozliczając się przez internet. Wówczas pieniądze na wyznaczony rachunek bankowy, mogą wpłynąć już do 45 dni od wysłania dokumentu.

Jak więc widzimy jednym z obowiązków społecznych, jest rozliczenie się z fiskusem. Niezależnie od przypadku podatników musimy wykonać tę czynność. Muszą to zrobić ci, którzy uzyskali przychody np. z powodu praw autorskich, praw majątkowych, umów zlecenia, rozliczają się na ogólnych zasadach. Istnieje taka potrzeba nawet w przypadku podatników, którzy są odbiorcami świadczeń przedemerytalnych, czy zasiłków przedemerytalnych. Obowiązek jest także, gdy dana osoba odbywa karę pozbawienia wolności.

Artykuł sponsorowany E-pity
d4ku4gm
d4ku4gm