Polska Kurier Lubelski
Gospodarka
09-07-2010 (14:10)

PKP InterCity: Koniec z tanimi przejazdami dla seniorów

Z początkiem lipca PKP InterCity zaserwowała swoim pasażerom gigantyczną podwyżkę. Karta seniora, która uprawnia do zakupu biletu kolejowego z 50-proc. zniżką, kosztuje teraz dwukrotnie więcej, czyli 150 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PKP InterCity: Koniec z tanimi przejazdami dla seniorów
(Jupiterimages)
WP

O podwyżce poinformował nas Czytelnik, który o zmianie cennika dowiedział się dopiero przy kasie biletowej i osłupiał z wrażenia. - Przecież to dwa razy więcej niż dotychczas! Czy nas, emerytów, stać na takie wydatki? - denerwuje się nasz Czytelnik.

Przewoźnik tłumaczy, że miał podstawy do wprowadzenia podwyżki. - Choć cena oferty skierowanej do seniorów została w lipcu zmodyfikowana, to biorąc pod uwagę, że od 2002 r. utrzymywała się na niezmienionym poziomie 75 zł, a w tym czasie notowaliśmy wzrost kosztów działalności oraz zwiększyliśmy liczbę pociągów TLK, uważamy, że jest nadal najkorzystniejsza dla osób często podróżujących - zapewnia Beata Czemerajda z Biura Komunikacji Korporacyjnej PKP InterCity.

- Dla osób często podróżujących oferta może i jest korzystna, ale dla tych, którzy raz na jakiś czas chcą pojechać np. z Lublina do Warszawy, karta seniora jest nieopłacalna - ripostuje Sławomir Słomka, przewodniczący lubelskiej rady Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. I dodaje: - Wszyscy wiemy o trudnej sytuacji finansowej kolei, ale dlaczego podwyżkami obciąża się właśnie nas?

WP

Z karty seniora mogą korzystać pasażerowie, którzy ukończyli 60 lat. Dokument jest ważny przez rok i uprawnia do ulgi tylko podczas przejazdów obsługiwanych przez PKP InterCity.

- Osoby, które kupiły karty przed podwyżką, nadal mogą z nich korzystać - dodaje Beata Czemerajda z PKP InterCity.

Jeśli senior jeździ także pociągami obsługiwanymi przez Przewozy Regionalne i chce korzystać z 50-proc. zniżki przy zakupie biletu, musi wykupić specjalną legitymację. Jest ona ważna tylko przez rok i kosztuje 75 zł. Jeśli do tego doliczyć kartę seniora PKP InterCity, to na podróżowanie koleją ze zniżką senior musi wydać 225 zł.

Polub WP Finanse
WP
WP