ycipk-p20rgs
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rosja

Połowa PKB Rosji trafia w ręce skorumpowanych urzędników

Połowa rosyjskiego produktu krajowego brutto trafia w ręce skorumpowanych urzędników. Przykładowo korzystna decyzja sądu kosztuje do 26 tys. euro - wynika z opublikowanego w poniedziałek niezależnego raportu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Połowa PKB Rosji trafia w ręce skorumpowanych urzędników
(Jupiterimages)
ycipk-p20rgs

Raport został przygotowany w okresie od 2 lipca 2009 do 30 lipca 2010 roku przez Stowarzyszenie Adwokatów na rzecz Praw Człowieka w oparciu o oficjalne statystyki oraz świadectwa autorów skarg. W tym czasie złożono ich 6589.

Z analiz wynika, że "rynek korupcji stanowi 50 proc. PKB", a przeciętna wysokość łapówki wzrosła od początku 2010 roku dwukrotnie i wynosi obecnie 44 tys. rubli (1500 euro).

- Te liczby odpowiadają naszym szacunkom - powiedział agencji AFP przedstawiciel Transparency International Iwan Nienienko. Przypomina on, że Rosja zajmuje 146. miejsce wśród 180 państw; na czele listy są najmniej skorumpowane kraje.

ycipk-p20rgs

Według świadectwa Aleksandry Biełowinskiej, sekretarki sądu w Kizlarze w Dagestanie - jednej z najbiedniejszych republik rosyjskiego Kaukazu - łapówka w sprawach karnych może sięgać 26 tys. euro, a w sprawach cywilnych blisko 800 euro. W przypadku wykroczeń administracyjnych "sędziowie biorą tyle, ile im się da".

"Fuzja świata przestępczego i sił bezpieczeństwa ma charakter powszechny" - napisano w raporcie.

W Rosji, gdzie przeciętna płaca jest niższa niż 600 euro miesięcznie, stanowisko asystenta prokuratora w prokuraturze okręgowej kosztuje 7,8 tys. euro, a w milicji drogowej co najmniej 40 tys. euro.

"Najbardziej prestiżowe są te zawody, gdzie korupcja ma charakter stabilny" - podkreślają autorzy raportu.

ycipk-p20rgs

Milicjanci z wydziału walki z przestępczością zorganizowaną mogą zarabiać na łapówkach nawet 16 tys. euro miesięcznie, a prokuratorzy 8 tys. euro. Milicjanci z drogówki osiągają dzięki korupcji zarobki wysokości 4 tys. euro. (PAP)

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-p20rgs

ycipk-p20rgs
ycipk-p20rgs