Trwa ładowanie...

Polska firma prezentuje trzy pojazdy dla wojska. Dwa z nich zastąpią przestarzałe Honkery

Polska firma Concept z siedzibą w Bielsku-Białej ujawniła zdjęcia nowych pojazdów przeznaczonych dla wojska. Ich premierę zaplanowano na targi zbrojeniowe MSPO w Kielcach, które rozpoczną się w najbliższy wtorek, 5 września.

Share
Polska firma prezentuje trzy pojazdy dla wojska. Dwa z nich zastąpią przestarzałe Honkery
Źródło: Concep, fot: Concept
d3f5bfy

Na razie firma nie zdradza danych technicznych ani innych informacji o nowych pojazdach. Zaprezentowane zdjęcia zostały wykonane kilka dni temu w okolicach Bielska-Białej. Udało nam się dowiedzieć, że pojazdy te w czasie sesji zdjęciowej poruszały się samodzielnie, co oznacza, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO) zostaną zaprezentowane w pełni sprawne i wyposażone. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że będzie można do nich wsiąść i obejrzeć z każdej strony.

Pojazd Wojskowy Wirus 4 Concept
Pojazd Wojskowy Wirus 4 Źródło: Concept, fot: Concept

Producent pojazdów podkreśla, że są one polskie i przeznaczone dla polskiego wojska.

pojazd wojskowy Wirus 4 Concept
pojazd wojskowy Wirus 4 Źródło: Concept, fot: Concept

Najważniejszą spośród premier jest pojazd nazwany "Wirus 4". Ten najszybciej wejdzie do wyposażenia pułków rozpoznawczych Wojska Polskiego. Jego cechy charakterystyczne to lekka konstrukcja, która może zabrać na pokład trzech żołnierzy. Kilka tygodni temu "Wirus 4" wygrał przetarg pod nazwą "Żmija" ogłoszony przez MON.

pojazd wojskowy Wirus 4 Concept
pojazd wojskowy Wirus 4 Źródło: Concept, fot: Concept

Co ciekawe, konstrukcja umożliwia zrzucenie tego pojazdu na spadochronie. Z informacji zawartych w dokumentach przetargowych wynika, że łącznie 118 sztuk trafi do pułków rozpoznawczych w Hrubieszowie i Leźnicy Wielkiej.

Pojazd wojskowy DIno Concept
Pojazd wojskowy DIno Źródło: Concept, fot: Concept

Umowa pomiędzy MON a konsorcjum PHO i firmą Concept w sprawie zakupu tego pojazdy ma zostać podpisana w czasie targów w Kielcach na początku września 2017 roku.

Pojazd wojskowy Dino Concept
Pojazd wojskowy Dino Źródło: Concept, fot: Concept

Oprócz czwartej generacji Wirusa, w Kielcach nastąpi premiera dwóch innych pojazdów przeznaczonych dla wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi program "Mustang". Na jego potrzeby w firmie Concept przygotowano dwie wersje pojzdu "Dino"opancerzonej i pozbawionej pancerza.

d3f5bfy

Ta konstrukcja została opracowana także w Bielsku-Białej, ale przy współpracy z firmą Oberaigner. Pojazdy te będą miały za zadanie zastąpić samochody Honker, zbudowane na bazie przestarzałej konstrukcji z częściami od Tarpana, Żuka czy Warszawy.

Pojazd wojskowy Dino Concept
Pojazd wojskowy Dino Źródło: Concept, fot: Concept

"Dino" ma mieć możliwość zabrania na pokład minimum ośmiu żołnierzy. Jego kabina została wykonana z materiałów kompozytowych.

Firma Concept zajmuje się produkcją pojazdów specjalnych, nadwozi, komponentów do pojazdów oraz łodzi aluminiowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy są rampy szturmowe, które powstają na bazie m.in. podwozia Toyoty Hilux. Używają ich jednostki specjalne czeskiej policji. W 2015 r. podpisano umowę na dostawę czterech ramp szturmowych C2 zabudowanych na podwoziach Fordów F-550 4x4 przeznaczonych dla Jednostki Wojskowej Grom. Firma dostarcza też pojazdy dla Żandarmerii Wojskowej, w tym zmilitaryzowane quady marki Polaris.

d3f5bfy

Podziel się opinią

Share
d3f5bfy
d3f5bfy