Trwa ładowanie...
rolnictwo
28-08-2012 20:30

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o paszach

Prezydent podpisał we wtorek nowelizację ustawy o paszach. Odkłada ona do 1 stycznia 2017 r. wejście w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o paszachŹródło: Thinkstockphotos
d2q0ev3
d2q0ev3

Jak zaznaczono w komunikacie, prezydent już wcześniej podkreślał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby całościowe uregulowanie kwestii organizmów genetycznie modyfikowanych w oddzielnym akcie prawnym. Zdaniem Bronisława Komorowskiego "kluczem do rozwiązania obecnej sytuacji jest pilne wznowienie przez rząd i parlament prac nad taką kompleksową ustawą".

"Z drugiej strony zakaz karmienia zwierząt paszami GMO przyczyniłby się do pogorszenia konkurencyjności polskiej produkcji zwierzęcej i wzrostu cen żywności, zwłaszcza mięsa drobiowego czy wieprzowego. Byłby także nieskuteczny w zabezpieczaniu polskich konsumentów przed spożywaniem żywności pochodzącej ze zwierząt i od zwierząt karmionych paszami zawierającymi rośliny modyfikowane genetycznie. W innych krajach UE takie ograniczenia nie występują, na polski rynek trafi więc importowana żywność wytwarzana w oparciu o pasze GMO - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta.

"Z punku widzenia interesów ekonomicznych kraju lepszym rozwiązaniem było podpisanie ustawy" - napisano.

d2q0ev3

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński mówił już w poniedziałek PAP, że prezydent spotkał się tego dnia z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą, który zadeklarował, że podejmie działania, aby rząd i parlament pilnie wznowiły prace nad ustawą Prawo o organizmach modyfikowanych genetycznie.

Jak relacjonował Dziekoński, prezydent "głęboko zastanawiał się", jak postąpić w sprawie ustawy o paszach, tym bardziej, że wetując przed rokiem ustawę o nasiennictwie wyraził oczekiwanie, że rząd przygotuje całościową ustawę o organizmach genetycznie modyfikowanych. - Ustawy jak nie było, tak dalej nie ma - dodał. Według niego, Bronisław Komorowski zwracał uwagę, że "nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której opieszałość rządu utrudnia działanie producentów rolnych".

Kalemba podczas spotkania z prezydentem powiedział, że do końca obowiązywania moratorium powinna zostać wypracowana całościowa ustawa o GMO, za którą odpowiada resort środowiska. Minister rolnictwa poinformował też, że rozwijany jest w Polsce krajowy program wysokobiałkowej produkcji pasz, który ma m.in. zapewnić większą niezależność polskiego przemysłu hodowlanego - dodał Dziekoński.

Sejm uchwalił nowelizację 13 lipca br. Jest to już kolejna zmiana ustawy, przesuwająca termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO. Po raz pierwszy wpisano go w 2008 r. i miał wejść w życie w 2008 r. Jednak posłowie zdecydowali wtedy o przesunięciu tego terminu o kolejne 4 lata - do końca 2012 r.

d2q0ev3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q0ev3