Trwa ładowanie...
ycipk-4jcbm3

Przedsiębiorcy chcą pozwać ZUS do sądu

Pozew zbiorowy przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych postanowiło złożyć do sądu siedemnaścioro małopolskich przedsiębiorców - informuje "Dziennik Polski".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przedsiębiorcy chcą pozwać ZUS do sądu
(WP.PL)
ycipk-4jcbm3

Sprawa dotyczy tysięcy ludzi ściganych przez ZUS za to, że przed wrześniem 2008 roku zawieszali działalność gospodarczą i okresowo nie płacili składek. Ich zdaniem ZUS na to pozwalał i radził, jak to zrobić. Dziś ubezpieczyciel twierdzi, że było to niemożliwe i każe płacić zaległe składki z potężnymi karnymi odsetkami.

Wielu ówczesnych przedsiębiorców znalazło się w rozpaczliwej sytuacji. Zmuszani są do oddania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niektórzy grożą samobójstwem. Zakładane sprawy kończą się niekorzystnie dla nich.

Zdaniem dr. Arkadiusza Radwana, prezesa krakowskiego Instytutu Allerhanda, przedsiębiorcy przegrywają dotąd spory z ZUS w tej sprawie nie tylko dlatego, że walczą w pojedynkę z potężną państwową instytucją, ale głównie z tego powodu, iż procesy dotyczą zasadności płacenia składek. Nikt natomiast nie pozwał ZUS-u o naprawienie szkód spowodowanych wprowadzeniem w błąd. Wstępne analizy prawników krakowskiego Instytutu Allerhanda sugerują wybór właśnie drogi pozwu zbiorowego dla domagania się od Skarbu Państwa odszkodowania.
Więcej w "Dzienniku Polskim".

ycipk-4jcbm3

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jcbm3

ycipk-4jcbm3
ycipk-4jcbm3