WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Przyznano nagrody Fair Play dla gmin przyjaznych przedsiębiorcom

Lesznowola, Mszczonów i Tryńcza zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu "Gmina Fair Play". Nagroda, którą wręczano w piątek w Warszawie, przyznawana jest samorządom, które prowadzą długofalowe i skuteczne działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wyróżnieniem uhonorowano Miasto Bełchatów oraz gminy Błonie i Kleszczewo. Złotą Statuetkę za zdobycie certyfikatu pięć razy z rzędu otrzymała gmina Kozienice, a certyfikat Złota Lokalizacja Biznesu trafił do gmin Bełchatów i Góra Kalwaria. W sumie tytuł "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji zdobyło w 2015 roku 17 samorządów.

Organizatorem inicjatywy "Gmina Fair Play", afiliowanej przy Krajowej Izbie Gospodarczej, jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Głównym celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów przyjaznych dla inwestorów, tworzących właściwe warunki obsługi inwestycji. W tym roku odbyła się już jego 14. edycja.

"Trzeba nam świadomości, że silne państwo to państwo silne wspólnotą, a nie ambicjami, które panują i ograniczają budowany od dołu nowy świat, nie tylko w sferze realnej infrastruktury, ale także nowego przywództwa. (...) Przywództwa, które nie mówi: idźcie, zróbcie - bo nie ma kto pójść i zrobić - tylko przywództwa, które mówi: chodźcie, pójdziemy razem i zrobimy" - mówił w czasie uroczystości wręczenia nagród wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

WP

Jak ocenił, przed Polską stoją teraz wyjątkowe wyzwania, gdyż "koniunktura" jest dużo gorsza niż w ciągu poprzednich 25 lat.

"Musimy sobie uzmysłowić, że niepewność tego świata wzrosła, a nie zmalała. Rok 2014 r. zakończył, moim zdaniem, ten wielki, korzystny wiatr dla polskich spraw w Europie i w świecie. Niebezpieczeństwa są w naszej Europie, także tej samorządowej i regionalnej. Niebezpieczeństwa są coraz bliżej państwa" - przestrzegał. Jak mówił odpowiedzią powinien być otwarty dialog, racjonalność i wspólnota działań samorządowców.

"Jesteście liderami Polski, która żyje obok siebie zgodnie" - mówił.

Podczas uroczystości, oprócz wyróżnień dla gmin, wręczano także nagrody indywidualne "samorządowego menadżera roku 2015", które otrzymali Barbara Galicz - burmistrz gminy Tarczyn, Arkadiusz Kosiński - burmistrz gminy Brwinów i Bogdan Kemnitz - wójt gminy Kleszczewo.

WP

W tym roku po raz drugi nagrodzono także laureatów programu "Przyjazna Polska" dla gmin z dużymi osiągnięciami, charakteryzującymi się przedsiębiorczością i inicjatywą oraz zapewniającymi przyjazne podejście administracji do biznesu, inwestorów i mieszkańców. Trzy nagrody główne przyznano gminie Jarosław, Lesznowola i Tryńcza.

Polub WP Finanse
WP
WP