Trwa ładowanie...
ycipk-1pc0om

Religia znika ze szkół. Liczba takich placówek zaskakuje

Są w Polsce szkoły, które w ogóle nie prowadzą lekcji religii i wcale nie jest ich tak mało. To zajęcia dodatkowe, ale wystarczy, że zgłosi się choć jedno dziecko i religię już trzeba organizować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Religia znika ze szkół, uczniowie się laicyzują
Religia znika ze szkół, uczniowie się laicyzują (PAP/EPA, Fot: FR4ANCO SILVI)
ycipk-1pc0om

Reforma edukacji sprawiła, że szkoły są przepełnione, a dyrektorki i dyrektorzy rwą sobie włosy z głowy, jak skrócić plan zajęć, by dzieciaki nie uczyły się po nocach. Jednym z pomysłów jest ograniczenie lekcji religii, by w ich miejsce pojawiły się inne zajęcia. Jednak niektóre szkoły w Polsce mają ten problem z głowy i nie są to jednostkowe przypadki.

Czytaj też: "Bezpłatna edukacja". Matka pokazała paragon

Lekcji religii w ogóle nie ma w aż 1747 szkołach - ustalił portal tvn24.pl - z czego 808 szkół to placówki niepubliczne. Religia zniknęła, bo nie było chętnych. Mogło nie być, bo to zajęcia nieobowiązkowe. Religia, tak samo jak etyka, to przedmiot do wyboru, jeśli rodzice lub pełnoletni uczniowie nie zgłoszą chęci udziału, szkoła ich nie organizuje.

ycipk-1pc0om

Szkół bez religii przybywało z roku na rok, jednak w tym roku szkolnym odnotowano spadek, co wynika z porównania danych z poprzednich lat. W roku szkolnym 2016/2017 religii nie organizowało 1388 placówek (w tym 866 niepublicznych), w roku 2017/2018 - 2098 (1036 niepublicznych), a w 2018/2019 - 2156 (1056 niepublicznych).

Czytaj także: Klozeciak nowym superbohaterem. MPWiK zachęca do zabawy

Zgodnie z prawem, szkoła powinna zapewnić zajęcia z religii dziecku, jeśli rodzice mają takie życzenie. Wystarczy, że chętne będzie nawet jedno dziecko. To efekt przepisów, które weszły w życie w 2014 roku. Przedtem w szkole musiało być siedmiu chętnych, by zorganizować zajęcia zarówno etyki, jak i religii.

Obejrzyj: Opuszczona szkoła katolicka. "Były ogromne imprezy"

ycipk-1pc0om

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1pc0om

ycipk-1pc0om
ycipk-1pc0om