Qaqwqwrqw

Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym

Wśród najważniejszych założeń jest poprawa bezpieczeństwa budujących i przepis mówiący o tym, że po roku od zakończenia budowy nie będzie już możliwe stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym
(WP.PL, Fot: Pixabay/Domena publiczna)
Qaqwqwrqw

*Nadchodzą kolejne zmiany w formalnościach budowlanych - donosi "Rzeczpospolita". Prace nad projektem zakończyła już Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. Wśród najważniejszych założeń jest poprawa bezpieczeństwa budujących i przepis mówiący o tym, że po roku od zakończenia budowy nie będzie już możliwe stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę. *

Polski Związek Firm Deweloperskich od dawna zabiegał o te zmiany - _ Dziś nawet gdy budynek stoi 40 czy 50 lat, można podważyć pozwolenie wydane na jego budowę i doprowadzić do rozbiórki, bo na przykład wiele lat temu urzędnik dopuścił się uchybień proceduralnych _ - przekonuje w "Rzeczpospolitej" Konrad Płochocki, dyrektor biura związku.

Jednocześnie autorzy projektu chcą zaostrzyć przepisy o samowoli budowlanej, bo jak przekonują niedopuszczalna jest sytuacja, by opłacało się budować z naruszeniem prawa. - _ Proponujemy więc, by opłaty za legalizację samowoli wynosiły 30 procent wartości obiektu. A będzie się ją ustalało na podstawie operatu szacunkowego, który na zlecenie inwestora przygotuje rzeczoznawca majątkowy _ - mówi prof. Marek Wierzbowski, przewodniczący komisji.

Qaqwqwrqw

Zmieniony kodeks będzie też pozwalał budować bliżej granic sąsiada. Budynek mieszkalny do 12 m wysokości będzie mógł stać w odległości 1,5 m od granicy sąsiada, jeżeli jest do niej zwrócony ścianą pełną, czyli bez okien i drzwi. Obecnie budynki stawia się na działce na ogół w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy, gdy są zwrócone do sąsiada ścianą z otworami, 3 m - gdy ścianą pełną. Tylko w niektórych wypadkach może to być 1,5 m.

Znajdź najlepszy sposób na sfinansowanie zakupu własnego domu >>

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw