Trwa ładowanie...

Sam skręcasz papierosy? Skarbówka się do ciebie dobierze!

Zamiast kupować gotowe papierosy dużo taniej wychodzi skręcenie własnego. Według fiskusa i prokuratury jednak każdy, kto w sklepie kupi sobie pocięty tytoń i w ustawionej tam maszynie skręci papierosa, zajmuje się produkcją tytoniu i powinien zapłacić akcyzę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Sam skręcasz papierosy? Skarbówka się do ciebie dobierze!
Źródło: Jupiterimages
d3kud4a

Zamiast kupować gotowe papierosy dużo taniej wychodzi skręcenie własnych. Jednak według fiskusa i prokuratury każdy, kto w sklepie kupi sobie pocięty tytoń i w ustawionej tam maszynie skręci papierosa, zajmuje się produkcją tytoniu i powinien zapłacić akcyzę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Średnia cena paczki papierosów w kiosku to 10,80 zł. Kupienie tytoniu i zrobienie ich sobie samemu, za pomocą maszyny w sklepie, to koszt 5-6 zł za paczkę. Tracą na tym jednak firmy tytoniowe, które oferują markowe wyroby, a także fiskus, gdyż akcyza od pociętego tytoniu jest niższa niż od fabrycznych papierosów. W efekcie do budżetu trafia mniej pieniędzy.

Jak pisze gazeta, celnicy przyznają, że rekwirują takie urządzenia do produkcji papierosów (koszt jednego waha się od 30 zł do 1500 zł). Takie działania akceptują prokuratorzy, którzy wydają postanowienia zatwierdzające zatrzymanie maszyny. Twierdzą, że każdy, kto z niej korzysta, nie skręca papierosów, lecz je produkuje, a produkcję można prowadzić jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, czyli składach podatkowych. Co ciekawe, skręcenie papierosa w zaciszu domowego ogniska nie jest już przestępstwem.

d3kud4a

Sądy karne twierdzą jednak, że takie myślenie jest absurdalne. Producentem jest bowiem ten, kto wytwarza papierosy na sprzedaż, a nie na własny użytek.

- Osoba kupująca tytoń do palenia z przeznaczeniem do skręcania z niego - domowym sposobem - papierosów, zużywanych wyłącznie we własnym zakresie, nie jest podatnikiem akcyzy, a wytworzone ręcznie papierosy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym - twierdzi Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Jak się okazuje, amatorzy papierosów z maszyny mogą zostać oskarżeni. W ocenie celników przestępstwo skarbowe popełniają podatnicy, którzy w sklepie skręcają, a więc "produkują" papierosy. W praktyce jednak kontrole celników skierowane są na razie przeciw sklepom. Właściciele maszyn nie pozostają jednak bezradni, a sądy - podchodząc do całej sprawy zdroworozsądkowo - uchylają postanowienia prokuratorów.

Jakie kary grożą za produkowanie papierosów poza składem podatkowym? Poza zarekwirowaniem maszyny można dostać grzywnę do 720 stawek dziennych (od 500 zł do 14,4 mln zł), a nawet karę pozbawienia wolności do lat dwóch.

d3kud4a

Podziel się opinią

Share
d3kud4a
d3kud4a