ISBnews
02-06-2014 (13:52)

SKOK-i oferują najatrakcyjniejsze oprocentowanie lokat - ankieta ISBnews

Warszawa, 02.06.2014 (ISBnews) – Najatrakcyjniejszą ofertę oszczędnościową dla „Kowalskiego", chcącego zdeponować kwotę do 50 tys. zł posiadają...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Warszawa, 02.06.2014 (ISBnews) – Najatrakcyjniejszą ofertę oszczędnościową dla „Kowalskiego", chcącego zdeponować kwotę do 50 tys. zł posiadają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) zostawiając daleko za sobą banki spółdzielcze oraz komercyjne, wynika z analizy ISBnews. Różnica ta zaciera się w wraz z wydłużeniem okresu oszczędzania, gdzie duże instytucje finansowe proponują lokaty atrakcyjniejsze od BS, ale w każdej z kategorii – 3-, 6- oraz 12-miesięcznej przodują SKOK-i.

Agencja informacyjna ISBNews sprawdziła oprocentowanie lokat w trzech największych - pod względem ilości placówek - podmiotach sektora finansowego z trzech różnych kategorii - banków komercyjnych, banków spółdzielczych oraz SKOK-ów. W zestawieniu wzięliśmy więc pod uwagę banki PKO BP z PKO BP z 1 186 placówkami, Bank Pekao 1 001 placówek oraz Bank Zachodni WBK posiadający 942 oddziałów. W przypadku banków spółdzielczych swoje oferty przedstawiły - Podkarpacki BS z Sanoka (92 placówki), Krakowski BS (76 placówek) oraz Bank BPS (57 placówek). Największymi zaś SKOK-ami są Kasa Stefczyka (437 placówek), SKOK im. Chmielewskiego (126 placówek) oraz SKOK Wołomin (103 placówek).

Badanie przeprowadzono w ostatnim tygodniu maja, a oferty otrzymaliśmy podczas rozmów z konsultantami z infolinii wszystkich podmiotów. Są więc to propozycje skierowane bezpośrednio do zainteresowanego klienta, nie uwzględniają więc możliwych negocjacji i propozycji specjalnych, jakie ISBnews mogłaby otrzymać w przypadku zapytań w centralach ww. instytucji lub ich biurach prasowych.

Każdy z podmiotów pytaliśmy o propozycję lokaty do 50 tys. zł na okres 3-, 6-, oraz 12 miesięcy przy stałym oprocentowaniu. Jedynym wyjątkiem jest SKOK Wołomin, który w przypadku lokaty 12-miesięcznej oferuje jedynie oprocentowanie zmienne.

Lokata 3-miesięczna w SKOK-u, najlepiej w Wołominie

W kategorii lokat trzymiesięcznych w grupie banków najlepszą propozycję zaoferował BZ WBK proponując 2,0% w skali roku. Na drugim miejscu uplasował się PKO BP oferują 2%, a Pekao SA zaproponował nam 1,0%. Wśród banków spółdzielczych najkorzystniejszą ofertę złożył Krakowski Bank Spółdzielczy - 2,55%, natomiast Podkarpacki BS zaoferował oprocentowanie na poziomie 2,4%. Trzeci w zestawieniu BPS zaproponował 2,1%. W sektorze Kas najlepszy jest SKOK w Wołominie oferując 3,2% wobec 2,45% w Kasie Stefczyka i 1,7% w Kasie Chmielewskiego. Jak wynika z powyższych danych propozycja SKOK-ów jest zdecydowanie najatrakcyjniejsza wśród analizowanych przez ISBnews instytucji.

„SKOK-i w porównaniu do banków mają relatywnie bardziej elastyczną procedurę oceniania zdolności kredytowej klientów. Z tego liberalnego podejścia SKOK-ów do klientów wynika, że łatwiej pożyczają pieniądze"– skomentował wyniki ankiety ekonomista i analityk rynków finansowych, Marek Zuber.

Na pół roku też do SKOK-u, Wołomin znów górą

Jeżeli chodzi o lokaty na 6 miesięcy wyniki są identyczne. Wśród banków najatrakcyjniej wygląda 2-proc. oferta BZ WBK wobec 1,4% oferowanych przez PKO BP i 1,0% z Pekao SA. Wśród banków spółdzielczych najlepiej znów wypadł Krakowski BS oferując 2,75%, wygrywając minimalnie z Podkarpackim BS proponującym 2,7%. Natomiast oferta BPS wyniosła 2,2%. W tym zestawieniu nadal górą są SKOK-i gdzie możemy uzyskać aż 3,2% w Wołominie. Pozostałe dwie Kasy – Stefczyka oraz Chmielewskiego zbliżyły się już w tym zestawieniu do banków komercyjnych oferując odpowiednio 2,75% w 1,9%.

„Jednym z czynników decydujących o wysokim oprocentowaniu lokat w bankach spółdzielczych czy SKOK-ach jest polityka podejścia do klienta – ważny jest każdy klient . Powszechnie wiadomo, że z oferty spółdzielni finansowych korzystają klienci drobniejsi i mniej zamożni, którzy potrzebują silniejszych bodźców, aby ich przyciągnąć. Taką zachęta do skorzystania z oferty SKOK-ów czy banków spółdzielczych może być wysokie oprocentowanie lokat. Rozwiązanie to sprawdzi się, jeśli nie będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami" - wyjaśnia prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska.

Lokata roczna nadal w SKOK, ale banki też kuszą

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy lokatach na 12 miesięcy. W przypadku banków komercyjnych nadal najlepszą ofertę przedstawił BZ WBK (3%) przebijając propozycje PKO BP (2,15%) i Pekao SA (2,0%). Po raz pierwszy w zestawieniu przygotowanym przez agencję ISBnews oferta banku komercyjnego okazała się lepsza od banków spółdzielczych – zwycięzca w tej kategorii - Podkarpacki Bank Spółdzielczy zaoferował nam 2,9%, a więc o 0,1 pp. mniej niż BZ WBK. Kolejne miejsca zajęły BPS oferując 2,4% oraz Krakowski BS proponując 2,3%.

Tradycyjnie najatrakcyjniejszą propozycją depozytową mogą pochwalić się SKOK-i. Na pierwszym miejscu znów uplasował się wołomiński SKOK z oprocentowaniem 3,6-4,7% w skali roku z ważnym jednak zastrzeżeniem – jest to oprocentowanie zmienne, ponieważ Kasa nie posiada oferty na 12 miesięcy z oprocentowaniem stałym. W tym zestawieniu równie atrakcyjną okazała się propozycja Kasy Stefczyka na poziomie 3,15%. Natomiast SKOK Chmielewskiego wypada w tym zestawieniu nawet gorzej od banków – zaproponował nam jedynie 2,1% w skali roku.

Podsumowanie – w SKOK- najatrakcyjniej, ale i bezpiecznie

Wyniki analizy lokat przygotowanej przez ISBnews wskazują więc wyraźnie, że najatrakcyjniejsze propozycje dla klientów chcących ulokować niedużą kwotę pieniędzy w instytucji finansowej posiadają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, a ich oferta dość znacząco wyprzedza propozycje banków spółdzielczych oraz – szczególnie w przypadku lokat krótkoterminowych – największe banki komercyjne. Im dłużej chcemy oszczędzać ta różnica się zaciera - w zestawieniu lokat rocznych banki komercyjne są nawet lepsze niż BS, ale nadal zdecydowanie najlepszą ofertę posiadają SKOK-i. To ważna informacja dla oszczędzających, którzy często nie zdają sobie z tego sprawy, a dodatkowo podchodzą do Kas z dużą ostrożnością. Tymczasem zdaniem ekspertów nie mają ku temu powodów.

„Klienci Kas nie mają jeszcze powszechnej świadomości tego, że SKOK-i również objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym zapewniającym bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że po objęciu ich nadzorem KNF są nie tylko w praktyce tak bezpieczne jak banki posiadające licencję, ale mogą dodatkowo oferować identyczny wachlarz produktów, które wcześniej były dla nich niedostępne. Jest to ewidentna korzyść związana z niedawnymi zmianami prawa" - podsumował Marek Zuber.

Na koniec jedno ważne zastrzeżenie natury technicznej – założenie lokaty w banku komercyjnym lub banku spółdzielczym nie wymaga żadnych formalności - można zwyczajnie wejść „z ulicy" do palcówki i uzyskać oferowaną usługę. Natomiast w przypadku SKOK-u należy zapisać się do wybranej Kasy i stać się jej członkiem. Nie wymaga to jednak wielu formalności, natomiast ponosimy koszty opłaty członkowskich czy wpisowego. Jest to jednorazowy koszt rzędu 100 zł, co przy bardzo atrakcyjnej ofercie nie jest kwotą wygórowaną.

Poniżej przedstawiamy tabelę oprocentowania lokat.

Nazwa instytucji Lokaty 3 m-ce lokaty 6 m-cy lokaty 12 m-cy
PKO BP 1,60% 1,40% 2,15%
Bank Pekao 1,00% 1,00% 2,00%
Bank Zachodni WBK 2,00% 2,00% 3,00%
Podkarpacki Bank Spółdzielczy 2,40% 2,70% 2,90%
Krakowski Bank Spółdzielczy 2,55% 2,75% 2,30%
Bank BPS 2,10% 2,20% 2,40%
Kasa Stefczyka 2,3-2,45% 2,6-2,75 % 3,0-3,15%
SKOK im. Chmielewskiego 1,70% 1,90% 2,10%
SKOK w Wołominie 3,20% 3,20% 3,6-3,8*

(* - oprocentowanie zmienne)

Polub WP Finanse