Skrót wiadomości - sobota-niedziela 17-18 listopada

...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

18.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

- Hiszpański premier Mariano Rajoy odrzucił w sobotę jako "nie do przyjęcia" propozycję budżetu UE na lata 2014-2020 przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

- USA, które przeżywają rewolucję gazu łupkowego, mogą wkrótce zacząć eksportować surowiec na dużą skale. Planują budowę nowych i rozbudowę istniejące terminali LNG, dzięki czemu eksport gazu z tego kraju w 2020 r. może osiągnąć 190 mld m. sześć. rocznie.

- Komisja Europejska zaakceptowała dwa polskie programy promocyjne. Jeden dotyczy promocji mięsa w Chinach, w Rosji i na Bliskim Wschodzie, drugi - będzie zachęcać do spożywania produktów regionalnych.

- Brak porozumienia ws. budżetu UE na lata 2014-20 i działanie na podstawie prowizorium zagraża projektom finansowanym z funduszy spójności - ostrzega była komisarz Danuta Huebner. Apeluje, by Polska walczyła nie tylko o środki ale i lepsze zasady ich wydawania.

- PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny o 1 zł i oleju napędowego o 8 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- Kongres PSL wybrał Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa PSL. Dotychczasowy szef partii Waldemar Pawlak zapowiedział rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. Piechociński zaapelował, by tego nie robił.

- Nowo wybrany prezes PSL Janusz Piechociński będzie namawiał Waldemara Pawlaka do pozostania na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki - poinformował w niedzielę rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

- W przyszłym tygodniu zapewne dojdzie do rozmów koalicyjnych - powiedział PAP rzecznik rządu Paweł Graś po wyborze Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa PSL. Wyraził nadzieję, że podtrzymane zostaną dotychczasowe zasady współpracy.

- Nowy prezes PSL Janusz Piechociński zadeklarował, że liczy na podtrzymanie dotychczasowej współpracy koalicji PO-PSL. Przyznał też, że - wygrywając wybory na szefa ludowców z Waldemarem Pawlakiem - zrobił gigant-niespodziankę

- Po wyborze Janusza Piechocińskiego na prezesa PSL w partii będą ścierać się dwie siły, ale nie będzie powtórki scenariusza Krzaklewski-Buzek. Piechociński ma poparcie, ale w terenie, a Pawlak - w Warszawie - ocenia dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW.

- Kawałem mocnej, optymistycznej historii" nazwał premier Donald Tusk 5 lat rządów PO. Jak przyznał, rząd nie uniknął błędów, "jak każdy, kto coś robi". Deklarował, że rządy PO to gwarancja, iż nikt nie będzie "polować na mniejszości, albo na nie-Polaków".

- Polskie społeczeństwo chce zmiany, ale żeby ona nastąpiła, to demokracja musi dobrze funkcjonować, i o to musimy walczyć - powiedział w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Legnicy (Dolnośląskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Janusz Palikot i Leszek Miller wezwali na wspólnym spotkaniu SLD i Ruchu Palikota w Sejmie do powstrzymania ofensywy sił skrajnej prawicy. Będziemy szli razem przeciwko polityce płodzenia bękartów neofaszyzmu przez Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego - mówił Palikot.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

- W izraelskim ataku z powietrza na Strefę Gazy w niedzielę śmierć poniosło jedenaścioro cywilów, w tym czworo dzieci - poinformował rzecznik kierowanego przez Hamas MSW w Gazie. Liga Arabska wyśle do Gazy we wtorek delegację.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu wstrzyma ataki lotnicze na Strefę Gazy, jeśli jednocześnie ustanie rakietowy ostrzał terytorium Izraela - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

- Izraelska artyleria odpowiedziała ogniem na ostrzelanie z terytorium Syrii izraelskiego pojazdu wojskowego na Wzgórzach Golan - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik armii izraelskiej.

- Jest szansa na rozejm w Strefie Gazy - powiedział w sobotę wieczorem na wspólnej konferencji prasowej z premierem Turcji w Kairze prezydent Egiptu Mohammed Mursi, nie podając jednak żadnych konkretów.

- Izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił dwie rakiety, wystrzelone w niedzielę ze Strefy Gazy w kierunku Tel Awiwu - poinformowała policja. Premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że jest gotowy "znacząco zintensyfikować operację" w Gazie.

- Prezydent USA Barack Obama potwierdził w niedzielę prawo Izraela do samoobrony w konflikcie z Hamasem w Strefie Gazy, zastrzegł jednak, że preferowałby rozwiązanie pozwalające na uniknięcie ofensywy wojsk lądowych.

- Brytyjski premier David Cameron w rozmowie telefonicznej z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu wezwał go, by "uczynił wszystko, co tylko możliwe" dla zakończenia kryzysu w Strefie Gazy. Szef MSZ William Hague ostrzegł Izrael przed ofensywą lądową.

- Pięciu rebeliantów zginęło w potyczce z siłami federalnymi w pobliżu miasta Baksan w Kabrado-Bałkarii, na rosyjskim Północym Kaukazie - poinformował w niedzielę Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK) Federacji Rosyjskiej.

- Izraelska rakieta w nocy z soboty na niedzielę zniszczyła biuro rosyjskiej anglojęzycznej telewizji państwowej Russia Today (RT) w Gazie - poinformowała agencja ITAR-TASS. Nikt z ekipy reporterskiej nie ucierpiał.

- Decyzja Francji o udzieleniu poparcia ambasadorowi syryjskiej koalicji opozycyjnej, który ma rezydować w Paryżu, jest "wrogim gestem" w stosunku do władz Syrii - oświadczył w niedzielę syryjski minister ds. pojednania narodowego Ali Hejdar.

- Mieczysław Jaśkiewicz, dotychczasowy wiceprezes nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB), został w niedzielę wybrany na zjeździe w Grodnie na nowego prezesa tej organizacji - poinformowali PAP działacze Związku.

- Ponad połowa - 56 proc. - Brytyjczyków skłonna byłaby głosować za wyjściem kraju z Unii Europejskiej, gdyby odbyło się na ten temat referendum - świadczą wyniki sondażu ośrodka Opinium dla tygodnika "Observer" opublikowane w weekend. (PAP)

map/

Polub WP Finanse