Spółki węglowe oczekują wzrostu eksportu polskiego węgla w '13 nawet o połowę

19.03. Katowice (PAP) - Eksport polskiego węgla może być w 2013 roku nawet o połowę wyższy niż w 2012 r. - wynika z deklaracji producentów i sprzedawców węgla, uczestniczących we...

19.03.2013 | aktual.: 19.03.2013 12:38

19.03. Katowice (PAP) - Eksport polskiego węgla może być w 2013 roku nawet o połowę wyższy niż w 2012 r. - wynika z deklaracji producentów i sprzedawców węgla, uczestniczących we wtorek w katowickiej konferencji "Coaltrans Poland".

Spółki węglowe w eksporcie zamierzają szukać szans zbytu swojego węgla, którego ok. 9 mln ton znajduje się obecnie - wobec braku nabywcy - na przykopalnianych zwałach.

Prezes największego producenta węgla - Kompanii Węglowej - Joanna Strzelec-Łobodzińska zadeklarowała, że KW chce wyeksportować w tym roku ok. 9 mln ton węgla wobec ok. 6 mln ton w ubiegłym roku. Oznacza to wzrost eksportu o ok. 50 proc.

To właśnie eksport Kompanii najbardziej waży na wielkości całego polskiego eksportu tego surowca. Dla porównania - mniejszy Katowicki Holding Węglowy eksportuje rocznie jedynie ok. 630 tys. ton węgla, przy rocznej produkcji rzędu 12 mln ton.

Wcześniej Kompania Węglowa zapowiedziała, że jej tegoroczne wydobycie węgla będzie o ok. 3 mln ton mniejsze od ubiegłorocznego. Powodem jest dostosowanie wielkości produkcji do popytu na rynku. Kopalnie spółki wydobędą ok. 36,5 mln ton węgla.

Według danych Ministerstwa Gospodarki, w ubiegłym roku cały polski eksport węgla wzrósł do 7,4 mln ton wobec 5,7 mln ton rok wcześniej.

Dużą część swojego eksportu Kompania Węglowa realizuje za pośrednictwem katowickiej spółki Węglokoks. W latach 2011-2012 firma ta eksportowała w sumie niespełna 5 mln ton węgla rocznie, podczas gdy np. w 2010 roku prawie 9 mln ton.

"W tym roku zakładamy wzrost eksportu do poziomu ok. 8-9 mln ton, w zależności od sytuacji rynkowej. Spodziewamy się także, że w drugiej połowie tego roku ceny węgla mogą się umocnić" - powiedział prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło.

W ubiegłym roku zmniejszył się natomiast import węgla - z ponad 14,5 mln ton w roku 2011 do niespełna 10,1 mln ton w ubiegłym roku.

Prezes Podsiadło podtrzymał zapowiedzi, że Węglokoks jest przygotowany do debiutu na giełdzie w tym roku i czeka na decyzję właściciela. Ocenił, że upublicznienie Węglokoksu mogłoby odbyć się przez sprzedaż stosunkowo niewielkiego (25-30 proc.) pakietu akcji należących do Skarbu Państwa. Zgodnie z rządową strategią dla górnictwa, musi on zachować w spółce większość powyżej 50 proc. akcji. Upublicznienie nie wiązałoby się z dodatkową emisją akcji, z której środki trafiłyby do spółki. (PAP)

mab/ pad/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także