Sprawdź, może nie musisz już płacić abonamentu RTV!

W życie wchodzi ustawa rozszerzająca grupę osób zwolnionych z opłat abonamentowych. . Nowelizacja ustawy zwalnia z opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych także emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 1551,48 złotych brutto, trwale niezdolnych do pracy rencistów, bezrobotnych oraz uprawnionych do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdź, może nie musisz już płacić abonamentu RTV!
(Jupiterimages)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski tłumaczy, że nie oznacza to, że wszyscy uprawnieni do zwolnień mogą po prostu zaprzestać opłat za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Osoby uprawnione muszą najpierw złożyć na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu. Oznacza to, że jeśli nawet pierwszego marca osoba uprawniona złoży takie dokumenty, to dopiero od pierwszego kwietnia będzie mogła korzystać ze zwolnienia abonamentowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że w związku z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego już wkrótce znacznie zmniejszą się wpływy z abonamentu, co zagraża mediom publicznym, w tym przede wszystkim Polskiemu Radiu, które jest głównym beneficjentem abonamentu.

Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym roku Polskie Radio i Telewizja Polska mają uzyskać z abonamentu od 330 do 360 milionów złotych. W 2007 roku było to 970 milionów złotych. Z pieniędzy uzyskanych w tym roku z abonamentu Polskiego Radio otrzyma od 100 do 130 milionów złotych. Taka kwota nie pokrywa nawet kosztów stałych spółki, nie mówiąc już o realizacji misji.

Polub WP Finanse