Trwa ładowanie...

Stawka godzinowa. Akcja "Solidarności": dostajesz mniej niż 13 zł? Wyślij donos

"13 zł… i nie kombinuj" – to nazywa nowej akcji Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Pracy. Jej celem jest zgłaszanie nieuczciwych pracodawców, którzy nie płacą minimalnej stawki godzinowej. "Jeśli Twój szef zapłacił Ci mniej niż 13 zł brutto poinformuj nas o tym!" – prosi Solidarność w specjalnym formularzu zgłoszeniowym. Możemy tam anonimowo donieść na nieuczciwego pracodawcę, a PIP może nałożyć na niego grzywnę do 30 tys. zł.

Stawka godzinowa. Akcja "Solidarności": dostajesz mniej niż 13 zł? Wyślij donosŹródło: Eastnews, fot: Stefan Maszewski/REPORTER
dekd94i
dekd94i

"13 zł... i nie kombinuj" - tak nazywa się nowa akcja NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Pracy. Obie organizacje chcą sprawdzić jak działa minimalna stawka godzinowa.

"Jeśli Twój szef zapłacił Ci mniej niż 13 zł brutto poinformuj nas o tym!" - prosi "Solidarność" w specjalnym formularzu zgłoszeniowym. Możemy tam anonimowo donieść na nieuczciwego pracodawcę, a PIP może nałożyć na niego grzywnę do 30 tys. zł.

NSZZ "Solidarność" dostaje sygnały z całej Polski o pracodawcach, którzy nie przestrzegają wysokości nowej stawki godzinowej. W odpowiedzi na te doniesienia główny inspektor pracy Roman Giedrojć, zapowiedział zwiększenie liczby kontroli w firmach. Ma to zapewnić egzekwowanie minimalnej stawki godzinowej. 59 inspektorów pracy w trybie priorytetowym ma sprawdzać firmy w całym kraju.

Teraz także sami zatrudnieni mogą zgłaszać swoich nieuczciwych pracodawców. Na stronie internetowej Tygodnika Solidarność uruchomiono specjalny formularz, w którym można zgłosić firmę, jeśli ta płaci mniej niż 13 zł brutto na godzinę.

dekd94i

W formularzu należy podać swoje imię, nazwisko, telefon kontaktowy oraz adres e-mail, a także dane i adres firmy z krótkim uzasadnieniem. "Solidarność" zapewnia zgłaszającym pełną anonimowość. Organizator tłumaczy, że dane osobowe zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby akcji. Trafią one do właściwego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, która dokona kontroli we wskazanej firmie.

Za kontrole odpowiada inspektor danego oddziału PIP. Jeśli stwierdzi on nieprawidłowości, przykładowo wypłatę niższego wynagrodzenie niż wskazuje ustawa – jeśli np. firma potrąca kary, żeby obejść przepisy – to może nałożyć na nią mandat lub skierować wniosek do sądu. Za naruszenie przepisów dotyczących minimalnej stawki godzinowej obowiązuje grzywna w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł.

Tak się obchodzi prawo

Nowa stawka godzinowa obowiązuje od miesiąca, ale pracodawcy już opracowali metody pozwalające obejść prawo. Niektóre z agencji pracy wprowadziły kary dla zleceniobiorców np. za spóźnienia, za niedokładne wykonanie zleconych obowiązków czy opuszczenie miejsca pracy przed czasem. Za te przewinienia pracownicy mają płacić od 100 do nawet 500 zł kary.

dekd94i

Dodatkowo ochroniarze mają ponosić koszty umundurowania i wyposażenia służbowego, a sprzątaczki płacić za wynajem sprzętu i środków czystości. System kar finansowych i ponoszenia dodatkowych opłat przez zleceniobiorców ma doprowadzić do tego, że pracodawca docelowo zapłaci mniej niż obowiązkowe 13 zł brutto za godzinę.

Nowa minimalna stawka godzinowa obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2017 r. Dotyczy osób zatrudnionych na umowach zleceniach oraz samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Takim osobom pracodawcy są zobowiązani do wypłaty nie mniej niż 13 zł brutto, czyli ok. 9,7 zł netto za godzinę pracy.

dekd94i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dekd94i