Trwa ładowanie...
dd63ygm

Ten sam produkt, blisko 100 zł różnicy. Dyskont tłumaczy, dlaczego w Niemczech jest taniej

Hit cenowy polskiego Lidla okazał się znacznie droższy od tego, który możemy kupić przez niemiecką stronę dyskontu. Akumulatorowe wiertarki nie różnią się od siebie niczym, poza ceną. Dlaczego Polacy płacą więcej za ten sam produkt? Sieć tłumaczy to efektem skali i podatkami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ten sam produkt, blisko 100 zł różnicy. Dyskont tłumaczy, dlaczego w Niemczech jest taniej
(wykop.pl, Fot: brtkox)
dd63ygm

W Polsce za akumulatorową wiertarko-wkrętarkę zapłacimy 349 zł. To według marketerów Lidla prawdziwy "Hit cenowy”.

Kłopot w tym, że w niemieckim Lidlu jest on jeszcze bardziej „hitowy”. Tam cena tej samej wiertarko-wkrętarkę jest o blisko 100 zł niższa i kosztuje 59,99 euro.

Obie oferty porównał użytkownik serwisu Wykop.pl, czym poruszył społeczność oburzoną różnicą w cenach.

dd63ygm

Lidl wyjaśnia

Zapytaliśmy przedstawicieli Lidl Polska, o powody takich różnic w cenach w ramach tej samej sieci operującej w sąsiadujących ze sobą krajach. - Na kształtowanie się wysokości cen produktów w danym kraju wpływa wiele czynników, w tym m.in. wielkość dokonywanych zamówień u dostawców, koszty transportu i magazynowania, wysokość VAT, akcyzy czy koszt produkcji opakowań – poinformowała nas Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska.

Jak przekonuje Lidl, w przypadku wspomnianej wiertarko-wkrętarki, znaczenie ma mieć efekt skali. – Na rynku niemieckim działa ponad 3000 sklepów Lidl, w Polsce natomiast ponad 630. Oznacza to, że Lidl w Niemczech, przy składaniu zamówień u dostawców, posiada blisko pięciokrotnie większą siłę nabywczą, co przekłada się na obniżenie jednostkowych cen produktów – przekonuje Aleksandra Robaszkiewicz.

Ten sam produkt ceny różne

dd63ygm

Ale podobne przypadki zdarzają się w wielu innych sieciach operujących w Polsce i za granicą. Przykłady różnic wyszczególnił choćby UOKiK, który przebadał ponad sto produktów oferowanych w Polsce i Niemczech i wydał na ten temat szczegółowy raport.

Zobacz również: *Producenci odpowiadają na kontrolę UOKiK. Różna jakość żywności w Polsce i w Niemczech*

Również przedstawiciele Lidla przyznają, że analogicznych różnic cenowych można doszukać się więcej. Choć jak zaznacza Lidl, w ramach elektro-narzędzi można znaleźć różniące się cenowo oferty z korzyścią dla polskiego klienta.

- Chcielibyśmy podkreślić, że w sklepach Lidl Polska znaleźć można wiele artykułów przemysłowych, które w Polsce mają niższą cenę niż za granicą. Przykładem z bieżącej oferty może być akumulatorowa szlifierka kątowa, która w Polsce kosztuje 444 zł, w Niemczech 511,7 zł – zaznacza Aleksandra Robaszkiewicz.

dd63ygm

Lidl wskazuje więcej przykładów: akumulatorowa piła ręczna w Polsce kosztuje 477 zł. W Niemczech za taki sprzęt należy zapłacić 511,7 zł. Kolejnym przykładem jest akumulatorowa wiertarkowkrętarka, która kosztuje 149 zł w Polsce, a w Niemczech 171,95 zł. - Możemy także wspomnieć zestaw termoloków 800W cena w Polsce to 119 zł, natomiast w Niemczech 141,85 zł – wylicza Robaszkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dd63ygm

Podziel się opinią

Share
dd63ygm
dd63ygm