ycipk-3qgnyv

Tesco rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Klienci kupią tylko mrożone ryby

Sieć Tesco podjęła decyzję, że w 2019 roku w ofercie przedświątecznej zabraknie żywych karpi. Wsłuchała się tym samym w głosy organizacji pozarządowych oraz własnych klientów troszczących się o los zwierząt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tesco zapowiada, że w te święta będzie sprzedawać tylko gotowe filety i elementy karpia.
Tesco zapowiada, że w te święta będzie sprzedawać tylko gotowe filety i elementy karpia. (Wikimedia Commons CC BY)
ycipk-3qgnyv

Przedstawiciele Tesco podkreślili, że przy rezygnacji ze sprzedaży żywych karpi podejmowali się przede wszystkim dobrostanem zwierząt, który jest ważny zarówno dla samej firmy jak i jej klientów.

– Wierzymy zatem, iż decyzja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów dotyczącym zarówno dobrostanu zwierząt, jak i samej dostępności gotowych filetów czy elementów z karpia w ofercie sklepów – powiedział przedstawiciel biura prasowego Tesco.

Brytyjska marka podkreśliła, że zawsze starała się "zapewnić najwyższe standardy przechowywania, transportu i sprzedaży żywych ryb". Zdaje sobie jednak sprawę, że coraz więcej konsumentów odwiedzających punkty sieci, nie zgadza się na ten proceder.

ycipk-3qgnyv

Zobacz także: Handel i transport w dołku. "To sygnał, że idzie spowolnienie"

– Rozumiemy jednak, iż stale rosnąca grupa klientów krytycznie ocenia sam mechanizm oraz zwyczaj oferowania żywego karpia na sali sprzedaży sklepów – wytłumaczył przedstawiciel biura prasowego firmy.

– Bardzo się cieszymy z podjętej przez sieć Tesco decyzji i mamy nadzieję, że wyznaczy ona właściwy kierunek dla reszty branży. Liczne badania naukowe dowodzą, że ryby czują ból i strach – powiedziała Karolina Skowron, dyrektorka Fundacji Alberta Schweitzera, którą walczy o poprawę dobrostanu zwierząt.

ycipk-3qgnyv

Przeczytaj: Żywe karpie znikają z kolejnych sieci supermarketów. Ale Kaufland i Carrefour mówią "nie" ekologom

– Brak wody, krew, martwe zwierzęta w zbiornikach, podnoszenie za usta lub skrzela, rzucanie, urywanie części ciała, pakowanie do foliowej siatki, to w okresie przedświątecznym codzienność milionów karpi – wytłumaczyła Skowron.

W 2018 roku podobną decyzję o wycofaniu żywych ryb ze sprzedaży podjęły sieci Selgros i Auchan. Rok wcześniej "stop" sprzedaży żyjących karpi powiedziała sieć supermarketów B1 (dawne markety Real). Żywego karpia nie znajdziemy w największych sieciach dyskontowych, a więc w Lidlu oraz w Biedronce, a także w sieci Netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3qgnyv
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qgnyv

ycipk-3qgnyv
ycipk-3qgnyv