Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
transport towarów
Artykuł Sponsorowany
20-10-2022 13:50
Artykuł sponsorowany SymLog

Transport tani i szybki towarów z Chin — czy jest to możliwe?

Importerzy sprowadzający towary z ChRL stale szukają optymalnych rozwiązań, które pozwalają na jak najkrótszy przewóz ładunku przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Jaki środek transportu wybrać, aby był najkorzystniejszy dla importera?

 Źródło: materiały partnera
d1504x0
d1504x0

Przewóz towarów z Chin - 3 dostępne możliwości

Import towarów z ChRL można zrealizować 3 różnymi środkami transportu. Należą do nich fracht morski, transport kolejowy i lotniczy. Każdy z nich posiada zarówno zalety, jak i swoje wady. Najszybszym sposobem na przewiezienie ładunku z Chin zapewnia fracht lotniczy. Pozwala on w ciągu kilku dni na sprowadzenie ładunku do Europy. Jego wadą jest niewątpliwie wielkość ładunku — transport lotniczy pozwala na przewóz stosunkowo niewielkich ładunków. Co więcej, jest też najdroższym z możliwych środków transportu. Jednocześnie, jeśli czas dostarczenia ładunku do klienta nie może przekroczyć 2 tygodni to samolot będzie jedynym rozwiązaniem. 

Najpopularniejszym sposobem na przewóz towarów Chin jest transport morski. Pozwala on przewieźć duży ładunek składający się z setek kontenerów. Jego zaletą jest niewątpliwie cena, która często jest najniższa ze wszystkich innych środków transportu. Jednocześnie fracht morski ma najdłuższy transit time, który wynosi od 2 do 3 miesięcy. 

Ostatnią z dostępnych opcji jest fracht kolejowy, który zapewnia dobrą relację ceny do czasu transportu. Jest to najbardziej zoptymalizowany środek transportu, który dostosowany jest do potrzeb zróżnicowanego grona odbiorców. 

d1504x0

Warto jeszcze wspomnieć o transporcie multimodalnym, który doskonale sprawdza się na długich trasach. Jego cechą charakterystyczną jest zastosowanie w całym procesie co najmniej dwóch środków transportu — na przykład kolei i samochodów ciężarowych. Ten rodzaj transportu powszechnie stosuje się w usłudze door-to-door, czyli od nadawcy (np. producenta) do odbiorcy. 

Fracht kolejowy — krótki transit time i zbilansowane koszty

Nowy Jedwabny Szlak zapewnił możliwość importu towarów z Chin drogą kolejową. Obecnie ekspresowe pociągi towarowe kilkadziesiąt razy w tygodniu docierają do terminala przeładunkowego w Małaszewiczach, będącego głównym hubem na Nowym Jedwabnym Szlaku. Czas przewozu z terminali w Chinach do Małaszewicz wynosi od 9 do 14 dni, co sprawia, że jest to drugi co do tempa środek przewozu ładunków z ChRL. Klienci, którzy w imporcie towarów z Chin korzystają z usługi multimodalnej opartej na kolei mogą liczyć na dostawę ładunku w czasie 22-28 dni. To sprawia, że przewóz frachtem kolejowym jest od 2 do 3 razy krótszy, niż korzystanie z usług kontenerowców. 

Z czego wynika tak krótki czas transportu? Nowy Jedwabny Szlak przebiega przez tereny o niskiej gęstości zaludnienia, co przyczynia się do zredukowania ryzyka opóźnień wynikających z korków, wypadków i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Pociągi są także odporne na zjawiska atmosferyczne, które nie powodują wydłużenia czasu transportu. Co więcej, we frachcie kolejowym nie stosuje się popularnego w transporcie morskim tzw. rolowania kontenerów — w tym przypadku raz zarezerwowane miejsce na składzie jest zawsze dostępne dla zamówionego ładunku. Te parametry sprawiają, że transport ekspresowymi pociągami towarowymi jest bardziej przewidywalny w zakresie transit time, niż fracht morski. Przewóz towarów koleją nie ma także ograniczeń w zakresie ilości przewożonego towaru. Ekspresowe pociągi na składzie przewożą towary liczone w setkach kontenerów, co sprawia, że mogą obsłużyć także duże zamówienia.

Czy transport koleją jest droższy niż korzystnie z frachtu morskiego? Ceny za przewóz towarów każdym środkiem transportu podlegają stałym zmianom. Do czasu pandemii zmiany te były przewidywalne i realizowane w dość dużych odstępach czasu — na przykład ceny frachtu kolejowego ustalane były raz na rok lub raz na pół roku, natomiast obecnie zmiany dokonywane są raz na miesiąc. Co więcej, cena transportu uzależniona jest od rodzaju towarów, które są przewożone. W efekcie, organizując import produktów z Chin, warto podchodzić elastycznie do wyboru środka transportu, tym bardziej że raz tańszy jest przewóz drogą morską, raz kolejową. Jednocześnie obecnie cena za transport towarów z Chin koleją jest bardzo konkurencyjna w stosunku do frachtu morskiego.

Artykuł sponsorowany SymLog
d1504x0
d1504x0