Trwa ładowanie...
onet

TVN się wyprzedaje

TVN sprzedaje portal Onet niemiecko-szwajcarskiemu koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer. Za 76 proc. akcji dostaje blisko miliard złotych.
Share
TVN się wyprzedaje
Źródło: autor: Adam Kliczek / Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0
d28ssvm

Informacje o sprzedaży TVN podał w komunikacie giełdowym. Do transakcji jeszcze nie doszło, ale można uznać ją za niemal pewną. Za 75,98 proc. akcji Onetu TVN ma dostać w gotówce 968,75 mln zł.

- Wycena Onet wynikająca z transakcji wynosi około 1.275.000.000 PLN, w porównaniu do pierwotnej wartości inwestycji TVN wykazanej w jego jednostkowych sprawozdaniach finansowych w kwocie 1.374.000.000 PLN. Co więcej, wartość netto aktywów Onetu wynosi 250.000.000 PLN. W konsekwencji w wyniku realizacji transakcji sprzedaży Onet, Spółka rozpozna stratę z aktualizacji wyceny w wysokości około 350.000.000 PLN w swoich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych oraz stratę z aktualizacji wyceny około 99.000.000 PLN w swoich jednostkowych sprawozdaniach – czytamy w raporcie TVN.

W umowie zastrzeżono kilka warunków koniecznych do jej wypełnienia. Chodzi głównie o zgodę prezesa UOKiK na kupno portalu przez Ringer Axel Springer (RAS). Samo podpisanie umowy sprzedaży ma nastąpić jeszcze dziś. Zamknięcie transakcji spodziewane jest na przełomie 2012 i 2013 roku. W transakcji pośredniczą banki inwestycyjne Nomura oraz JP Morgan.

d28ssvm

TVN musiał pozbyć się części swoich aktywów ze względu na gigantyczne zadłużenie. Kryzys, który dotknął bardzo mocno także spółki medialne spowodował, że dla jednego z największych koncernów medialnych przekredytowanie stało się wręcz niebezpieczne.
- Dla TVN środki pozyskane ze sprzedaży stanowić będą istotny element poprawy struktury bilansu w efekcie planowanego zmniejszenia długu spółki. Będzie to bardzo znaczący czynnik ograniczający ryzyko biznesowego w warunkach zmiennej i niepewnej sytuacji gospodarczej w Europie - mówi Markus Tellenbach, prezes TVN.

Przed RAS kupić Onet chciał jego były prezes Łukasz Wejchert. Jest on synem zmarłego przed kilku laty Jana Wejcherta, założyciela ITI do którego należy TVN. Młodszemu Wejchertowi nie starczyło jednak pieniędzy na wykupienie portalu.

Ringier Axel Springer to jeden z największych koncernów medialnych w Polsce. Wydaje m.in. tabloid "Fakt", "Przegląd Sportowy" czy "Newsweeka". Poza tym wydaje na licencjach tygodniki i miesięczniki branżowe takie jak "Forbes", "Komputer Świat" oraz "AutoŚwiat". Jest też właścicielem 49 proc. udziałów w spółce Infor wydającej "Dziennik Gazetę Prawną". RAS działa również w Czechach, Serbii i na Słowacji.

Sam RAS to spółka utworzona przez szwajcarski Ringier oraz niemiecki Axel Springer. Ta druga firma działa w ponad 30 krajach i jest jedną z największych koncernów medialnych w Europie. W Niemczech wydaje m.in słynny tabloid "Bild", ale także konserwatywny "Die Welt".

TVN sprzedaje Onet po 11 latach. Kupił go w 2001 roku od Optimus S.A., który wówczas nie należał już do swojego założyciela Romana Kluski.

d28ssvm

Podziel się opinią

Share
d28ssvm
d28ssvm