WP
22-08-2014 (13:40)

Tygodniowy przegląd wiadomości ISBnews z sektora TMT

Warszawa, 22.08.2014 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora telekomunikacja-media-technologie z okresu 18 - 22 sierpnia br.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

 

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Prasa: Tygodnik "Wprost", który w czerwcu br. opublikował nagrania z podsłuchów polityków i biznesmenów, zwiększył w ujęciu rocznym sprzedaż ogółem o 50% r/r do 108,65 tys. egz. i awansował na czwarte miejsce wśród tygodników opinii, wynik z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

WP

Tuz po publikacji tzw. "taśm" w czerwcu prezes i akcjonariusz Platformy Mediowej Point Group Michał Lisiecki poinformował agencję ISBnews, że pomimo utraty części kontraktów reklamowych Point Group zwiększa przychody dzięki rosnącej sprzedaży tygodnika "Wprost". Według niego, przedsiębiorstwo jest dobrze zorganizowane i nawet spadek nakładów w przyszłości nie powinien zachwiać jego fundamentami, ale bierze pod uwagę scenariusz, w którym działania służb mogą doprowadzić spółkę do upadłości.

Tygodnik "Wprost" opublikował m.in. nagranie rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Na nagraniach słychać, że rozmowa dotyczy wsparcia przez NPB budżetu państwa, ale warunkiem postawionym przez prezesa banku centralnego była dymisja ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz zmiany w ustawie o NBP, dotyczące m.in. możliwości skupu obligacji na rynku wtórnym (tzw. luzowanie ilościowe).

Wirtualnemedia.pl podały, że liderem zestawienia sprzedaży tygodników opinii w czerwcu br. pozostał "Gość Niedzielny" - jego średnia sprzedaż ogółem spadła o 1,48% r/r do 133,31 tys. egz.

Tygodniki "Polityka" i "Newsweek Polska" zamieniły się miejscami - w czerwcu sprzedaż tej pierwszej spadła o 1,69% r/r do 121,95 tys. egz. zaś "Newsweek Polska" zmniejszyła się o 8,19% r/r do 116,31 tys. egz.

WP

Źródło: ISBnews

 

Traffic internetowy: Obecnie najpopularniejszy w Polsce jest Windows 7, który jak pokazują dane firmy Gemius odpowiada za niemal 50% ruchu w polskim Internecie. Windows 8 bardzo powoli wchodzi do naszych domów. W sumie z wersji 8 i 8.1 pochodzi 11,5 proc. ruchu internetowego. (?) Według danych firmy Gemius łączny udział systemów mobilnych Microsoftu w ruchu w Internecie w lipcu to niecałe 0,5%. O dziwo względem kwietnia 2014 roku odnotowano spadek niemal o połowę. Szczególnie ciekawe jest to, że największą stratę odnotował system Windows Phone 8 - w lipcu 2014 roku jedynie 0,12% ruchu pochodziło z urządzeń opartych o tę wersję systemu. Widać wyraźnie, że rynek mobilny to nadal ogromne wyzwanie dla Microsoftu - ocenia Maciej Madziński, ekspert ds. innowacji i technologii z Akademii Leona Koźmińskiego.

Źródło: Gemius

WP

 

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

P4: Operator sieci Play, miał 11,275 mln klientów na koniec czerwca 2014, o niemal 15% więcej r/r, poinformował członek zarządu operatora Bartosz Dobrzyński.

?Jakość naszej bazy klientów wzrosła, mamy lepszy mix na korzyść umów kontraktowych, które stanowią już 45,6%. Jednocześnie nasze ARPU (przychód na klienta) rośnie. W efekcie wzrost przychodów z klientów jest szybszy niż bazy anonenckiej i wyniósł 20%" - powiedział Dobrzyński na spotkaniu z dziennikarzami.

WP

Tymczasem przychody operatora sięgnęły 1,055 mld zł w samym II kwartale i były wyższe o 14% r/r. W ocenie prezesa spółki Jorgena Bang-Jensena można zakładać, że przychody w całym 2014 roku przekroczą 4 mld zł. Podkreślił on również, że operator chce umacniać ?solidny pozytywny cash flow".

Przychody z użycia (usage revenues), generowane bezpośrednio przez klientów, w II kw. 2014 wyniosły 852 mln zł, co oznacza wzrost o 20% r/r. Przychody z tego tytułu w ciągu ostatnich 12 miesięcy zamknęły się kwotą 3,197 mld zł, o 20% więcej r/r.

?Te dane wskazują, że zależność od przychodów z połączeń interkonentowych ma malejące znaczenie" - podkreślił Dobrzyński.

Skorygowana EBITDA za II kw. 2014 roku wyniosła 269 mln zł, co oznacza wzrost o 13% kw/kw. Marża EBITDA na koniec II kw. bieżącego roku wyniosła 25,5%. Po 12 miesiącach narastająco operator wypracował 922 mln zł na tym poziomie, co oznacza 48% niż dla analogicznego okresu rok wcześniej.

WP

Według wcześniejszych informacji celem operatora na 2014 rok jest 1 mld zł skorygowanej EBITDA.

Play podaje, że nieprzerwanie od 21 miesięcy utrzymuje pozycję zdecydowanego lidera w segmencie przenoszonych numerów pozyskująć ponad 50% migracji.  

Dobrzyński ocenił jako sukces wprowadzenie nowych Formuł: Rodzina i Komfort, na podstawie zainteresowania generowanego przez obecnych i potencjalnych klientów.

?Okazało się że daliśmy klientom odpowiedź na ich zapotrzebowanie. Kreowanie nowości to nasze zadanie, a na twardych liczbach odzwierciedlone to powinno być w ciągu najbliższych kwartałów" - podsumował członek zarządu P4.

Źródło: ISBnews

 

P4: Operator sieci Play ma 54% pokrycia populacji kraju siecią 4G LTE, poinformował rzecznik operatora Marcin Gruszka. Jednocześnie zasięg technologii HSPA+ wynosi 87%.

Operator kontynuuje rozwój swojej oferty internetowej. Obecnie w Play Internet m.in. w umowie zawartej na 24 miesiące klienci przez pierwszych 6 miesięcy otrzymają całkowicie nielimitowany dostęp do internetu w sieci LTE.

Inną nową opcją jest możliwość zakupu przez klientów wraz z ofertą głosową za minimum 39,99 zł, internetu mobilnego za pół ceny na cały okres trwania umowy. Warunkiem jest nabycie obu produktów tego samego dnia.

Źródło: ISBnews

 

Indata Software: Priorytetem są prace związane z planowaną ofertą publiczną i przejściem z NewConnect na rynek główny, poinformował prezes Grzegorz Czapla. Firma przeprowadza ponadto badanie dwóch podmiotów z branży pod kątem ich ewentualnego przejęcia.

"Obecnie naszym priorytetem są prace związane z planowaną ofertą publiczną i przejściem Grupy Indata Software z NewConnect na rynek główny. Jednocześnie podejmujemy kolejne działania mające na celu dalsze wzmacnianie Grupy - w lipcu podpisaliśmy list intencyjny w sprawie przejęcia większościowego pakietu udziałów w dwóch spółkach z branży IT i obecnie prowadzimy badanie obu podmiotów" - powiedział Czapla, cytowany w komunikacie.

Grupa zanotowała w I półroczu 2014 przychody na poziomie 27,3 mln zł wobec 4,8 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 470%. Jednocześnie Grupa Indata Software wypracowała trzycyfrowe wzrosty zysków na poziomie EBITDA i EBIT, które wyniosły odpowiednio: 6,3 mln zł wobec 2,4 mln zł rok wcześniej (wzrost o 160%) oraz 4,8 mln zł wobec 2,3 mln zł (wzrost o 106%) w analogicznym okresie rok wcześniej. Grupa odnotowała także wyraźny, blisko 78-proc. wzrost zysku netto, który w I poł. 2014 r. wyniósł 4,1 mln zł wobec 2,3 mln zł rok wcześniej.

W samym II kw. 2014 roku przychody sięgnęły 20,06 mln zł (wzrost o ponad 508% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej), wynik EBITDA wyniósł 4,6 mln zł (wzrost o ponad 114%) a zysk operacyjny sięgnął 3,5 mln zł (wzrost o 70,2%). Grupa odnotowała także zysk netto przekraczający 2,9 mln zł (wzrost o 45,3%).

Tak istotne dynamiki wzrostu grupa osiągnęła w wyniku dynamicznego rozwoju działalności głównie poprzez akwizycje, w tym trzy dokonane w pierwszych dwóch kwartałach 2014 r. (Infolan, Cohesiva oraz Positive Technology). Nowe spółki znacznie wzmocniły pozycję Grupy na rynku internetowych rozwiązań informatycznych, a ich przejęcie oznacza kontynuację strategii stworzenia wiodącej grupy kapitałowej specjalizującej się w tworzeniu systemów informatycznych klasy enterprise i aplikacji internetowych w oparciu o najnowsze technologie i najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie inżynierii informatycznej.

"Jesteśmy zadowoleni z wyników za drugi kwartał i całe pierwsze półrocze tego roku, które są zgodne z naszymi założeniami i pozwalają nam podtrzymać prognozę pro forma wyników na 2014 rok, opublikowaną w maju tego roku" - dodał prezes Indata.

Prognoza na 2014 rok zakłada wypracowanie przychodów na poziomie 61 mln zł, EBITDA 16 mln zł oraz 12 mln zł zysku netto.

Źródło: ISBnews

 

CD Projekt: The Witcher Battle Arena, która będzie miała premierę w IV kw. 2014 roku, jest ważną częścią strategii rozwoju CD Projekt i otwiera dla grupy nowy, dynamicznie rozwijający się rynek gier mobilnych, który może stanowić jeden z filarów biznesu i być stabilnym źródłem przychodów, poinformował prezes Adam Kiciński.

?Już wkrótce gracze będą mogli po raz pierwszy zobaczyć jak wygląda The Witcher Battle Arena w akcji. Ten moment będzie kluczowy dla naszego projektu, który jest ważną częścią strategii rozwoju Grupy i otwiera nas na nowy, dynamicznie rozwijający się rynek. W przyszłości ten i kolejne projekty mobilne mogą stanowić jeden z filarów naszego biznesu i być stabilnym źródłem przychodów" - powiedział Kiciński, cytowany w komunikacie.

Należące do Grupy CD Projekt studio CD Projekt RED, we współpracy z Fuero Games, uruchamia zapisy na zamknięte beta testy gry mobilnej ?The Witcher Battle Arena" w wersji na urządzenia z systemem operacyjnym Android. Projekt, dzięki któremu Grupa wejdzie na rynek gier mobilnych, zostanie udostępniony wszystkim graczom jeszcze w tym roku.

"The Witcher Battle Arena to gra z gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), osadzona w ?wiedźmińskim" świecie. Zaprojektowana z myślą o urządzeniach mobilnych, Battle Arena łączy przystępność rozgrywki z jej doskonałym balansem i ogromną liczbą strategii, które gracze mogą stosować na polu bitwy" - zapowiada studio.

Zaprojektowana przez CD Projekt RED, stworzona we współpracy z Fuero Games, gra The Witcher Battle Arena będzie miała swoją premierę w czwartym kwartale 2014 roku na platformach: iOS, Android, Windows Phone i Windows (tablety). Planowane są również aktualizacje, które rozbudują rozgrywkę zarówno o nowe postaci, jak i tryby gry, podano w informacji.

?Model biznesowy The Witcher Battle Arena zakłada skalowalność, co oznacza że koszty uruchomienia projektu nie były wysokie, a w przyszłości będą proporcjonalnie dostosowane do powodzenia gry i przychodów, które będzie przynosić. W związku z tym ryzyka biznesowe związane z projektem są zminimalizowane" - podkreślił prezes CD Projekt.

Źródło: ISBnews

 

Orange Polska: DM PKO BP szacuje, że zysk netto spółki wzrośnie do 879 mln zł w 2014 r. przy spadku przychodów do 12.367 mln zł.

"Po zapowiedzi wypłaty dywidendy 0,5 zł na akcję z zysku za 2013 rok nie spodziewamy się niczego nowego od spółki przed podaniem wyników rocznych za 2014. Dalej uważamy jednak, że w 2015 roku sytuacja rynkowa pozwoli na niewielkie zwiększenie dywidendy do 0,60 zł, i do 0,70 zł na akcję w kolejnym roku" - czytamy w raporcie brokera.
Źródło: ISBnews

 

Pilab: Zawarł z Hewlett-Packard Polska mowę, przedmiotem której jest wspólny projekt pilotażowy prowadzony operacyjnie z polskim oddziałem, centralą HP w USA i ośrodkiem badawczym HP w Grenoble we Francji. Projekt ma na celu weryfikację technologiczną i biznesową, w oparciu o benchmarki, testy technologiczne i projekty sprzedażowe wspólnie prowadzone w Polsce, potencjału partnerstwa strategicznego na bazie systemów Pilab oraz bazy danych HP Vertica.

Źródło: spółka

 

Radio PiN: Zamierza zmienić nazwę na Muza.fm. Projekt ma być powiązany z przygotowywaną przez Telewizję Polsat stacją Muzo.tv.

Źródło: Presserwis

 

spyllo.pl: Wystartowało funkcjonalne narzędzie do monitoringu cen produktów w internecie. Serwis jest całkowicie bezpłatny
i oferuje monitorowanie zmieniających się cen produktów w sklepach online. spyllo.pl zapewnia, że dzięki platformie można szczegółowo zaplanować swoje wydatki, dowiedzieć się o najlepszych okazjach oraz zaoszczędzić czas przeznaczony na poszukiwanie towarów i usług w atrakcyjnych cenach.

Źródło: spółka

 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości: Cudzoziemcy mogą prowadzić swój własny start-up w Polsce na preferencyjnych warunkach. Weszły w życie nowe przepisy regulujące procedury legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, które zaimplementowano w AIP. Na start-upy z Armenii, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Rosji czeka bezpłatny wniosek, który AIP wysyła do urzędu pracy.

W AIP Kraków działa start-up Campus Poland, którego założycielami są Rosjanka Maria Vislavnykh i urodzony na Ukrainie Knap Rostyslav. Celem ich projektu jest zrzeszanie przyjeżdżających do Polski studentów z Europy Wschodniej.

Źródło: spółka

 

Mediacap: W I półroczu 2014 r. osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie prawie 30 mln zł, EBITDA na poziomie 2,1 mln zł a zysk netto  w wysokości ponad 1 mln zł.

Źródło: spółka

 

GIEŁDA, EMISJE, M&A:

Polsat Cyfrowy, Netia: Spółki powiązane ze Zbigniewem Jakubasem, które posiadają już 23% akcji Netii, zapewne będą kontynuować zakupy, ale w przyszłości Zbigniew Jakubas może być zainteresowany sprzedażą swojego pakietu akcji inwestorowi branżowemu - może nim być (choć dopiero za 2-3 lata) Cyfrowy Polsat, uważają analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

"Ostatnie zmiany w akcjonariacie Netii mogą okazać się kolejnym krokiem w kierunku konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. Spółki powiązane ze Zbigniewem Jakubasem posiadają już 23% akcji Netii, a po ostatnich publicznych deklaracjach Mennicy, spółki z udziałem większościowym inwestora, można sądzić, że to nie koniec zakupów" - czytamy w raporcie poświęconym spółkom telekomunikacyjnym.

"Sądzimy także, że w przyszłości Zbigniew Jakubas może być zainteresowany sprzedażą swojego pakietu akcji inwestorowi branżowemu. W sposób naturalny nasuwa się skojarzenie z Polkomtelem, który poprzez przejęcie Netii mógłby wzmocnić się w segmencie stacjonarnym i rozwijać na bazie Netii usługi na sieci światłowodowej ETTH. Do takiej transakcji mogłoby dojść w ciągu 2-3 lat, po zmniejszeniu zadłużenia Cyfrowego Polsatu" - napisali dalej analitycy.

W trakcie (nieudanego, jak się później okazało) wezwania na akcje Netii, ogłoszonego przez Vectrę, Mennica Polska sukcesywnie skupowała akcje Netii na giełdzie po cenie 5,49-5,50 zł, czyli powyżej oferty Vectry w wezwaniu (5,41 zł do 29 lipca). Kontrolowana przez Jakubasa spółka deklarowała, że - w jej opinii - jest najlepszym partnerem do rozmów z funduszami, które rozważałyby sprzedaż pakietu Netii.

Źródło: ISBnews

 

Netia, P4: Drugi gracz na rynku telefonii stacjonarnej, mogłaby ponownie związać się kapitałowo z P4, operatorem sieci Play. Tego przynajmniej chce Zbigniew Jakubas, od tego roku główny akcjonariusz Netii (ma 23% akcji) i przewodniczący jej rady nadzorczej, podaje Puls Biznesu.

Źródło: Puls Biznesu

 

Redsky Starter: Nowy fundusz inwestycyjny rozpoczął działalność. Założyli go twórcy Red Sky, firmy rozwijającej globalne startupy jak FilesTube, shorte.st.

Redsky Starter będzie inwestował w firmy na dwa sposoby. Poza modelem klasycznym, czyli wejściem kapitałowym, chcą to robić w modelu inkubacyjnym - pomysłodawcy dostają pensję i pomoc w skompletowaniu zespołu, nie muszą niczym się przejmować poza rozwijaniem biznesu. W ten sposób założyciele funduszu chcą przyciągnąć pomysłodawców, będących doświadczonymi specjalistami, którzy jednak obawiają się rzucenia dobrze płatnej pracy i ?zabawy w startup".

Źródło: spółka

 

SferaNET: Zadebiutowała na alternatywnym rynku giełdowym NewConnect w czwartek. Jest to 438. spółka notowana na NewConnect oraz 17. debiut na tym rynku w 2014 roku.
Źródło: ISBnews

 

Indata Software: Podpisała list intencyjny dotyczący zamiaru przejęcia większościowego pakietu udziałów spółki z branży IT z siedzibą we Wrocławiu. Spółka jest podmiotem specjalizującym się w tworzeniu aplikacji na najpopularniejsze platformy mobilne. Kompetencje firmy potwierdzone zostały nawiązaniem współpracy i uzyskaniem statusu Vendora firmy Microsoft oraz ?partnera konsultanta" firmy Nokia.

Źródło: spółka

 

Hyperion: Piotr Majchrzak chce odkupić akcje spółki od A. Piechockiego i grupy MNI.

Źródło: DM PKO BP

 

KADRY

T-Mobile Polska: Niemiecka prasa spekuluje, że przez słabsze od oczekiwań wyniki operatora w Polsce odejdzie prezes Miroslav Rakowski.

Źródło: pb.pl

 

BrandTube: Jacek Gadzinowski objął funkcję Partnera i Dyrektora Strategii w firmie  wchodzącej w skład grupy kapitałowej G7 media. Gadzinowski, w ramach struktur będzie odpowiadał za budowę sieci partnerskiej, współpracę z vlogerami oraz rozwój i strukturyzację rynku wideo w Polsce.

Źródło: spółka

 

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Qumak: Podpisał z PKO Bankiem Polskim umowę na wykonanie Ośrodka Przetwarzania Danych za 55,54 mln zł netto. Prace przewidziane przedmiotem umowy mają zostać wykonane w terminie 15 miesięcy od dnia wejścia umowy w życie, podano również.

Źródło: ISBnews

 

Betacom: Spółka podpisała umowę na dostarczenie urządzeń oraz licencji na oprogramowanie wraz z 36 miesięczną gwarancją oraz usługami wdrożeniowymi na potrzeby modernizacji i rozbudowy infrastruktury techniczno-systemowej w związku z rozwojem platformy EWD z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), na kwotę brutto 7,4 mln zł. W okresie ostatnich 12 miesięcy spółka podpisała z ZUS umowy na łączną kwotę brutto 44,1 mln zł.

Źródło: spółka

 

Sony Computer Entertainment Polska, TVN: Na systemie PlayStation?4 pojawiła się aplikacja Player.pl. Przygotowana specjalnie na PlayStation?4 aplikacja Player.pl pozwala na bezpłatny dostęp online do bogatej biblioteki seriali i programów telewizyjnych na życzenie. Jest to pierwsza polska usługa multimedialna na PS4.

Źródło: spółka

 

TVN Media, Bloomberg Content Service: Podpisały umowę o dystrybucji materiałów wideo Bloomberg Media na potrzeby mediów w Polsce za pośrednictwem serwisu agencyjnego X-News. Treści wideo dotyczące najważniejszych tematów gospodarczych z Europy, informacje związane z rynkiem technologii i dóbr luksusowych są tłumaczone na język polski i mogą być wykorzystywane zarówno w telewizji, jak i internecie oraz na urządzeniach mobilnych.

Źródło: spółka

 

Polkomtel, Cyfrowy Polsat: Zaoferował nielimitowany Internet LTE przez cały czas trwania umowy, wprowadza koniec limitów danych w swoich dotychczasowych najniższych abonamentach. Od dziś więc, za 29,90 zł miesięcznie można mieć Internet Power LTE bez limitu danych i to w ofercie ze sprzętem, podaje operator.

Źródło: spółka

 

Asseco Poland: Urząd Miasta w Opolu kontynuuje program budowy Optycznej Sieci Teleinformatycznej Opola. To superszybka sieć miejska, z której skorzystają instytucje publiczne działające w obrębie miasta. Asseco Poland dostarczy niezbędne oprogramowanie, sprzęt i usługi.

Źródło: spółka

 

Comarch: Zintegrowany system Comarch ERP XL wdrożyła pochodząca z Orla koło Wejherowa spółka P&P. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w realizacji projektów w generalnym wykonawstwie, instalacjach elektrycznych i niskoprądowych.

Źródło: spółka

 

Uber: Udostępnił warszawiakom innowacyjną usługę wspólnych przejazdów (ang. ridesharing) pod nazwą uberPOP, dostępną za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Firma działa w 170 miastach w 44 krajach na całym świecie.

Źródło: spółka

 

Neonet: Sieć otworzyła nowe salony w Zabrzu i Tomaszowie Mazowieckim.

Źródło: spółka

 

InsERT: Rodzinna Piekarnia-Cukiernia Biełowieżec w Korszach wdrożyła system ERP Navireo.

Źródło: spółka

 

GTS Poland, home.pl:  GTS zrealizował projekt rozbudowy dedykowanej infrastruktury centrum danych oraz infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej szybki rozwój oferty home.pl. Dostarczone rozwiązania obejmują instalację i utrzymanie 100 szaf serwerowych umożliwiających instalację ponad 3,5 tys. wysokiej wydajności serwerów.

Źródło: spółka

 

ABC Data: Nowa partia modelu biznesowego CityTab Supreme 10", która właśnie trafiła do sprzedaży, posiada zwiększoną do 64 GB pamięć flash (wcześniej 32 GB) oraz została wyposażona w pakiet Office 360 z 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive.

Źródło: spółka

 

BPSC: Dostawca systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem, intensyfikuje sprzedaż swoich rozwiązań na rynku małych oraz średnich przedsiębiorstw i uruchamia nowy program partnerski. Jest on skierowany do firm świadczących usługi na rzecz mniejszych podmiotów, w tym m.in. przychodni i niewielkich sieci medycznych.

Źródło: spółka

 

Bloober Team: Spółka zależna Freeky Games wprowadzi ?Deatchmatch Village" na rynek amerykański 2 września. Produkcja jest przeznaczona na konsole PlayStation 3 oraz PlayStation Vita.

Źródło: spółka

 

(ISBnews)

Polub WP Finanse
WP
WP