Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie domu w budowie i mieszkania w stanie deweloperskim – jak to zrobić?

Dom lub mieszkanie często stanowią dobytek naszego całego życia i nie stają się nim dopiero wtedy, kiedy nieruchomości będą wykończone. Już na etapie budowy lub stanu deweloperskiego mają dużą wartość, a ewentualne spowodowane w nich szkody mogą wiązać się z dużym wydatkiem, aby je naprawić. Z tego powodu powinniśmy wykupić ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego lub ubezpieczenie domu w budowie. Co warto wiedzieć o takiej ochronie?

Share
 Źródło: materiały partnera
d3s2e9x

Ubezpieczenie domu w budowie

W badaniach często jako największe marzenie Polaków wskazujemy posiadanie własnej nieruchomości. Optymalnie, jeśli jest to dom z ogródkiem, co wynika m.in. z ankiety zrealizowanej przez Oferteo. Nie odstraszają nas rosnące koszty – według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w pierwszym kwartale 2021 roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 33,1 tys. mieszkań, tj. głównie domów jednorodzinnych. Jest to wynik najlepszy od 16 lat. Jeśli zdecydowaliśmy się na taką inwestycję, to powinniśmy też kupić ubezpieczenie domu w trakcie budowy – ale kiedy jest to w ogóle możliwe?

Umowę można zawrzeć już na etapie wznoszenia obiektu. Dzięki temu jesteśmy chronieni przed ponoszeniem finansowych kosztów szkód, do których może dojść w wyniku przeróżnych zdarzeń. Takie ubezpieczenie budowy domu powinno obejmować szkody, które wynikają z pożaru, uderzenia pioruna, silnego wiatru, gradu, wybuchu czy też kradzieży z włamaniem. Analizując daną ofertę, powinniśmy zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia), gdzie znajdziemy listę wszystkich ryzyk, w przypadku których możemy otrzymać wypłatę odszkodowania.

Okres ochrony ubezpieczeniowej rozpoczyna się w dniu wskazanym przez ubezpieczającego, ale nie może to nastąpić wcześniej niż kolejnego dnia po opłaceniu składki. Warto pamiętać, że w przypadku ryzyka kradzieży towarzystwo oczekuje odpowiedniego zabezpieczenia nieruchomości. Obejmuje ono m.in. drzwi, okna czy ściany – z tymi informacjami również powinniśmy się zapoznać w OWU. Jest to konieczność, abyśmy odpowiednio przygotowali nieruchomość. Jeśli będzie inaczej, to ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania.

d3s2e9x

Place budowy są dla złodziei miejscami, w których bez większego ryzyka są w stanie ukraść cenne rzeczy. Rosnące ceny materiałów budowlanych powodują, że stało się to dla nich tym bardziej opłacalne. Taka kradzież może narazić inwestora na koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto odpowiednio zabezpieczyć te elementy i oczywiście obowiązkowo zawrzeć umowę ubezpieczenia domu w budowie.

Ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego

Polisa może obejmować nie tylko dom w budowie, ale również inne inwestycje, które znajdują się na tym etapie – budynki gospodarcze, budowlane i mieszkania w stanie deweloperskim. Jeśli nasz lokal dopiero powstaje, nie jest wykończony, to również zagraża mu wiele ryzyk – częściowo te same, które dotyczą domu.

Ochronie podlegają elementy stałe w lokalu, takie jak tynki, podłogi, instalacje, okna, drzwi, zabudowa kuchni, i dodatkowo obejmuje ona przeróżne zdarzenia losowe, takie jak pożar , uderzenia pioruna, silny wiatr, grad.

Zanim zdecydujemy się na zawarcie takiej umowy, powinniśmy sprawdzić, jaki jest zakres ochrony, a także suma ubezpieczenia. Przeanalizujmy, czy są wystarczające. Nie zawierajmy danej polisy tylko z tego względu, że dla tej oferty obowiązuje niska składka. To może oznaczać, że mała jest suma ubezpieczenia, a tym samym w razie wystąpienia szkody nie otrzymamy odszkodowania wystarczającego na pokrycie kosztów jej naprawy.

d3s2e9x

Zwróćmy również obowiązkowo uwagę na wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, tzn. przypadki, w których ubezpieczyciel nie weźmie na siebie odpowiedzialności finansowej. Przyjrzyjmy się koniecznie zapisom dotyczącym kradzieży – nie otrzymamy wypłaty środków, jeśli niedostatecznie zabezpieczymy nasze mienie – towarzystwa precyzują, jakie stawiają pod tym względem wymagania w umowie.

Warto wziąć pod uwagę ofertę ubezpieczenia domu w budowie w firmie Aviva: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/polisa/ubezpieczenie-domu-w-budowie/. Ochrona obejmuje wiele ryzyk, a składkę można wyliczyć online i zdecydować się na umowy dodatkowe, aby zwiększyć zakres polisy.

Artykuł sponsorowany
d3s2e9x
d3s2e9x
d3s2e9x