Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie mieszkania - 7 powodów, dla których warto

Wejście w posiadanie własnego mieszkania to moment, na który czasem czeka się wiele lat. Często jest zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy oraz wielu wyrzeczeń. Obecnie ceny nieruchomości idą w górę, mieszkań na rynku deweloperskim i wtórnym jest coraz mniej, dlatego posiadanie własnych czterech ścian jest okupione jeszcze większym wysiłkiem. Kiedy już mamy to szczęście i udało się osiągnąć cel, warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania, ponieważ zbyt wiele sytuacji może skończyć się sporymi, dodatkowymi wydatkami. Oto 7 powodów, dla których warto ubezpieczyć mieszkanie.

Przedstawiciel ubezpieczeniowy ściska dłoń mężczyzny na znak podpisania umowy Przedstawiciel ubezpieczeniowy ściska dłoń mężczyzny na znak podpisania umowy Źródło: materiały partnera
d3p69ur
d3p69ur

1. Zdarzenia losowe: pożar, zalanie, wichura i wiele innych 

Zwykle staramy się nie myśleć o sytuacjach, które mogą zagrażać naszemu mieszkaniu, mieniu lub nam samym. Tymczasem zalanie naszego mieszkania lub mieszkania sąsiada może być spowodowane samoistnym pęknięciem wężyka pralki, wadliwą instalacją lub nieszczęśliwym splotem niezależnych od nas zdarzeń. Szkody spowodowane przez wodę są trudne do usunięcia. Może ona zniszczyć drogocenny sprzęt, może sączyć się powoli i w sposób niezauważony powodować degradację rzeczy schowanych do szafy, wchodzić w kolizję z instalacją elektryczną lub wsiąkać w drogi parkiet.

Podobnie rzecz ma się z ogniem i z innymi żywiołami. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale w życiu zdarza się mnóstwo niezależnych od nas sytuacji. Pogoda też bywa coraz bardziej kapryśna. Wichury, jakie nawiedzają nasz kraj stają się coraz bardziej niebezpieczne. Nie warto ryzykować, bo w życiu zdarza się zbyt wiele sytuacji niezależnych od nas. Zalanie, pożar, wybuch gazu, to tylko niektóre z możliwych scenariuszy.

Ubezpieczenie mieszkania nawet w podstawowym zakresie uchroni nas przed wieloma zdarzeniami losowymi. Dobry pakiet obejmuje również: ogród, garaż, ogrodzenie, chodniki oraz działkę wraz z elementami roślinnymi, świetlnymi oraz inne instalacje (na przykład zraszające).

Zmartwiona kobieta, trzyma miskę nad cieknącym sufitem, jednocześnie dzwoniąc do swojego agenta ubezpieczeniowego materiały partnera
Zmartwiona kobieta, trzyma miskę nad cieknącym sufitem, jednocześnie dzwoniąc do swojego agenta ubezpieczeniowego Źródło: materiały partnera

2. Włamanie z kradzieżą  

Kradzież, kradzież z włamaniem, włamanie to pod względem prawnym różne kategorie. Jednak każda z nich wiąże się z większymi lub mniejszymi stratami dla poszkodowanego. Wyobraźmy sobie, że ktoś się do nas włamuje i nie dość, że narusza domowy spokój, to zwykle jeszcze robi bałagan i pozbawia nas cennych rzeczy, nie mówiąc już o poczuciu bezpieczeństwa. Warto więc wdrożyć w nasze życie nie tylko podstawową ostrożność, ale również zabezpieczyć nasze mienie odpowiednim ubezpieczeniem. Odszkodowanie finansowe nie przywróci nam poczucia bezpieczeństwa w naszym domostwie, ale sprawi, że nie będziemy musieli ponosić materialnych konsekwencji dokonanego na nas przestępstwa. Bez ubezpieczenia jesteśmy pozostawieni sami sobie. Z ubezpieczeniem możemy liczyć na brak konsekwencji finansowych. To naprawdę bardzo dużo.

d3p69ur

3. Chroń swój dobytek 

Zwykle długo pracujemy na elementy ruchome, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Sprzęt AGD, RTV, elektronika, ulubiona kanapa, wspaniałe meble kuchenne, sprzęt sportowy. Nasze mienie to coś, co gromadziliśmy przez długi czas i możemy to utracić nie tylko przez kradzież, ale również niespodziewane awarie czy zniszczenie w wyniku np. awarii u sąsiada. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania otrzymamy pomoc i odszkodowanie, które pozwolą nam zrekompensować sobie straty i wyposażyć się na nowo. Niektóre warianty ubezpieczeń chronią nasz sprzęt nawet poza domem. Gdy przykładowo zginie nam laptop na mieście, zaginie nam torebka z cenną zawartością lub.

4. Pomoc Assistance 

W przypadku pojawienia się nagłej szkody, ciężko byłoby nam znaleźć bardzo szybko odpowiedniego fachowca, a jego praca na miejscu, próba ustalenia przyczyn na przykład zalania, byłaby dość kosztowna. Ubezpieczenie mieszkania może zawierać pomoc Assistance, która gwarantuje przybycie na miejsce specjalisty, który pomoże nie tylko ustalić źródło usterki, ale również ją usunąć. W pakietach pomocowych znajdują się między innymi: organizacja i pokrycie kosztów robocizny, namierzenie i sprowadzenie odpowiedniego specjalisty, dozór i transport mienia, transport poszkodowanego i jego rodziny, zakwaterowanie zastępcze (hotel).

5. Szkoda z Twojej winy? OC! 

Ubezpieczenie OC, to dodatkowa opcja, z której warto skorzystać. Chroni nas od odpowiedzialności cywilnej przede wszystkim pod względem finansowym. Jeśli przez nieostrożność zbijemy drogą witrynę, przez nasze zaniedbanie zalejemy sąsiada, nasz pies zniszczy meble ogrodowe sąsiada i w wielu sytuacjach, za które jesteśmy odpowiedzialni, wówczas możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela, który pokryje koszty wyrządzonych przez nas szkód. Ubezpieczenie OC przydaje się również wówczas, gdy na przykład specjalista, który przybędzie na miejsce np. zalania nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, że szkoda nie wystąpiła z naszej winy. Nie musimy się wówczas martwić o poniesienie kosztów będących następstwem spowodowanej szkody. Wówczas również dostaniemy odszkodowanie.

6. Dzieła sztuki, rzeczy kolekcjonerskie 

Jeśli posiadamy w swoim mieszkaniu cenne dzieło sztuki, zestaw kolekcjonerskich monet, zabytkową zastawę lub inne przedmioty o wartości kolekcjonerskiej, możemy skorzystać z dodatkowej opcji ubezpieczenia ich. Wówczas w przypadku zniszczenia lub kradzieży, będziemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

7. Dziecko, a nawet zwierzęta domowe

Szczęśliwa rodzina w swoim nowym domu materiały partnera
Szczęśliwa rodzina w swoim nowym domu Źródło: materiały partnera

Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują ciekawe rozszerzenia ubezpieczeń, które sprawiają, że możemy chronić obszary związane z naszym dzieckiem lub pupilem. Zakres dotyczy nie tylko pokrywania materialnych strat będących następstwem ewentualnych szkód spowodowanych przez dziecko lub zwierzę. Możemy również liczyć na pełny pakiet wsparcia, takiego jak w przypadku dziecka opieka, korepetycje, pomoc psychologiczna, transport do szkoły, a w kontekście zwierząt opieka weterynaryjna, transport do placówki leczniczej.

Artykuł sponsorowany
d3p69ur
d3p69ur