Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Tax In Law

Ubezpieczenie samochodu dla każdego kierowcy

Nikomu nie trzeba mówić, że w XXI wieku każdy ma ułatwiony dostęp do samochodu, przez co w rodzinie może być więcej niż 1 auto. W zasadzie wybór pojazdów jest przeogromny. Można kupić samochód prosto z salonu lub z komisu, można też go kupić bezpośrednio od właściciela. Ceny samochodów są różne — każdy najlepiej wie, na jaki samochód może sobie pozwolić. Posiadanie auta to nie tylko przyjemność z jego prowadzenia, ale i szereg obowiązków. Dowiedz się, dlaczego nie można zapominać o obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu.

 Źródło: materiały partnera
d2t2cau
d2t2cau
  1. Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?
  2. Co z ubezpieczeniem samochodu przy jego współwłasności?
  3. Co grozi za brak ubezpieczenia OC? 

Obowiązkowe OC i nieobowiązkowe AC to ubezpieczenia, które mogą spędzać kierowcom sen z powiek. Nie chodzi tutaj wyłącznie o koszty rocznej polisy ubezpieczeniowej, ale i o kary związane z brakiem OC. Chociaż towarzystwa ubezpieczeniowe swoim klientom mogą przypominać o konieczności odnowienia OC, to są osoby, które i tak zapominają o OC. Może mieć to związek z nawałem obowiązków rodzinnych lub zawodowych, ze zdarzeniami losowymi lub z chorobą. Przy współwłasności samochodu też trzeba się pilnować z terminami, by nie było, że ktoś w finale całkowicie o tym OC zapomniał. Współwłaściciele mogą się umówić między sobą, kto w danym roku odpowiada za OC. Więcej informacji o OC w przypadku współwłaścicieli mogą Państwo przeczytać na stronie https://taxinlaw.pl/czy-wspolwlasciciel-moze-sam-ubezpieczyc-samochod/

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

W Polsce ceny ubezpieczeń OC są bardzo zróżnicowane. Przykładowo kierowca X od lat jest w jednym towarzystwie oferującym tego rodzaju ubezpieczenia. Lojalny klient nagle orientuje się, że propozycja OC na kolejny rok jest droga. Jak najbardziej powinien sprawdzić inne oferty OC. Okazuje się, że różnice w cenach tego samego zakresu OC mogą być bardzo duże. Czy warto przepłacać? Ogólnie rzecz ujmując, korzystniej jest wybrać tańszą propozycję ubezpieczenia OC. Najtaniej kosztuje polisa opłacana za rok z góry. Okazyjne ceny dedykowane są dość często dla nowych klientów. Lepiej jest zezwolić na sprawdzenie w bazie, czy jazda była bezszkodowa. To pozwala na wygenerowanie w 100% prawidłowej oferty. Tak więc nie zawsze bycie lojalnym klientem się opłaca. Taki stan rzeczy nadal zadziwia wielu konsumentów. 

Co z ubezpieczeniem samochodu przy jego współwłasności?

Są różne powody kupowania samochodu przez 2 osoby. Najczęściej chodzi o to, że młodzi kierowcy nie mają szans na tanie OC, gdyż z powodu braku doświadczenia w kierowaniu pojazdem uznawani są za grupę wysokiego ryzyka w zakresie powodowania wypadków i kolizji drogowych. Dlatego chętni kupują samochód na spółkę z kierowcą, który może wykazać się wieloletnim doświadczeniem za kółkiem. Oczywiście młode osoby nie mogą liczyć na super zniżki, ale jednak te polisy OC wypadną taniej przy współwłasności. By zachować dobrą cenę, trzeba unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze, które mają wpływ na wycenę ubezpieczenia OC w kolejnym roku. 

d2t2cau

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

 W Polsce kary za brak polisy OC są bardzo wysokie. Każdy może mieć taką sytuację w życiu, że zapomni o terminie, w którym musi wybrać OC. Kary zmieniają się co jakiś czas. Dla przykładu, jeśli spóźnienie wyniesie od 4 do 14 dni, to należy spodziewać się kary w kwocie do 3490 zł (samochód osobowy). Koszt zapominalstwa w skali powyżej 14 dni to już kara w kwocie 6980 zł (dotyczy auta osobowego). Przy pojazdach ciężarowych "widełki" są wyższe. Nie opłaca się więc zapominać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. 

Artykuł sponsorowany Tax In Law
d2t2cau
d2t2cau